سینما تیکت/ شما کدام فیلم را دیده‌اید و بیشتر دوست داشته‌اید؟
کشور ایران از اقوام مختلفی تشکیل شده است که هر یک زبان یا گویشی مخصوص خود دارند. در ادامه نگاهی داریم به سه فیلم جذاب و تماشایی که در سال‌های اخیر به زبان ترکی ساخته شده‌اند.
و یادآور می‌شویم که ساختن فیلم‌هایی با زبان‌های متفاوت در کشورهای چندقومیتی مانند هند، چین و ... نیز امری متداول است.

آتابای ( نیکی کریمی)
تازه‌ترین ساخته‌ی نیکی کریمی فیلم آتابای است که در نزدیکی شهر «خوی» در استان آذربایجان غربی ساخته شده است. علاوه بر مناظر بسیار زیبا که سبب شده است فیلم دارای قاب‌های به یادماندنی گردد، گویش بازیگران به زبان ترکی سبب باورپذیری داستان فیلم شده است.
فیلم داستان کاظم آتابای است، مردی که سال‌ها پیش عشقی نافرجام را تجربه کرده است و اکنون دوباره در معرض عشقی جدید قرار گرفته است.

پوست (برادران ارک)
اولین فیلم سینمایی برادران ارک «پوست» در ژانر وحشت است که برگرفته از ادبیات فولکلور و داستان‌های محلی ترکی است. فیلم پوست در شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی ساخته شده است و موضوع فیلم داستان مردی عاشق به نام آراز است. آراز در روستایی زندگی می کند که ذهن مردم آن درگیر خرافات و جادو شده است .

ائو یا خانه ( اصغر یوسفی نژاد)
فیلم خانه درامی است با پایانی غافلگیرکننده. این فیلم شاید اولین فیلم سینمای ایران باشد که تماما به زبان ترکی است.
ماجرای این فیلم درباره‌ی وصیت‌نامه‌ی مردی است که از دنیا رفته است. متوفی وصیت کرده که بعد از مرگ، جسد او را در اختیار دانشکده پزشکی برای استفاده علمی قرار دهند اما دخترش شدیداً مخالف است. که در نهایت علت این مسئله نیز مشخص می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar