آخرین خبر/ قرن بیستم نمادهای زیادی دارد، از مارادونا در فوتبال، تا مایکل جکسون و مرلین مونرو در هنر وموسیقی. در این بین قطعاً مالکوم ایکس رهبر بزرگ و شاخص مسلمانان سیاه‌پوست آمریکایی یکی از نمادهای مبارزه با نژادپرستی و بی‌عدالتی در جامعه آمریکاست. همین‌طور محمدعلی کِلی هم نمادی از یک ورزشکار عملگرا و کنش‌گر اجتماعی که به‌عنوان قهرمان بلامنازع بوکس، به‌خاطر مبارزه مدنی و همراهی با چهره‌های بزرگ و شاخص جامعه سیاهان امریکا، بی‌شک محبوبیتی فراتر از یک ورزشکار دارد. مردی که به‌خاطر عقایدی مسلمانی‌اش حاضر نشد در جنگ ویتنام شرکت کند، به‌زندان رفت و حتی برای چند سال از دنیای بوکس کنار گذاشته شد. مالکوم و محمدعلی کلی رفاقت نزدیکی با هم داشتند که باعث شد اعتمادبه‌نفس و خودباوری به جامعه سیاهان آمریکایی که سال‌ها از نژادپرستی رنج می‌بردند برگردد. اما این رفاقت از جایی به‌بعد تمام شد. مستند «برادران خونی، مالکوم ایکس و محمدعلی» داستان آغاز و پایان این رفاقت که یکی از رازهای بزرگ دنیاست را روایت می‌کند.

مشهورترین رفقای جهان

جامعه آمریکا در قرن بیستم هنوز درگیر چالش‌هایی مثل نژادپرستی بود. مالکوم از کودکی این چالش را حس کرده بود. وقتی نژادپرستان به‌خانه‌شان حمله کردند و آن‌را به آتش کشیدند. اما مالکوم در جریان غالب فرهنگی جامعه هضم شد. سعی کرد فراموش کند یک سیاه‌پوست است. موهایش را به سبک سفیدها رنگ می‌کرد. وارد خلاف شد. از مدرسه اخراج شد و در نهایت وقتی می‌خواست یک ساعت دزدی را بفروشد به زندان افتاد. سال‌های زندان باعث شد او با جامعه مسلمانان سیاه‌پوست آمریکا آشنا شود. او چنان جذب این گروه به رهبری «الایجا محمد» شد که بعد از آزادی به واسطه کاریزما، جذابیت فردی و توانمندی در سخنوری به سخنگویی این جامعه انتخاب شد. با نفوذ و رهبری او این جامعه 400 نفری به 30 هزار نفر رسید. مالکوم برای پیش‌برد تبلیغی کارهایش و جذب سیاهان به اسلام از دوست تازه مسلمانش یعنی محمدعلی کلی هم کمک گرفت. این دو نفر تبدیل به نمادهای مبارزه با نژادپرستی و ترغیب جامعه سیاهان به اسلام شدند. اما حسادت‌ها آغاز شد. به‌خصوص این‌که روش‌های مالکوم با الایجا محمد در تضاد بود. اما معمای بزرگ اختلافی بود که بین مالکوم و محمدعلی رخ داد. در این مستند که تولید نتفلیکس است دختر مالکوم، دوستان محمدعلی و بسیاری دیگر از زاویه خودشان موضوع را روایت می‌کنند. (تماشای مستند با زیرنویس فارسی)

مالکومی که هنوز ایکس است

مالکوم پسوند ایکس را به‌دلایل جالبی برای نام خود بعد از مسلمان شدن انتخاب کرد تا به مجهول بودن بسیاری چیزها درباره پیشنیه و اعتقادات اشاره داشته باشد. اما هنوز هم بسیاری چیزها درباره او مجهول است. ترور خشونت‌آمیز او که توسط طرفداران سابقش که ادعا می‌شود تحت تاثیر الایجا محمد بودند یکی از ابعاد مجهول زندگی اوست. مالکوم ابتدا مخالف سرسخت سفیدپوست‌ها بود اما بعد از سفر حج قائل به برابری همه انسان‌ها پیدا کرد و در منش فردی و جمعی‌اش تغییراتی ایجاد شد. هرچند محمدعلی کلی هم بعدها از این‌که تا پایان کنار مالکوم نبوده ابراز ندامت کرد. اما این‌که یک سیاه‌پوست از فقر و دزدی در زمان کمی به شهرت، محبوبیت و رهبری جامعه مسلمانان کشورش برسد از او شخصیت جذابی می‌سازد. رفاقتش با محمدعلی و پایان غیرمنتظره‌اش هم براین معماها که حول شخصیت مالکوم است می‌افزاید و تماشای مستند «برادران خونی» می‌تواند به‌برخی از این ابهامات پاسخ دهد.

>>> تماشای مستند با زیرنویس فارسی

نکته 1: برای تماشای فیلم با اینترنت همراه نیازی به خرید اشتراک ندارید. (حجم مصرفی شما تمام بهاء می‌شود). فقط کافی است برای تماشای بهتر آخرین خبرتان را به روز کنید.  
نکته 2: اگر می‌خواهید با تلویزیون هوشمند فیلم تماشا کنید کافی‌ست اینترنت همراه را روی تلویزیون هات‌اسپات کنید و «آخرین خبر» را در مرورگرتان جست‌وجو کنید.
نکته 3: اگر هم از اینترنت خانگی استفاده می‌‌کنید می‌توانید با کمترین قیمت ممکن یک اشتراک بگیرید. در این حالت حجم اینترنت مصرفی شما نیم بهاء خواهد بود.
برای تماشای فیلم و سریال‌های بیشتر به بخش «سینما و چهره» آخرین خبر بروید. این پیشنهادها را هم از دست ندهید:
.

.

.

.

.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar