دنیای تصویر/ مجمع منتقدان هالیوود دو روز پیش نامزدهای بهترین‌‎های امسال را معرفی کرد که «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی در رشته بهترین فیلم بین‌المللی نامزد شده است. دیگر نامزدها عبارتند از «ماشین من را بران»، «فرار»،«تیتان» و «بدترین آدم دنیا».
از سوی دیگر سایت ددلاین گفتگویی با اصغر فرهادی انجام داده است و اصغر فرهادی درباره عنوان فیلم توضیحاتی را ارائه می‌دهد.
او می‌گوید:«وقتی مردم نام فیلم را می‌شنوند، انتظار فیلمی قهرمانانه را دارند. اما وقتی فیلم را می‌بینند، با مردی معمولی مواجه می‌شوند که چندان سویه قهرمانانه ندارد. در این عنوان پارادوکس وجود دارد.»
در بخش دیگری از مصاحبه درباره لوکیشن می‌گوید:«بعضی از تصاویر در زمان نوشتن فیلمنامه طراحی شدند اما بعضی دیگر از لوکیشن شهر سرچشمه می‌گیرند.گاهی، به محل فیلمبرداری قدم می‌گذاری و جزئیات کوچکی را می‌بینی که همه شبیه هدایایی از طرف دنیا هستند. یکی از نمونه‌هایش مغازه چاپ(فتوکپی) در بازاری با دیوارهای شیشه‌‎ای است که به لوکیشن اصلی در فیلم تبدیل شده. در آغاز به دنبال مغازه‌هایی بودیم که کنار خیابان بودند، اما من را راضی نکرد. به دنبال مکان‌ خاصی بودم که گرافیک خاصی داشته باشد، شیشه‌های زیادی در اطرافش باشد… و سپس وارد این بازار شدیم که درها و پنجره‌های بسیاری داشت.»
قدرت بصری پنجره‌ها و شیشه‌ها ،چیدمانی شبیه یک تنگ ماهی را برای تلاش هستی‌گرایانه رحیم پدید می‌آورند.فرهادی به خاطر می‌آورد:««دریافتم که مغازه روبرو تصویری از چارلی چاپلین در «پسربچه» (The Kid) را نصب کرده که به مغازه ما نگاه می‌کند.»
فرهادی اذعان دارد که استقبال گرم از «قهرمان» ممکن است با نمایش آن در سال ۲۰۲۱ ارتباط داشته باشد، زیرا جهان با همه گیری کووید و بی ثباتی اقتصادی مرتبط با همه‌‌گیری دست و پنجه نرم می کند. هسته اجتماعی-اقتصادی داستان با توجه به بدتر شدن نابرابری درآمد ، برای بسیاری از بینندگان طنین انداز می شود.
«هرگز فکر نمی‌کردم داستانی باشد که مردم در سال ۲۰۲۱ به دیدنش تمایل داشته باشند. اما با گذر زمان و پا به سن گذاشتن شدن، رویدادهای اطراف بر روی من نیز تأثیر گذاشت. شاید داستان زوایایی داشته باشد که اگر ۱۰ سال قبل ساخته می‌شد، تأثیری را که امروز دارد نمی‌گذاشت.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar