تسنیم/ رادیو ایران در تازه ترین اقدام رسانه‌ای و فرهنگی، تولید مستندهای پرتره (چهره) را در دستور کار خود قرار داده است.

گروه فرهنگ و ادب رادیو یاران علاوه بر ساخت مستندهای کوتاه "نگین" اقدام به تولید مجموعه‌ای مستند از چهره‌های فرهنگی هنری و نخبگان برجسته کشور که کمتر نامی از برخی از آنها به میان می‌آید، کرده است.این مستندها در حداکثر 30 دقیقه ساخته می‌شوند و بزرگان معاصر کشور را دربرمی‌گیرند.

جدیدترین مستند از این مجموعه، مستند، نقاش شاعر است که به زندگی محمد ابراهیم جعفری نقاش، استاد دانشگاه و شاعر بروجردی می‌پردازد، این هنرمند شوریده آثار پرشماری را در حوزه نقاشی آفرید و دستی هم در شعر و ترانه داشت. خوانش‌های شورانگیز او دل‌های بسیاری را رام و آرام کرده است.

جعفری دوبیتی‌هایی را هم به لهجه بروجردی سروده و به خوانندگان داده است.

این مستند با تهیه کنندگی عبدااله علایی و نویسندگی شهاب گودرزی ساخته شده و از صدای شاعر و همچنین استادان و هنرمندان بهره گرفته شده است. ازمستندهای دیگری که در مجموعه ژرفا ساخته شده می‌توان به مستندهای دهخدا و حسان اشاره کرد که از رادیو ایران پخش شده است. درباره نخبگان و شخصیت‌هایی همچون سیدجعفر شهیدی، بهمن سرکاراتی، محمود کیانوش، محمدعلی موحد، مهرداد اوستا، نیما یوشیج، آیت‌الله کمالوند، عبدالله الفت مستندهایی ساخته شده و به زودی از رادیو ایران پخش خواهد شد.

چندی پیش مدیر رادیو ایران درباره اتفاقات جدید این شبکه رادیویی به تسنیم گفته بود: سه اتفاقِ جدید محتوایی در همه برنامه‌هایمان لحاظ کردیم و آن شاید با رویکرد اینکه ساختار و نامِ برنامه‌ها را تغییر بدهیم متفاوت باشد. از نظرمحتوایی سه رویکرد را برجسته کردیم. اول نگاه به جمهوریت کشور، یعنی توجه به جمهوریت نظام و برجسته کردن مولفه‌های جمهوریت نظام، دوم، نگاه به پیشرفت‌های کشور که در همه زمینه‌ها بوده و باید مردم از این پیشرفت‌ها مطلع شوند. رویکرد سوم توجه به نخبگان است. این سه رویکرد در 25 برنامه مهم و اصلی‌مان به عنوان خونی تازه و به عنوان هوایی تازه در برنامه‌هایمان گنجاندیم.

بنابراین ساختِ مستندهای پرتره و معرفی بزرگان حوزه‌های مختلف از این دست اقدامات جدید رادیو ایران به شمار می‌رود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar