سوره سینما/ نفرت طرفداران «ارباب حلقه‌ها» و تالکین از سریال «حلقه‌های قدرت» ساخته جدید کمپانی آمازون پرایم ادامه دارد.
سریال «حلقه‌های قدرت» (The Lord of the Rings: The Rings of Power) شاید کمتر از امبر هرد در میان مخاطبان مورد نفرت قرار گرفته باشد، اما محصول کمپانی جف بزوس، با اختلاف بسیاری نسبت به مابقی رقبا، در رتبه دوم منفورترین پدیده هالیوودی در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته است.
جدیدترین ترین تیزر از سریال آمازون در یوتیوب، حدود ۱۳ میلیون بار دیده شده است؛ از میان این تعداد قابل توجه برای تیزر یک سریال تلویزیونی، پانصد و سی هزار نفر این ویدیو را دیس‌لایک کرده‌اند. فقط ۵۰ هزار نفر ویدیو را لایک کرده‌اند که نشان از نسبت یک به ده دارد. «حلقه‌های قدرت» جدیدترین محصولی است که مورد عنایت کاربرانی که محصولات لیبرالی را می‌کوبند، قرار گرفت.
یک کامنت بسیار معروف در زیر این تیزر بود که شالوده واکنش مخاطبان به محصول جف بزوس و همکارانش است؛ این کامنت که به سبک نریشن حماسی «ارباب حلقه‌ها» نوشته شده است بدین شرح است: «دنیا عوض شده است، من این تغییر را در آب حس می‌کنم؛ من این تغییر را در زمین حس می‌کنم. من بوی این تغییر را حس می‌کنم. در ابتدا با خلق چند کتاب عالی شروع شد. ایده‌هایی به جی آر.آر تالکین جاویدان داده شده بود؛ فردی خردمند و باهوش. حق ساختن فیلم به پیتر جکسون اعطا شد؛ فردی ماهر در خلق افسانه اصلی. سپس نه ساعت (محصول) هدیه شد به گونه بشر؛ (استفاده از آرایه تشابه در ۹ ساعت فیلم و ۹ حلقه که در ابتدای فیلم اول به انسان هدیه شد) افرادی که بیش از همه چیز، برای صداقت و کیفیت اهمیت قائلند. اما همه انسان‌ها فریب خورده بودند، چرا که یک سریال دیگر (اشاره به ارباب حلقه‌ها که سائرون برای خودش ساخت) ساخته شد. این سریال در سرزمین آمازون (موردور) ساخته شد؛ در آتش کوه پرایم. جف بزوس ارباب تاریکی، با پنهان کاری محض، یک فاجعه تاریخی خلق کرد. و او در این سریال سرمایه فراوان، پلیدی و قصد سروری به تمام سریال‌های تاریخ را ریخت. یک سریال برای نابود کردن همه.»
حتی سریال فمینیستی «شی هالک» نیز به این میزان Review bomb نشده است. آمازون بیش از هفتصد میلیون دلار هزینه برای ساختن این سریال کرده است. اما امتیاز مخاطبان در سایت راتن تومیتوز در حدود ۳۷ درصد بوده که برای مقایسه، «خاندان اژدها» (House of the Dragon) تا امروز حدود ۸۵ درصد رضایتمندی داشته است. اثر آمازون مملو از آرمان‌های چپ‌گرایی است؛ کاراکتر گلدریل یک زن مقتدر به تمام معناست. چند کاراکتر جدید به کتاب سیمیلاریون تالکین اضافه شده، چند کاراکتر را تغییر جنسیت و نژاد دادند و یک کاراکتر اصلی را هم همجنس‌باز کردند. امتیاز این مجموعه در سایت imdb در حدود ۶ است. آمازون مالک IMDb بوده و تا جایی که امکان دارد جلوی نقدهای منفی گرفته شده است. سایت راتن تومیتوز نیز نقدهای منفی را پاک می‌کند. وبسایت آمازون پرایم از ترس review bombing ، برای اولین بار در تاریخ پانزده ساله خود، اجازه نظر دهی را از مخاطبان سلب کرده است. وبسایت‌های لیبرالی بسیاری دست به دفاع از تغییرات در منبع اصلی زده و علی‌رغم ضعیف بودن کار، از محصول آمازون دفاع می‌کنند. کار تا جایی بالا گرفته است که بازیگران اصلی، دست به دفاع از مجموعه زده‌اند. مایا کلارک بازیگر نقش گلدریل گفت: تالکین فرد بسیار پیچیده‌ای بود و او یک دنیای پیچیده خلق کرد. اینکه بعضی‌ها معتقدند تالکین از محصول ما بدش خواهد آمد، چرند است.
لنی هنری بازیگر این مجموعه در واکنش به انتقادات گفت: گویا این به اصطلاح طرفداران «ارباب حلقه‌ها» با باور کردن وجود اژدهایان مشکل ندارند، اما نمی‌توانند باور کنند که الف‌ها سیاه‌پوست نیز می توانند باشند. من وقتی برای اولین بار کتاب‌های تالکین را می‌خواندم، عاشق دنیای او شدم. اما با دیدن «ارباب حلقه‌ها» نمی‌شد که یک کاراکتر را سیاه‌پوست فرض کرد. اتفاق خوبی که ما مسبب آن بودیم، بازگو کردن قصه از لنز قرن ۲۱ بود. یکسری از جزئیات باید تغییر می‌کرد.
البته تالکین دقیقا می‌دانست که چه چیزی مد نظرش است؛  او هر کاراکتری را بصورت مشخصی خلق کرد. او پیش زمینه هر شخصیت را دقیق در پاورقی‌ها و ارجاعات پایان کتاب آورده بود. او ابتدا و انتهای داستان هر کاراکتر را مشخص کرده بود. تالکین به عنوان پدر رمان‌های افسانه‌ای غربی شناخته می‌شود. او هر کاراکتر اصلی را از رنگ پوست گرفته تا فرم چشم و ابرو و دماغ را کاملا شرح داده است.
بسیاری از منتقدان به دیالوگ‌های مصنوعی و بازی‌های ضعیف و قصه پوچ دو اپیزود اول اشاره کرده‌اند. از دید مخاطبان تنها فرق «حلقه‌های قدرت» با «شی هالک» در جلوه‌های ویژه و بصری است. صرفا بدلیل اینکه این اثر هزینه چند برابری نسبت به مجموعه‌های ضعیف مارول و دیزنی داشته است، نمی‌توان از قصور در شخصیت پردازی و فیلمنامه و بازیگری گذشت. بسیاری از مخاطبان پر شور عصر جدید سینما، سری «ارباب حلقه‌ها» را برترین فیلم تاریخ می‌دانند. نشریه امپایر نیز همین نظر را دارد. این سری در میان ۱۰ فیلم برتر تاریخ در سایت imdb نیز قرار دارد. لذا کمپانی آمازون باید ملتفت می‌شد که مقدسات سینما را بازیچه لیبرال‌های طرفدار آزادی های جنسیتی قرار ندهد.
حتی ایلان ماسک نیز در صفحه توییتر خود برای یکصد میلیون فالورش نوشت: تن تالکین الان داره در گور میلرزه. تقریبا همه مردها یا بزدل هستند، یا آدم آشغالی هستند و یا هر دو. فقط گلدریل باهوش و شجاع و خوب است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar