روزیاتو/ بیوگرافی سوسن پرور را در این مطلب بخوانید تا با این هنرمند بازیگر و کارگردان ایرانی بیشتر آشنا شوید؛ بازیگری که این روزها با بازی بی‌نظیری که در فیلم بوتاکس از خود نشان داده جوایز زیادی را از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده است.

تولد سوسن پرور
سوسن پرور در ۳۰ دی ماه ۱۳۵۴ در شهر اراک متولد شده و علاوه بر بازیگری در سینما، تئاتر و تلویزیون، در زمینه کارگردانی هم فعالیت دارد.
سوسن پرور سه تا خواهر هستند و خودش دختر دوم خانواده است. او یک خواهر بزرگتر از خودش دارد و مادرش دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است.

تحصیلات سوسن پرور
سوسن پرور در رشته ادبیات نمایشی مدرک کارشناسی خود را گرفت و پس از آن در مقطع فوق لیسانس گرایش خود را به کارگردانی تغییر داده و از دانشگاه آزاد با مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی فارغ التحصیل شد.

آغاز فعالیت هنری سوسن پرور در سینما، تئاتر، رادیو و تلویزیون
او از سال ۱۳۷۳ ، وقتی که حدود ۱۹-۱۸ سال بیشتر نداشت، به طور جدی پا به دنیای بازیگری گذاشت و در تئاتر روی سن رفت. اما با بازی در سریال تلویزیونی ” بزنگاه ” در قاب تلویزیون شناخته شد.
سوسن پرور در سال ۱۳۷۶ برای نمایش «بوی دست‌های پدربزرگ» جایزه بازیگر دوم را از جشنواره سمنان گرفت. اما در سال ۱۳۷۹ با فیلم «زندان زنان» به کارگردانی منیژه حکمت وارد سینما شد.
سوسن پرور در سال ۱۳۸۱ از زادگاهش، شهر اراک، به تهران آمد و نمایش «توالت» را نوشت و کارگردانی کرد. سپس، این نمایش را در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه برد؛ ” توالت “سوسن پرور با استقبال خوبی از سوی تماشاگران مواجه شد.
همان طور که گفته شد، سوسن پرور در سال ۱۳۸۷ ، یعنی در ۳۳ سالگی،  سریال تلویزیونی «بزنگاه» را بازی کرد. این سریال به کارگردانی رضا عطاران بود و او توانست در کنار چهره هایی چون حمید لولایی و مرجان گلچین به شهرت برسد.
البته، فعالیت او به همین جا ختم نمی شود. سوسن پرور علاوه بر فعالیت در سینما و تئاتر و تلویزیون وارد دنیای رادیو هم شده است. او در رادیوی اراک به مدت یک سال کارگردان یک نمایش رادیویی بوده و در نمایش های رادیویی زیادی هم بازی کرده است.

سوسن پرور ؛ شاگرد تنبل کلاس که می خواست حمال شود
سوسن پرور در یکی از مصاحبه های خود گفته است که شاگرد تنبلی بوده است. به گفته او،  آنقدر در مدرسه تنبل و مایه آبروریزی خانواده بوده است که مقطع پنجم ابتدایی را با تک مانده قبول شده و از قضا شاگرد همان مدرسه ای بوده که مادرش معلم بوده است.
او در مصاحبه خود گفته است: «همه به ما گفتند که درس بخوانید دکتر و مهندس بشید و من نمی خواستم ! پس فکر کردم درس خواندن بیهوده است ، من عاشق این بودم که حمال بشم ! فکر می کردم حمال آدم خیلی قوی و قدرتمندی هست که زور و بازو دارد و هیچکسی نمی تواند اذیتش کند.»

سوسن پرور و قبول شانسی در کنکور
سوسن پرور در مورد ورودش به دانشگاه می گوید: «خواهر بزرگ ام دفترچه گرفت و زمان کنکور شانسی سه ردیف از پاسخنامه را پر کردم که بعدا فهمیدم اصلا سوالات ۱۵۰ تا بود و من ۳۰۰ سوال جواب داده بودم ! دانشگاه واقعا اولین چیزی که به من داد عقل بود. سپس شروع کردم در پروژه های دانشجویی بازی کردم.»

نگاهی به کارنامه هنری سوسن پرور:

جوایز سوسن پرور
دریافت جایزه رتبه بازیگری دوم زن برای در نمایش بوی دستهای پدربزرگ به کارگردانی مرتضی رستمی از جشنواره منطقه‌ای سمنان
دریافت جایزه رتبه اول بازیگری برای نمایش بازیخانه به کارگردانی علی ایزدی از جشنواره استان مرکزی و جشنواره منطقه‌ای سمنان
دریافت جایزه رتبه اول بازیگری از جشنواره دانشجویی منطقه‌ای فجر همدان برای نمایش پسرک خیالباف به کارگردانی آرش سهرابی
دریافت جایزه رتبه اول بازیگری برای نمایش شوک از جشنواره بین‌المللی تئاتر طنز اصفهان
جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم بوتاکس (فیلم) از جشنواره بین‌المللی فیلم تورینو سینه‌فِست (ایتالیا)
جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم بوتاکس (فیلم) از جشنواره بین‌المللی فیلم پکن (چین)

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar