فیلم امروز/ یک اتفاق تلخ دیگر در بخش هنر و فرهنگ: امین تاریخ در سن 69سالگی درگذشت.

خبر مرگ این بازیگر متعاقب سکتۀ مغزی و قلبی؛ درکنار وقایع تلخ اخیر، بسیار شوکه‌کننده و درناک بود.

او هنرمندی بود که طی سال‌ها با تمام وجود در مدرسه‌اش برای تربیت بازیگران این دیار زحمت کشید اما هرگز ادعای معلمی نداشت.

تارخ یکی از نخستین جوان‌اول‌های سینمای ایران پس از انقلاب هم بود که بازیگری را از دوران کودکی روی صحنه تجربه کرد و در ۲۲ سالگی با بازی در سریال «شهر من شیراز» به شهرت و محبوبیت زیادی دست یافت. 

او از بازی در «مرگ یزدگرد» (بهرام بیضایی) در بیست‌وهشت سالگی تا تبدیل شدن به چهره‌ای آشنا برای عموم مردم با بازی در ده‌ها فیلم سینمایی و سریال‌های پربینندۀ تلویزیونی، راهی طولانی را پیمود اما فراتر از همۀ این‌ها، او را به عنوان مدرس بازیگری و معلم و مربی ده‌ها بازیگر جوان سینما و تلویزیون می‌شناسند و تأثیر این چهره در تأسیس اولین مدرسۀ بخش خصوصی و تربیت چند نسل از بازیگران ایرانی و باز کردن مسیر پیشرفت برای جوانان علاقه‌مند و مستعد، چشمگیر و استثنایی است. در کنار این فعالیت‌ها، او در مقام بازیگری هم با تداوم در کارنامه‌اش ده‌ها نقش موفق و ماندگار به یادگار گذاشت و به عنوان استادی صاحب‌ سبک در بسیاری از کشورها کارگاه‌های آموزشی برگزار کرد.

گفت‌وگوی تصویری مفصل و پرماجرای ما در فضایی سرشار از حال خوب، دو هفتۀ پیش، درست همان روزی انجام شد که یکی از شاگردانش، ترانه علیدوستی هم مهمان «فیلم امروز» بود و دیدار شاگرد و استاد و مدیر استودیوی ما که فیلمبردارِ اولین سریال تلویزیونی‌اش بود، لحظه‌هایی خاطره‌انگیز به یادگار گذاشت که در نسخۀ ویدئویی خواهید دید. 

در شمارۀ تازۀ فیلم امروز فرازهایی از این گفت‌وگو چاپ شده و نسخۀ کامل آن بزودی در سایت آپارات و نماشا به صورت ویدئویی منتشر خواهد شد. یادش و آثارش در بین دوستدارانِ فرهنگ و سینما همیشه سبز خواهد بود.

ویدئو: پوریا تقوی @pouriya_taghavi

نویسنده: عباس یاری

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar