نماد آخرین خبر

«۲۸۸۸» روایتی از زندگی خلبانان دوران دفاع مقدس

منبع
ميزان
بروزرسانی
«۲۸۸۸» روایتی از زندگی خلبانان دوران دفاع مقدس

میزان/ فیلم سینمایی «۲۸۸۸» ساخته مشترک کیوان علی‌محمدی و علی‌اکبر حیدری به تازگی پروانه نمایش خود را دریافت کرده و برای اکران در آخرین ماه تابستان ۱۴۰۱ آماده می‌شود، فیلمی که نخستین بار در چهلمین جشنواره فیلم فجر اکران شد و نظرات متفاوتی را دریافت کرد.
رونمایی فیلم سینمایی ۲۸۸۸ در چهلمین جشنواره فیلم فجر به عنوان یکی از آثار متفاوت این فستیوال رخ داد، فیلمی که سیاه و سفید ساخته شده و به گفته کارگردانان اثر ادای دینی به خلبانان و شهیدان نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس است.
در خلاصه داستان فیلم سینمایی ۲۸۸۸ آمده است: بیژن افسر کنترل شکاری در اتاق تاریک عملیات در انتظار بازگشت عباس دوران و محمود اسکندری دو خلبان هواپیماهای اف۴ است که برای بمباران به بغداد حمله کرده‌اند. برای لو نرفتن عملیات، بیژن باید سکوت رادیویی را حفظ کند.
بازیگران فیلم سینمایی ۲۸۸۸
هادی حجازی‌فر، حامد کمیلی، کامبیز دیرباز، امین حیایی، سام درخشانی، کوروش تهامی، احمد مهران‌فر، رضا یزدانی، کامران تفتی، سعید چنگیزیان، رامین ناصرنصیر، کاظم سیاحی، میلاد رحیمی، رضا آفتابی، هومن علایی در این فیلم به ایفای نقش و یا صداپیشگی پرداخته اند.
حال باید دید اکران فیلم سینمایی ۲۸۸۸ در وضعیت فعلی چرخه اکران سینماها که باعث شکست مالی اکثریت آنها شده چه سرنوشتی را پیش روی خود خواهد داشت. فیلمی که می تواند برای تنوع ژانر در گیشه مفید بوده و همچنین مخاطب خاص خود را جذب کند.

کارگردان این فیلم سینمایی پیشتر درباره چگونگی رسیدن به ایده این فیلم سینمایی گفت: ایده فیلم سینمایی «۲۸۸۸» از آنجا شروع شد که همراه با کیوان علیمحمدی به کتابفروشی رفتیم. از ابتدا می‌دانستم که او علاقه زیادی به خلبان‌ها دارد و در کتابفروشی به دنبال جلد سوم کتاب «ستاره های نبرد هوایی» می‌گشت. بعد از خرید کتاب همراه با هم مصاحبه‌ای از تیمسار شهرام رستمی خلبان دفاع مقدس را نگاه می‌کردیم و یک جمله برای ما تلنگر اولیه فیلمنامه شد.

مفیدی: ایفای نقش یک افسر نیروی هوایی برایم جذاب بود
سیاوش مفیدی بازیگر این فیلم سینمایی در گفت‌وگو با میزان درباره ایفای نقش یک افسر نیروی هوایی ادامه داد: نقشی که من در فیلم سینمایی «۲۸۸۸» ایفا می‌کردم نقش یک افسر فایتر کنرتلر بود که همواره آسمان را رصد می‌کنند، اعضای پداوند هوایی در رسیدن به نقش به من کمک زیادی کردند، این افراد کمک کردند تا بتوانم اطلاعات زیادی از این نقش و شغل وی داشته باشم.  
مفیدی در همین رابطه ادامه داد: البته در کنار نشان دادن زندگی کاری این کاراکتر به عنوان یک افسر نیروی هوایی، در بخش‌هایی باید زندگی شخصی و خانوادگی وی را نیز نشان می‌دادیم که در نوع خود بالا و پایین فراوانی را برای کاراکتر ایجاد می‌کرد که در نوع خود بی نهایت جذاب بود. خوشخبتانه پس از تماشای فیلم در جشنواره فیلم فجر برخی از دوستان ارتشی گفتند که به چنین کاراکتری نزدیک شده ام که برایم بسیار خوشحال کننده بود.  
مفیدی درباره نظر خود در مورد کیفیت فیلم سینمایی «۲۸۸۸» افزود: صادقانه بگویم من این فیلم را بسیار دوست دارم و از نتیجه آن راضی هستم و فکر می‌کنم که در اکران عمومی اتفاق خوبی برایش بیفتد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar