فیلم نیوز/ تهیه‌کننده فیلم «روز واقعه» گفته نه فیلمنامه مناسبی برای ساخت فیلمی مشابه «روز واقعه» و جود دارد و نه بودجه‌ آن تامین می‌شود. او از ملاحظات برای پخش و اکران عمومی فیلم «رستاخیز» احمدرضا درویش هم گلایه کرده و گفته فیلمساز نباید میان اختلاف‌نظرهای میان برخی علما و صاحب‌نظران گرفتار شود.
مرتضی شایسته تهیه‌کننده فیلم «روز واقعه» در گفت‌وگو با مهر به نکات مهمی درباره وضعیت ساخت آثار مذهبی اشاره کرده. او گفته: «ما فیلم «روز واقعه» را با آن عظمت با هزینه ۷۰ میلیون تومان در آن سال ساختیم اما امروز هزینه چنین فیلمی بالغ‌ّبر چندین میلیارد می‌شود و ۷۰ میلیون تومان حتی کفاف دستمزد یک بازیگر معمولی فیلم را هم نمی‌دهد.»

او توضیح داده: «نهادهای دولتی و ارگان‌ها باید پول در اختیار بخش خصوصی قرار دهند تا یک فیلمنامه عاشورایی و مرتبط با ائمه (ع) تولید شود. امروز دیگر فیلمنامه‌ای مشابه فیلمنامه «روز واقعه» که بهرام بیضایی نوشته بود، وجود ندارد و بعید می‌دانم امروز کسی بیاید و چنین فیلمنامه‌ای بنویسد. به همین دلیل در این زمینه کمبود جدی داریم. لازم است مراکزی مانند بنیاد سینمایی فارابی و یا حوزه هنری در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند تا فیلمنامه‌نویسان ترغیب به کار در این حوزه شوند.»

شایسته درباره عدم حمایت از احمدرضا درویش برای ساخت فیلم «رستاخیز» گفته: «احمدرضا درویش یکی از بچه‌مسلمان‌های سینمای ایران است که فردی بسیار باسواد و مطلع در زمینه کاری خود محسوب می‌شود. چنین کارگردان کتاب‌خوانده و بادانشی، فیلمی به نام «رستاخیز» می‌سازد که به دلیل برخی ملاحظات، برای پخش و اکران عمومی دچار مشکل می‌شود. چنین مسائلی باعث می‌شود امثال آقای درویش هم دیگر سراغ سوژه‌هایی از این دست نروند. ما باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که لااقل فیلمسازانی مانند احمدرضا درویش، مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی‌کیا و افراد مطلع و معتقد سینما ترغیب به ساخت فیلم مذهبی شوند. راهش هم این است که در زمینه فیلمنامه و مباحث محتوایی براساس اصول عمل شود. فیلمساز نباید میان اختلاف‌نظرهای موجود میان برخی علما و صاحب‌نظران گرفتار شود.»

او تاکید کرده: «فیلم «رستاخیز» را احمدرضا درویش باکیفیت بالایی ساخت اما جواب مناسبی از سمت مسئولان دریافت نکرد. این شرایط باعث ایجاد ترس در میان سینماگران می‌شود و به‌دلیل همین ترس هم ترجیح می‌دهند سراغ این دست فیلم‌ها نروند..»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar