صبا/ «دورت بگردم ایران» مستندی با موضوع ایرانگردی و جاذبه‌های دیدنی شهرها و روستاهای مختلف ایران است.
«دورت بگردم ایران» به تهیه‌کنندگی حسن حبیب‌زاده یک رئالیتی شوی سفری ـ خانوادگی است که در هر فصل با همراه کردن ۲ خانواده و فرزندانشان، قصد دارد تا علاوه بر به نمایش گذاشتن شهرها و مناطق جذاب ایران، سفرها را از زاویه نگاه کودکان روایت کند.

حسن حبیب زاده کارگردان و تهیه کننده «دورت بگردم ایران» درباره این برنامه گفت: «دورت بگردم ایران» از شبکه نهال پخش می شود چراکه اساسا برای مخاطب کودک طرح ریزی شده است.

وی تصریح کرد: این برنامه به نوعی روایت از سفر است که راویان آن کودکان هستند. ما یک یا دو کودک را از خانواده هایی که در برنامه شرکت کرده اند برای روایت اصلی داستان انتخاب می کنیم که قصه سفر را از زاویه دید آن ها روایت می کنیم.

حبیب زاده خاطرنشان کرد: «دورت برگردم ایران» یک مستند مسافرتی واقعی است و پدیده هایی که در طول سفر با آن مواجه می شویم، سختی ها و مناسبات میان افراد، امکان و مناطق دیدنی همه و همه در این برنامه از زاویه دید و نگاه کودکان روایت و تحلیل می شود.

وی درباره چگونگی سفر به مناطق مختلف هم گفت: قبل از این که سفر را شروع کنیم یک شناسایی اولیه و میدانی از مکان مورد نظر انجام می دهیم و بعد از تحقیقات، نقشه اولیه سفر به لحاظ مسیر مشخص می شود. مرحله بعدی طراحی اتفاقات است که بر اساس شخصیت و ویژگی های خانواده، صورت می گیرد. این طراحی پیش فرض اولیه ماست و خانواده ها را ناآگاهانه در آن مسیر قرار می دهیم تا واکنش هایشان طبیعی تر باشد تا واقعی بودن را خود خانواده ها حس کنند. در واقع با بچه ها به گونه ای رفتار می کنیم تا در موقعیت های پیش آمده، بتوانند واکنش های طبیعی خود را بروز دهند.

حبیب زاده خاطرنشان کرد: تمام سعی ما این است که دخل و تصرف چندانی در این روایت نداشته باشیم تا زمانی که به محتوا و ریتم برنامه لطمه ای نزند. برای چهار فصل از این برنامه، دو بار فراخوان دادیم و انتخاب ما براساس شاخصه هایی است که باید خانواده ها آن را داشته باشند.

وی تصریح کرد: سعی ما در این برنامه این است به جاهایی سفر کنیم که کمتر شناخته شده است و مردم خیلی با آن ها آشنا نیستند. نخستین فصل مستند «دورت بگردم ایران» که ضبط آن در استان‌های بوشهر و هرمزگان انجام شده بود، در نوروز ۱۳۹۸ روی آنتن شبکه نهال رفت و سعی شد تا زیبایی‌ها و مناطق بکر این استان‌ها به نمایش گذاشته شود.

این تهیه کننده در پایان عنوان کرد: در فصل دوم نیز شرکت کنندگان این برنامه به استان‌های همدان، کردستان و بخش‌هایی از آذربایجان غربی سفر کردند. خوزستان مقصد فصل سوم این برنامه بود و در فصل جدید، تیم برنامه راهی استان آذربایجان شرقی شدند و قرار است در فصل بعدی به استان سیستان و بلوچستان سفر کنیم.

این مستند تهیه شده در مرکز بسیج سازمان صداوسیما و شبکه کودک است که روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه نهال می‌رود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar