هفت صبح/ همزمان با واکنش های فراوان به سریال کره ای «بازی مرکب»، نام یک رمان ایرانی هم به گوش می رسید؛ «کارناوال وحشت».

اگر آثار ژانر وحشت ادبیات داستانی ایران را دنبال نمی کنید، احتمالا نام این رمان را هم تا به حال نشنیده اید. با این حال شباهتهای قصه سریال به این رمان انکارناپذیر است.الناز دادخواه،نویسنده رمان، البته بیشتر در ژانر فانتزی نوشته اما این بار سراغ موضوعی رفته بود که شبیه آن را در «بازی مرکب» دیدیم. «کارناوال وحشت» سال گذشته هم چاپ شده بود و جای هیچ شک و شبه های باقی نمیگذاشت که نویسنده به قصه سریال نظری نداشته است. در واقع با صراحت اگر بخواهیم بگوییم، رمانش به هیچ وجه، کپی کاری بر اساس سریال نبود. اما نکته اینجاست «بازی مرکب» حتی در بعضی جزئیات اینقدر به «کارناوال وحشت» شباهت دارد که هر کسی را به تعجب وامیدارد. برای همین هم خوانندگان نسبت به این شباهت ها واکنش نشان دادند و در شبکه های اجتماعی درباره جزئیات هر دو گفتند.
به همین مناسبت هفت صبح سراغ نویسنده اثر خانم الناز دادخواه رفته و درباره کم و کیف ماجرا پرسیده است.نویسنده رمان عنوان نمود:
«کارناوال وحشـت» ماجرای گروهی از بچه های دبیرستانی اســت که در قالب اردویی میان ترم به جنگلی نزدیک شهرشان می روند و آنجا چادر می زنند تا یکی دو روز بمانند. در آن روســتا آنها با هم شرطبندی میکنند برای نوعی بازی «شجاعت و جرأت و حقیقـت». بعد از این بازی میروند در کارناوالی که آنجا بــوده. در این کارناوال نوعی بازی انجام می شود که شرکت کنندگان آن فقط یک روز فرصت بازی دارند و جایزه خیلی خوبی هم نصیب برنده میشود ولی وقتی وارد این کارناوال میشوند و درها بسته می شوند تازه متوجه میشوند که این بازی با بازیهای عادی فرق دارد. ماجرا از این قرار است که اینها در هر مسابقه ای که شکست بخورند، کشته می شوند. در واقع کسی قرار نیست زنده بیرون برگردد؛جز آن کسانی که برنده میشوند. سریال هم دقیقا همین موضوع را داشت.
قبل از اینکه بنویسم، کلیپی در اینستاگرام پخش شده بود درباره عروسک های لولیتا و شبکه های دیپوب و دارکوب که در موردشان تازه یکسری اطلاعات داشت پخش می شد. من در مورد دیپوب و دارکوب کمی تحقیق کردم تــا بدانم اینها چه شبکه هایی هستند و چه جرم هایی دارند. کلیپ هایی که آنجا دیدم باعث شد تصمیم بگیرم چیزی بنویسم که مردم با این موضوعات آشنا شوند. در واقع میخواستم نوعی آگاهی درباره خطراتی که پشت اینترنت و پشت بعضی شبکه ها وجود دارد بدهم.
سریال را دیدم. از نظر خودم هم واقعا شباهت هایش زیاد بود. البته خب در کلیات، ممکن است خیلی داستان ها شبیه باشند ولی موضوع این بود که در جزئیات هم شباهت های عجیبی وجود داشت. منظورم این است مثال ممکن است فضای یک سریالی با موضوع بازی مرگ و زندگی، شبیه بعضی رمان ها باشد اما در رمان من جزئیاتی وجود دارد که در این سریال هم آنها را دیدم و این برایم خیلی اذیت کننده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar