خراسان/ فیلم سینمایی «تراژدی مکبث» از آثار پرامید سال 2021 سینمای جهان است که قرار است حدود پنج هفته دیگر به انتشار برسد.
 این فیلم محصول پلتفرم اپل تی‌وی پلاس را که در نزدیک‌ترین زمان به مراسم اسکار نمایش داده می‌شود، جوئل کوئن فیلم ساز شاخص سینمای آمریکا ساخته است که برای نخستین بار بدون حضور برادرش ایتان، نویسندگی و کارگردانی این اثر را بر عهده داشته است.
 آن‌ها پیشتر با همراهی یکدیگر، فیلم‌های مهمی مانند «فارگو»، «جایی برای پیرمردها نیست»، «لبوفسکی بزرگ» و «درون لوین دیویس» را ساخته بودند.
«تراژدی مکبث» همان‌طور که از نامش مشخص است، بر اساس نمایش نامه «مکبث» ساخته شده و جدیدترین اقتباس از آن محسوب می‌شود. در حالی که هنوز فیلم اکران نشده، نکته جالب در این اثر آن است که جوئل کوئن کاراکتر «مکبث» را به یک بازیگر سیاه‌پوست داده است؛ دنزل واشنگتن هنرپیشه برنده اسکار. این احتمالا برای نخستین بار است که در میان اقتباس‌های شاخص از نمایش نامه «مکبث» نقش این کاراکتر را یک بازیگر سیاه‌پوست ایفا می‌کند. 
در حالی که فرانسیس مک‌دورمند دیگر بازیگر برنده اسکار و همسر جوئل کوئن در این فیلم نقش «لیدی مکبث» را بازی کرده است. برندون گلیسون بازیگر «در بروژ» نیز دیگر بازیگر فیلم است که در نقش «شاه دانکن» جلوی دوربین رفته است.
جوئل کوئن فیلم تازه خود را در 105 دقیقه، به صورت سیاه و سفید و با نسبت تصویر 3×4 ساخته است که آن را به محصولات تلویزیونی چند دهه پیش شبیه می‌کند. 
در حالی که آثار شاخصی تاکنون از نمایش نامه «مکبث» اقتباس شده، باید منتظر ماند و دید تجربه جدید کوئن که اثری متفاوت و با ذائقه تصویری خاص خود او خواهد بود، چه سرنوشتی خواهد داشت.
فیلم «تراژدی مکبث» سه ماه پیش برای نخستین بار در جشنواره فیلم نیویورک رونمایی شد و واکنش بسیار مثبتی از منتقدان گرفت؛ تا جایی که حالا با نمره 89 در متاکریتیک، از برترین فیلم‌های سال از نظر منتقدان محسوب می‌شود. این فیلم قرار است پس از یک نمایش محدود سینمایی، در 24 دی از پلتفرم اپل تی‌وی پلاس منتشر شود.
نویسنده :  مصطفی قاسمیان

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar