فیلم روزنت/ بهرام بیضایی: «روز واقعه» را نگذاشتند خودم بسازم. لااقل ده تا کارگردان عوض شد و من تعجب می‌کردم که این همه آدم نمی‌توانند این فیلم را بسازند. حتی گفتند واروژکریم‌مسیحی این فیلم را بسازد. خوشحال می‌شدم اگر او این فیلم را می‌ساخت. حتی اسم آقای محمد‌رضا اصلانی را آوردند. خیلی‌ها عقیده داشتند که چند جای فیلم را باید عوض کنم، اما من برای عوض کردن نرفتم. به هر حال آقای اسدی مهارتش را داشت که لااقل تعداد جاهایی را که می‌خواستند عوض شود به عدد سه برساند و فیلمی بسازد شبیه فیلم هایی که قرار است ازتلویزیون پخش شود... اصلا نمی‌خواهم بگویم راضی هستم یا نه. تمام حرف من این است که من این فیلم را این‌طور نمی‌دیدم. این فیلم شباهتی به فیلم‌هایی که داشتم، ندارد.
از متن گفتگو با جواد طوسی، فروردین 1388
بیضایی فیلمنامۀ روز واقعه را سال ۱۳۶۱ نوشت و دوازده سال بعد فیلم «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی و تهیه‌کنندگی مرتضی شایسته ساخته شد.
علیرضا شجاع‌نوری، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، مهدی فتحی، محمدعلی کشاورز، حسین پناهی، ژاله علو، حمیده خیرآبادی، لادن مستوفی، سعید نیکپور، عنایت‌الله بخشی و... در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.
«روز واقعه» سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. جوایز بهترین فیلمنامه به رخشان بنی‌اعتماد (برای «روسری‌آبی»)و بهترین کارگردانی به داریوش مهرجویی (برای «پری») رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar