فارس/ سردبیر پویش «شفاف‌ شدن قراردادهای صدا و سیما» گفت: این مطالبه می‌تواند به ساخت فضای سالم رقابتی منجر شود و گروه‌های مختلفی نیز بتوانند برای تولید اثر در یک فضای رقابتی شرکت کنند. یک حسن این اتفاق در چنین شرایطی این است که صدا و سیما وابسته به اشخاص نمی‌شود.

کاربران سامانه تعاملی «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «شفاف‌ شدن قراردادهای صدا و سیما با بازیگران»، خواستار شفاف شدن میزان پرداختی صدا و سیما به سلبریتی‌ها و انتشار شفاف قراردادهای منعقد شده در سازمان صداوسیما شده‌اند.

در این پویش که توسط بیش از 2 هزار و 400 نفر از کاربران «فارس من» حمایت شده، همچنین به حق مردم برای آگاه شدن از هزینه‌ها و بودجه‌های فرهنگی صداوسیما اشاره شده و درخواست اطلاع از اینکه سازمان صدا و سیما طبق چه ساز و کاری چنین ارقام سنگینی به سلبریتی‌ها می‌دهد.

در متن پویش «شفاف‌ شدن قراردادهای صدا و سیما با بازیگران» آمده است:

«شفاف شدن میزان پرداختی صدا و سیما به سلبریتی‌ها و سایر افرادی که با صدا و سیما قرارداد کاری دارند. گفته می‌شود دریافتی قرارداد مهران مدیری با صدا و سیما حدود ۳۰ میلیارد تومان است! در برابر چه خدمتی چنین پرداختی سنگینی از بیت المال انجام می‌شود و با اجازه چه مسئولی؟ در این شرایط جنگ اقتصادی این مبلغ که چند صد برابر حداقل حقوق است چرا باید به یک فرد پرداخت شود؟

از صدا وسیما و نهادهای نظارتی مطالبه می‌کنیم که متن قراردادها و رقم قراردادها با سلبریتی‌ها و سایر مرتبطین آن سازمان را به صورت شفاف منتشر کند. مردم حق دارند بدانند پول و بودجه فرهنگی سازمان به چه کسانی و به چه مبلغی و چرا پرداخت می‌شود؟

صدا و سیما باید توضیح بدهد بر طبق چه سازوکاری چنین ارقام سنگینی به سلبریتی‌ها می‌دهد؟ و اینکه به مابقی پیمانکاران و کسانی که در صدا و سیما مشغول هستند چقدر می‌پردازد؟
انتشار شفاف قراردادها و مبالغ آن و چرایی آن به طور جدی مطالبه ما است».

نورایی سردبیر این پویش در گفتگو با خبرنگار فارس در خصوص علت طرح مطالبات شفاف شدن قراردادهای افرادی که با صدا و سیما قرارداد کاری دارند گفت: صدا و سیما به عنوان یک پایگاه فرهنگی رسانه‌ای انقلاب اسلامی سال‌ها با بودجه کلان بیت المال فعالیت داشته است. در این مدت مشخص نبوده که طبق چه ضوابطی هزینه‌هایی به کسانی پرداخت می‌شده که وضعیت آن‌ها از سال‌ها پیش مشخص شده بود. در بحث کلی سازمان صدا و سیما برای همکاری با این افراد هدفی را دنبال می‌کند، اولا باید مشخص شود که آن هدف چه بوده و ثانیا آیا سازمان صدا و سیما به هدف خود در همکاری با سلبریتی‌ها رسیده است؟  

او ادامه داد: یکی از نکات مهم موضوع شفاف شدن قراردادهای صدا و سیما این است که چه بسا با دیدن هزینه ساخت یک سریال یا یک برنامه تلویزیونی، افرادی حاضر به ساخت همان برنامه با مبالغ کمتر باشند. این مسئله هم به نفع صدا و سیما است و هم عده‌ای می‌توانند رشد کنند و در نتیجه صدا و سیما سلبریتی پرور نمی‌شود. پول بدون ضابطه انسان‌ها را فاسد می‌کند. باید بررسی شود که آیا فردی که با صدا و سیما همکاری می‌کند و همزمان رفتار غیر قانونی انجام می دهد، آیا ابزاری برای کنترل این فرد وجود دارد؟  

سردبیر پویش «شفاف‌ شدن قراردادهای صدا و سیما با بازیگران» افزود: بسیاری از برنامه‌هایی که با حضور سلبریتی‌ها روی آنتن رفته، صدا و سیما را به اهداف انقلاب اسلامی نزدیک نمی‌کند. در این فضای آلوده غیر شفاف ما نمی‌توانیم از صدا و سیما انتظار داشته باشیم که در برابر رسانه‌های غربی مدیریت فرهنگی و رسانه‌ای داشته باشد. برای رسیدن به وضعیت مطلوب یکی از گام‌های مهم این است که قراردادهای موجود شفاف شود. این یک مطالبه از سوی افکار عمومی است. 

وی در پایان اشاره داشت: این مطالبه می‌تواند به ساخت فضای سالم رقابتی منجر شود و گروه‌های مختلفی نیز بتوانند برای تولید اثر در یک فضای رقابتی شرکت کنند. یک حسن این اتفاق در چنین شرایطی این است که صدا و سیما وابسته به اشخاص نمی‌شود. حسن دیگر این است که افرادی که اهل زد و بند و روابط ناسالم مالی هستند نمی‌توانند فعالیت‌های سابق خود را تکرار کنند. از سوی دیگر این امکان فراهم می‌شود که تولیداتی که پشتوانه مردمی دارند نیز خود را در آنتن تلویزیون ببینند و به عنوان رقیب دیگر برنامه‌ها حاضر شوند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar