صبح سینما/ روزنامه جام جم، وابسته به صداوسیما دیروز در یادداشتی به اهمیت الگوبرداری از سلبریتی‌هایی نظیر کریستیانو رونالدو و آنجلینا جولی برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری پرداخت.

در این یادداشت آمده: « انتشار تصاویر خانواده هفت‌نفره رونالدو و ارزشمند نشان دادن داشتن فرزندان زیاد از سوی این ستاره دنیای فوتبال، خیلی از خانواده‌ها را به داشتن فرزندان بیشتر ترغیب می‌کند.»

نویسنده یادداشت همچنین از چهره‌های دیگر محبوب از جمله آنجلینا جولی، کلینت ایستوود، مل گیبسون نام برده که فرزندان متعددی دارند و ادعا کرد که «کشورهای اروپایی و آمریکا هم همچون بسیاری دیگر از کشورهای دنیا به دنبال اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت هستند و بخشی از سیاست‌گذاری‌های خود را در فرهنگ‌سازی با نمایش خانواده‌های پرجمعیت و چهره‌های سرشناس پیش می‌برند.»

مقامات در ایران با تاکیدی بیش از پیش سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری را دنبال می‌کنند.
از سال گذشته که طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» در شورای نگهبان تایید شد و از سوی سازمان‌های حقوق بشری بابت نقض حقوق زنان شدیدا مورد انتقاد قرار گرفت، سیاست‌‌های متعدد تشویقی و حمایتی برای فرزندآوری در ایران تعبیه شده است.

رسانه‌های نزدیک به دولت پیش از این نیز برای اعتباربخشی به گفته‌های مقامات یا تبلیغ برخی سیاست‌ها، جنبه‌هایی از زندگی مشاهیر و سلبریتی‌های غیرایرانی را که در شبکه‌های اجتماعی محبوب هستند، سرمشق قرار داده‌اند.

از جمله این سیاست‌ها طرح پوشش ۹۰ درصدی خدمات درمانی ناباروری است. بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت امروز در خصوص این طرح گفت «سه و نیم میلیون فردِ نابارور در کشور داریم» که ارائه پوشش مناسب بیمه می‌تواند موجب فرزندآوری آنها شود.

روزنامه همشهری نیز امروز در گزارش برآورد کرد جمعیت ایران اگر با همین سرعت رشد کند در سال ۱۴۱۵ به ۹۱/۵ میلیون نفر می‌رسد که ۲۹ میلیون کمتر از «جمعیت مطلوب» ۱۲۰ میلیون نفری است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar