خراسان/ اکران عمومی فیلم تازه اصغر فرهادی با استقبال مخاطبان و تحسین بازی امیر جدیدی همراه شد.
در ادامه موج تازه اکران فیلم‌های سینمایی که در هفته‌های اخیر با نمایش «پوست» آغاز شده، فیلم سینمایی «قهرمان» اثر تازه اصغر فرهادی از دیروز 5 آبان در سینماهای سراسر کشور به نمایش درآمد. در همین روز نخست، نام اصغر فرهادی و توفیقات بین‌المللی اثر، موجی از استقبال و فروشی مناسب را رقم زد؛ اتفاقی که برای چند فیلم اخیر این فیلم ساز به خصوص «فروشنده» نیز افتاده بود. گزارش پیش رو به متن و حاشیه تازه‌ترین فیلم اصغر فرهادی می‌پردازد، با این توضیح که تلاش شده تا نقاط کلیدی قصه فیلم لو نرود.
گیشه خوب و قابل انتظار
«قهرمان» در روزهای ابتدایی، اکران پرشوری داشت و توفانی آغاز کرد. این فیلم که به روال معمول آثار سینمایی، قرار بود نمایش خود را از روز چهارشنبه آغاز کند، در روز سه‌شنبه، تنها در شهر شیراز - که محل فیلم برداری آن بوده - نمایش داده و با استقبال خوبی مواجه شد. «قهرمان» فقط در روز سه‌شنبه و فقط در شهر شیراز، 1966 مخاطب و 32 میلیون تومان فروش داشت. تا ساعت 16 و لحظه تنظیم این گزارش، «قهرمان» در سینماهای سراسر کشور 429 میلیون تومان فروخته است که برای دوران پاندمی، رقم مناسبی است. با این حال مشخص نیست این گیشه مناسب در روزهای بعد هم ادامه خواهد داشت یا تحت تأثیر نظر مخاطبان درباره فیلم، از آن می کاهد یا به آن می افزاید.
تازگی‌های «قهرمان» فرهادی
«قهرمان»   از جهتی یک فیلم متفاوت با کارنامه فرهادی و از جهتی دیگر، در ادامه سینمای اوست. اصغر فرهادی در این اثر، پس از 16 سال و برای نخستین بار پس از «چهارشنبه سوری»، کاراکترهای اصلی فیلم خود را از اقشار طبقه متوسط انتخاب نکرده و ماجراهایی را درباره کاراکترهای قشر فرودست روایت می‌کند. محل زندگی شخصیت‌های فیلم او نیز متفاوت از گذشته است و این بار در شهرستانی جز تهران زندگی می‌کنند؛ حتی کاراکترهایی که لهجه شیرازی ندارند. از سوی دیگر فرهادی این بار نیز به سنت خود در روایت قصه‌ای پر از گره‌های درهم‌تنیده وفادار بوده است و در مسیر کاراکتر اصلی خود که به نوعی قهرمان قصه نیز هست، گره پشت گره می‌اندازد.
نقش‌آفرینی تحسین‌برانگیز جدیدی
سوژه «قهرمان»، رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و حضور آن‌ها در زندگی انسان‌هاست و این فیلم را شاید بتوان نخستین فیلم شاخص ایرانی با موضوع شبکه‌های اجتماعی دانست. ماجرایی درگیرکننده درباره شخصی بدهکار که با وجود کسب شهرت اجتماعی، با مشکلات فراوانی در زندگی خود روبه‌روست. امیر جدیدی در نقش کاراکتر محوری «قهرمان» که ماجرایش همواره توسط دوربین پیگیری می‌شود، بازی بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته؛ احتمالا بهترین بازی او در عمر کوتاه سینمایی‌اش. کارگردانی و میزانسن اثر اگرچه در سطح بالایی قرار دارد، اما در این فیلم فرهادی نیز قصه را می‌توان نقطه قوت اصلی دانست. بنا بر آن چه گفته شد، بی‌تردید «قهرمان» از جمله آثار سینمایی ایران است که ارزش تماشا روی پرده عریض سینما را  دارد.
نویسنده : مصطفی قاسمیان
  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar