فیلم نیوز/ صابر این روزها با بازی در سریال «مترجم» به کارگردانی بهرام توکلی بار دیگر به شبکه نمایش خانگی باز گشته و در جشنواره چهل‌ویکم فیلم فجر هم با سه فیلم «یادگار جنوب»، «بعد از رفتن» و «کت چرمی» حضور دارد. به این بهانه نکات مهم کارنامه‌اش را مرور می‌کنیم.

صابر ابر اواسط دهه هشتاد با نقش کوتاهی در فیلم «شاعر زباله‌ها» به سینما قدم گذاشت و یک سال بعد از آن با «مینای شهر خاموش» حضورش را  تثبیت کرد. بازی‌ او کنار عزت‌الله انتظامی در این فیلم، اولین موفقیت را نصیبش کرد. در جشنواره بیست‌وپنجم فیلم فجر نامزد سیمرغ شد و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشن خانه سینما گرفت.
یک سال بعد بود که بازی‌اش در فیلم «دایره زنگی» به کارگردانی پریسا بخت‌آور مورد توجه قرار گرفت و در جشن خانه سینما نامزد تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. اصغر فرهادی که به عنوان فیلمنامه‌نویس و مشاور کنار پروژه بود، بعد از «دایره زنگی» از او برای چند سکانس فیلم «درباره الی» دعوت به همکاری کرد. ابر با حضور کوتاه مدتش در این فیلم، بخش مهمی از بار عاطفی آن را به دوش کشید و نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

ابر در دهه هشتاد 13 فیلم سینمایی بازی کرد و اواخر این دهه با بازی در «اینجا بدون من» به کارگردانی بهرام توکلی بار دیگر توانایی‌اش را به نمایش گذاشت. ابر راوی داستان فیلم بود و به جهت علاقه فراوانش به سینما گهگاه وقایع را تغییر می‌داد و مرز میان خیال و واقعیت را بهم می‌ریخت. او در فیلم «آسمان زرد کم‌عمق» و «من دیه‌گو مارادونا هستم» بار دیگر با بهرام توکلی همراهی کرد و باز هم بازی‌اش به چشم آمد اما نتوانست موفقیت فیلم اول را تکرار کند.

ابر سال 90 نقشی کوتاه اما درخشان در فیلم «برف روی کاج‌ها» بازی کرد و به تنها نقطه امید و شیرینی فیلمی تلخ بدل شد. او تا سال 97 در فیلم‌های مختلف با نقش‌هایی کوتاه به میدان آمد اما هیچ‌کدام به نقطه عطفی در کارنامه‌اش بدل نشدند تا اینکه در فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده هنرمندانه از عهده ایفای نقشی متفاوت برآمد.

 صابر ابر در فیلم«کت چرمی» در نقش یک مامور امنیتی بازی کرده است

سال 99 با سریال «قورباغه» هومن سیدی، بار دیگر به مرکز توجه‌ها برگشت. ابر در این سریال بازیگر نقش اصلی بود و تقابلش با نوید محمدزاده موقعیت جذابی را رقم زد.
سال گذشته در جشنواره چهلم با دو فیلم «بدون قرار قبلی» و «بی‌رویا» در جشنواره حضور داشت. هردو فیلم‌های موفقی بودند اما ابر از جوایز آنها سهمی نداشت.
این روزها بازی صابر ابر را در سریال «مترجم» بهرام توکلی شاهد هستیم. او در نقش مهندسی به میدان آمده که شخصیت اصلی قصد دارد به واسطه او راز قتل برادرش را فاش کند.
ابر امسال با سه فیلم «یادگار جنوب»، «بعد از رفتن» و «کت چرمی» در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. در «یادگار جنوب» به کارگردانی حسین دوماری و پدرام پورامینی، با گریمی بسیار متفاوت در نقش یک دلال جنسی نقش کوتاهی ایفا کرده. در وهله اول اصلا نمی‌توان او را پشت گریمی که روی صورتش است تشخیص داد اما بالاخره چشم‌ها و صدایش این راز را برملا می‌کنند.

 صابر ابر در فیلم «یادگار جنوب» با گریمی متفاوت ب ایفای نقش پرداخته است

در فیلم «بعد از رفتن» به کارگردانی رضا نجاتی، صابر ابر بازیگر نقش اصلی است؛ پدری که به تنهایی همراه پسرش در جنوب زندگی می‌کند و سال‌هاست در انتظار بازگشت همسرش مانده تا راز رفتنش را بداند. در این فیلم با سارا بهرامی، بهرام شاه‌محمدلو، احترام برومند و … هم‌بازی است.

در فیلم «کت چرمی» به کارگردانی حسین میرزامحمدی هم صابر ابر نقش یک مامور اطلاعات را دارد. چهره‌اش کاملا مثبت به نظر می‌رسد و یک تکه از موهای جلوی سرش سفید شده. او ابتدا به عنوان نیرویی مزاحم معرفی می‌شود اما بعدتر می‌فهمیم تمام مدت پشت سر جواد عزتی حرکت کرده تا جلو اشتباهاتش را بگیرد.

حالا باید دید در جشنواره چهل‌ویکم بازی او در این سه فیلم تا چه حد دیده می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar