صبا/ کارگردان «کن پامنار» که در گروه هنروتجربه در حال اکران است، درباره کار جدید خود گفت: فیلم‌نامه «ایجنت» در مورد پشت‌پرده‌های فوتبال است و فیلم‌برداری آن از نیمه‌های اردیبهشت ماه شروع می‌شود. 

اشکان درویشی کارگردان «کن پامنار» درباره احساس خودش نسبت به این فیلم گفت: این جمله را چندین بار صادقانه گفته‌ام و هنوز هم به آن معتقدم که؛ قد و قواره «کن پامنار» از من بزرگتر است. اگر من به عقب برگردم «کن پامنار» برای من تکرار نمی‌شود. به دلیل این‌که احساس می‌کنم کاری که خدا پشت آن است، خدا می‌خواهد یک بار خوب رقم بخورد. اگر هزار بار دیگر، من و همه آن عوامل دوباره دور هم جمع شویم باز هم نمی‌توانیم آن رنگ خدایی که در کار ریخته شده را دوباره برگردانیم. هر چه به عقب برمی‌گردم، احساس می‌کنم با وجود سختی‌های زیادی که در کار وجود داشت، یک نیروی ماورایی پشت قضیه بود که کار را جلو می‌برد.
درویشی در خصوص دغدغه‌ای که به ساخت «کن پامنار» منتهی شد، گفت: دغدغه زندگی من دغدغه اجتماعی است به همین دلیل در تمام کارهایم چه در تئاتر و چه سینما، سعی می‌کنم دست روی برشی از مشکلات جامعه بگذارم. قطعا من حل کننده مشکل نیستم ولی شاید کار من، باعث تلنگر و تامل کسانی شود که توانایی حل آن معضلات را دارند. بچه‌های کار، یکی از این دغدغه‌های بزرگ من بود که سعی کردم در قدم اول فیلم‌سازی دست روی آن معضل بگذارم، و وقتی دیدم فیلم سینمایی ساخته نشده که موضوع اصلی آن صرفا کودکان کار باشد، احساس کردم که تصمیم درستی گرفته‌ام و باید به این قضیه ورود شود.
٭٭٭ برچسب سیاه‌نمایی زدن منجر به عفونت اجتماعی می‌شود
او در ادامه گفت: این دغدغه‌ها، برشی از جامعه اند که باید حل شوند. این درست نیست بر روی آن‌ها برچسب سیاه نمایی بزنیم. برچسب سیاه‌نمایی باعث می‌شود که این معضلات برای همیشه باقی بمانند، در گذر زمان این عفونت بزرگتر شود و تبدیل به مشکل عمیق‌تری شود که تنها نتیجه‌اش بوجود آمدن ناهنجاری‌ها و ضربه زدن به همه اجتماع است.

درویشی در خصوص زمان ساخت «کن پامنار» گفت: سه سال تمام این فیلم‌نامه در ذهن من بود و دلیل اصلی ساخته نشدن آن در این سه سال، بی پولی است. در زمانی که حمایتی نباشد. کسی که سرمایه‌ای برای ساخت یک فیلم مستقل ندارد، ناچار است در طول این سه سال انگیزه‌اش را از دست ندهد، طرح خود را پرورش دهد، تا زمانی که بتواند پول جمع کند و آن فیلم را بسازد. و برای او این امکان خیلی وجود دارد که زمانی فیلمش را  اکران کند که بعضی از دوستان به او انتقاد هم بکنند و بگویند قبلا فیلم دیگری مثل «چند متر مکعب عشق» شبیه به فیلم تو ساخته شده است. هرچند که جواب او این باشد که آن زمانی که من قصد ساخت این طرح را داشتم، هنوز «چند متر مکعب عشق» ساخته نشده بود.
او در ادامه گفت: البته در این فاصله سعی کردم طرحم را به تناسب شرایط، به روز‌تر کنم و هر چه جلوتر می‌رفتم، می‌دیدم که فیلم‌نامه من باید خیلی بیشتر پر و بال پیدا کند. چیزی که در این سه سال اذیتم می‌کرد، این بود که طرح اولیه فیلم‌نامه طوری جلو می‌رفت که همه بچه‌های داستان، به آرزوهایشان می‌رسیدند. اما در این مدت انقدر از تلخی بچه‌های کار دیدم که آن روند در داستان تغییر کرد.. در این مدت گاه با همسرم که مدیر یک موسسه خیریه به نام «فرشته‌های بهشتی» است، به بهانه پخش غذا به حلبی‌آبادهای تهران می‌رفتم و می‌دیدم که قضیه چقدر از آن بعدی که فکر می‌کردم تلخ‌تر است. خوشحالم که در گوشه‌هایی از فیلم توانستم به اتفاقات تلخی که خیلی از مردم ندیده‌اند، اشاره کنم.

٭٭٭قاب به قاب «کن پامنار» پر از حس و لمس است
درویشی در ادامه در مورد بازخورد «کن پامنار» گفت: ابتدای اکران فیلم در هنر و تجربه فکر احساس می‌کردم، استقبال مخاطبان زیاد نباشد، به دلیل این‌که هنر و تجربه همچنان دارای سانس‌های محدودی است و مظلوم واقع می‌شود. به نظرم تنها بخشی است که از کارگردان‌ها و فیلمسازان مستقل حمایت می‌کند. باید بیشتر به آن بها بدهند و تعداد سانس‌های آن بیشتر شود. خوشبختانه برعکس چیزی که در ابتدای اکران فکر می‌کردم، اسقبال بسیار خوبی داشتیم. وقتی نظرات مردم را چه در اکران‌ها و چه در صفحات مجازی، می‌بینم و می‌شنوم، عمیقا خوشحال می‌شوم. من معتقدم ایرادهای کارگردانی را می‌توان در آینده و با کسب تجربه برطرف کرد. اما فیلمی که در آن حس نباشد و مردم آن را لمس نکنند را نمی‌توان درست کرد. احساس می‌کنم که قاب به قاب «کن پامنار» پر از حس و لمس است. و این برایم خیلی مهم است و نظرات مخاطبان، تائید این حرف من است.

٭٭٭ «ایجنت» از نیمه‌ اردیبهشت شروع می‌شود
درویشی از شروع ساخت فیلم جدیدش خبر داد: من در مراسم افتتاحیه «کن پامنار» روی صحنه و در حضور مردم از پرویز برومند، به عنوان یکی از پیشکسوتان فوتبال پرسیدم که آیا در فوتبال ایران مافیا هست یا خیر؟ و پرویز برومند خیلی محکم جواب داد: بله، صددرصد. و من اعلام کردم چون چنین مافیایی وجود دارد، من «ایجنت» را می‌سازم.
این کارگردان گفت: فیلم‌نامه «ایجنت» در مورد پشت پرده‌های فوتبال است و فیلم‌برداری آن از نیمه‌های اردیبهشت ماه شروع می‌شود.
او در ادامه با گله از حذف یکی از تیترهای خبری خود، گفت: خیلی برایم جالب است، فیلمی که در مورد پشت پرده‌های فوتبال است و نظر فوتبالیستی که جوابش به آن «صددرصد» بوده، چرا باید از تیتر خبرها حذف می‌شد؟ این طبیعی است که وقتی چه دوستان فوتبالیست من که در تیم‌های بنام کشور بازی می‌کنند و چه دوستان مربی من که همه در صدر یک فوتبال کشور هستند، همگی تایید می‌کنند که چنین مافیایی وجود دارد. من به عنوان فیلمسازی که دغدغه اجتماعی دارم، علاقه‌مند شوم که به این قضیه ورود کنم.
درویشی در پایان گفت: خبرنگاری از من پرسید که چرا با وجود این‌که می‌دانم مافیا وجود دارد، در سینما فیلم می‌سازم. دلم می‌خواهد پاسخی که به آن خبرنگار دادم، حسن ختام این گفتگو باشد. احساس می‌کنم در بازی «شهروند و مافیا»، قدرت شهروندان، از مافیا بیشتر است. در سینما هم این امکان وجود دارد، اگر  فیلمسازان با هم متحد شوند و در موردش با هم صحبت کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar