باشگاه خبرنگاران/ فرهمند برای رفع موانع احتمالی بر سر راه صدور مجوز ساخت آثار شبکه نمایش خانگی قول مساعد داد.
  وحید فرهمند قائم‌مقام رئیس ساترا با معرفی و تبیین کارکرد دبیرخانه محتوای حرفه‌ای ساترا تصریح کرد: تلاش کردیم کارگزاری را که هم فهم بازار و هم فهم محتوا داشته باشد، ایجاد کنیم تا مسیر برای رسیدن به نهادی تنظیم‌گر هموار باشد.

او با ارائه گزارشی درباره عملکرد این دبیرخانه گفت: درصد مداخله ساترا در محتوای آثار رسیده به دبیرخانه تا شهریور امسال حدود ۷.۳۸ درصد بوده که امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که این میزان صفر شود و همه تولیدکنندگان این بخش به خودتنظیم گری برسند.

فرهمند با بیان برخی از شاخص‌های ارزیابی در این دبیرخانه گفت: فراوانی آسیب‌هایی، چون آسیب به ارزش‌های نهاد خانواده، آسیب به باور‌ها و اعتقادات، آسیب به ارزش‌های انقلابی و ملی و گفتار نامناسب در میان این شاخص‌ها بیشتر بوده‌اند.

رفع موانع احتمالی در صدور مجوز ساخت آثار شبکه نمایش خانگی

حمایت ساترا از حق مالکیت آثار

قائم‌مقام رئیس ساترا از تلاش‌های ساترا برای در نظر گرفتن موضوعات مرتبط با حق مالکیت آثار و حمایت از آن هم گفت و خطاب به این تهیه‌کنندگان تصریح کرد: زحمات متولیان امر از تهیه‌کنندگان تا بستر‌های انتشار این آثار باید به خلق ثروت بینجامد. ما با هر اتفاقی که موجب نقض حقوق شما شود برخورد می‌کنیم.

فرهمند همچنین با قول مساعد به رفع موانع احتمالی بر سر راه صدور مجوز ساخت آثار در شبکه نمایش خانگی، از تهیه‌کنندگان آثار نمایش خانگی دعوت کرد با پیشنهاد‌های خود شیوه‌های تقویت ارتباط مؤثر با تهیه‌کننده و سازندگان این آثار را تقویت کنند.

او گفت: مخاطبان محتوا‌های بومی‌پلتفرم‌ها، در مقایسه با محتوا‌های خارجی نظیر سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای یا پلتفرم‌های خارجی درصد بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند که بسیار بااهمیت و برای ساترا ارزشمند است؛ ازاین‌رو تقویت و حمایت از آن دغدغه ماست.

در این جلسه که تهیه‌کنندگان به‌نامی همچون محمدرضا تخت‌کشیان، محمد شایسته، محمدحسین قاسمی، اسماعیل عفیفه، علی اسد زاده، علی سرتیپی، مصطفی احمدی، مصطفی کیایی و مهدی فرجی حضور داشتند، دیدگاه‌های مختلفی درباره چگونگی تقویت روابط دو طرف و همچنین کمک به جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی به تولیدکنندگان آثار مطرح شد.

«آگاه نبودن تهیه‌کنندگان به ساختار نظارتی ساترا»، «داشتن نماینده‌ای از تهیه‌کنندگان در ساترا برای تعامل سازنده و بهتر»، «تسریع در صدور مجوز ساخت»، «رفع موانع تولید آثار با در نظر داشتن اشتغال‌زایی این حوزه» و «پرهیز از نگاه به تولیدات شبکه نمایش خانگی به‌عنوان رقیب» ازجمله محور‌هایی بود که این تهیه‌کنندگان در نشست با قائم‌مقام ساترا مطرح کردند.

رفع موانع احتمالی در صدور مجوز ساخت آثار شبکه نمایش خانگی

سروکار بیشتر ساترا با تهیه‌کنندگان

علی اسدزاده تهیه‌کننده در این نشست گفت: من برای دو سریال از ساترا مجوز نمایش گرفته‌ام و شاهد همکاری مناسبی از سوی این مجموعه بوده ام. بسیاری از ما از ممیزی آسیب دیده‌ایم. همه ما حد و مرز‌ها را می‌شناسیم. اما باید بیشتر کارگزاری ما را بشناسد. ساترا باید علاوه بر پلتفرم با تهیه‌کننده هم سروکار داشته باشد.

اسدزاده در پایان چند نکته را بیان کرد و گفت: از اسم نمایش خانگی پرهیز کنیم و به جای آن از نمایش آنلاین استفاده کنیم، نماینده تهیه‌کننده‌ها در ساترا حضور داشته باشد و شفاف صحبت کند و امیدوارم مراحل صدور پروانه ساخت تسهیل شود.

حل پیچیدگی‌ها و آگاهی‌بخشی

علی سرتیپی با عنوان کردن دغدغه‌های خود بیان کرد: مشکل حال حاضر ما عدم آگاهی است. ما باید طبق یک برنامه‌ریزی بدانیم با چه کسانی طرف هستیم. این پیچیدگی در ساترا باید برای ما حل شود. اصل کلام من به ناشناخته بودن ارتباطات است. ما برای جمعیتی کار تولید می‌کنیم که سریال‌های ایرانی را می‌بینند و این به معنای خدمت به فرهنگ کشور است.

سوالاتی از ساترا

مصطفی کیایی نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: این اولین بار است که من به ساترا آمده‌ام. برای یک کار هم درخواست مجوز داده‌ام که هنوز صادر نشده است.

وی با اشاره به اینکه برای ایجاد همکاری بهتر باید به فهم مشترک رسید گفت: برای ما باید روشن شود که دخالت کمی و کیفی در کار‌ها به چه معناست؟ آیا مداخله را در تولید می‌بینید یا قبل و بعد آن، ذائقه ایده‌آل چگونه است؟

رفع موانع احتمالی در صدور مجوز ساخت آثار شبکه نمایش خانگی

دغدغه خانواده

محمدرضا تخت‌کشیان در بخشی دیگر از نشست بیان کرد: واقعیت این است کاری که ما قصد ساخت آن را داریم چند درصد مشکل خواهد داشت. وقتی آقای فرهمند میزان مداخلات ساترا به محتوا را عنوان می‌کنند پس یعنی ما درصد بالایی درست عمل کرده‌ایم و این جای تقدیر دارد. ما باید بدانیم مشکل کار کجاست.

وی تاکید کرد: اعتقاد من این است هرکاری خوب یا بد شود به طور کل همه چیز به کار باز نمی‌گردد بلکه شرایط اقبال و ... هم مهم هستند. اگر من حساسیت‌ها را بدانم خودم بهترین ممیز هستم. ما قصد کار کردن در همین چارچوب را داریم. ارشاد، ساترا و ... چه تفاوتی برای ما دارد. مشکلات ما برای قبل از تولید است. ما دغدغه خانواده داریم، اما ممکن است اشتباه هم بکنیم. ما نیز به عنوان تهیه‌کننده باید مسئولیت‌پذیر باشیم و ارتباط دوطرفه‌ای با ساترا داشته باشیم.

دشواری اصلاحیه‌های شناور

مصطفی شایسته نیز گفت: در سریال «می‌خواهم زنده بمانم» فقط پروانه نمایش را از ساترا دریافت کردیم و در بحث اصلاحات مشکلی نداشتیم. اما باید بگویم اصلاحیه‌های شناور کار را برای ما سخت می‌کنند. معادله ما با ساترا باید مشخص شود. چندین نفر در هر کار مشغول هستند این افراد دارای خانواده هستند بنابراین ما با جمعیت زیادی طرف هستیم که باید فکر معیشت آن‌ها هم باشیم.

حمایت ساترا از تهیه‌کنندگان

محمدحسین قاسمی هم در این نشست بیان کرد: سینمای ما در جهان جزو ده کشور برتر است. ما در هیچ صنعتی این‌طور نیستیم. رسانه ملی و پلتفرم با هم رقیب نیستند. زیرا این دو دارای دوفضای جداگانه هستند. پلتفرم کمی به واقعیت جامعه نزدیکتر است بنابراین باعث جذب مخاطب شده است. آیا باید به پلتفرم باید به عنوان یه سرگرمی نگاه کنیم یا مدیوم! اینکه رسانه مردم از جانب بیگانگان باشد اتفاق بسیار بدی است. سینماگران ما پتانسیل بالایی دارند.

وی گفت: اشکالی ندارد ما در کشور‌های دیگر هم کار کنیم، اما زیر پرچم ایران نه ترکیه و انگلیس. در مورد کارشناسی، کم دانشی بدتر از بی‌دانشی است. این موارد همگی پای نظام نوشته می‌شوند. وظیفه اصلی ساتراست تا از تهیه‌کننده در برابر پلتفرم حمایت کند. تولید کشور ما هنر است. در دنیا نظارت و حمایت وجود دارد. ما بایستی از تولید مانع‌زدایی کنیم.

تعریفی دقیق از محتوا

اسماعیل عفیفه در ادامه جلسه گفت: وقتی شما به گفتگو با ما می‌نشینید متوجه می‌شوید که ما با علم به اینکه در این شرایط سخت اقتصادی مشکلات فراوانی داریم، اما بازهم در این حرفه فعالیت می‌کنیم. ساترا و همه نهاد‌هایی که وارد نمایش خانگی می‌شوند باید تعریفی از محتوا ارائه کنند. هر نوع محتوا در دسترس مردم هست. اگر به نمایش خانگی با نگاه فعلی بنگریم تا دو سال دیگر جمع خواهد شد.
وی تاکید کرد: ساترا از نمایش خانگی تعریفی ارائه کند و بگوید جایگاه آن کجاست. رویکرد ساترا باید با تلویزیون متفاوت باشد. گردش مالی بالای شبکه نمایش خانگی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان است. با این رقم باید به فعالان این عرصه مدال داد. ما باید به روز باشیم. برقراری ارتباط با یکدیگر اتفاقات خوبی همراه خواهد داشت.

حسن نیت عملکرد ساترا

مهدی فرجی در بخشی دیگر از نشست ساترا و تهیه‌کنندگان گفت: من زبان مشترکی بین ساترا و تهیه‌کنندگان هستم. باید بگویم در عملکرد ساترا حسن نیت وجود دارد. ساترا رقیب نمایش خانگی نیست. این سازمان به دنبال حذف اثر نمایشی هم نیست. اما مشکلات موجود دلایلی دارند. من شاهد تلاش‌های شبانه‌روزی ساترا هستم.

فرجی افزود: معتقدم ساختار‌ها در ساترا باید طوری تعریف شوند که دوستان کار‌های خود را راحت‌تر پیگیری کنند. اگر می‌خواهیم اثر نمایشی ساخته و پخش شود باید به تعامل برسیم. این جلسات چرخه تعامل را روان می‌کند. اگر مسائل نمایش خانگی در ساترا حل شوند این صنعت رونق بسیاری خواهد یافت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar