تسنیم/ گزارشی از نمایش‌هایی که در تعطیلات نوروز روی صحنه می‌روند و همچنین تئاترهایی که بعد از نوروز اجرای خود را آغاز می‌کنند، منتشر می‌شود.

همزمان با ایام نوروز و تعطیلات سال جدید، نمایش‌های تئاتر در سراسر تهران روی صحنه می‌رود. تقارن ایام نوروز با ماه مبارک رمضان نیز فرصتی فراهم آورده است تا علاقه‌مندان به تئاتر به تماشای نمایش‌هایی بنشینند که در تماشاخانه‌های مختلف روی صحنه می‌رود.

در زیر مروری بر نمایش‌هایی داریم که این روزها در تماشاخانه‌های مختلف تهران روی صحنه می‌روند. همچنین نمایش‌هایی که بعد از تعطیلات نوروز اجرای خود را آغاز می‌کنند، معرفی شده‌اند.

این شب‌ها کدام نمایش‌ها اجرا دارند؟

* «سی و پنج» نمایشی به کارگردانی محمدحسن شاهی و نویسندگی محمد تات است که از 8 تا 20 فروردین ماه در عمارت ارغوان روی صحنه می‌رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «مالاتا شهری خیالی با داستان‌های عجیب، مالاتا شهری درون ذهن ما است که در دریا ناامیدی غرق و فراموش شده است.»

میثم تات، امیرحسین قاجار دامغانی، علی عباسی، هلنا موگویی، سپیده نوری، سپیده رضا قلی و ... از جمله بازیگران این نمایش‌اند.

نمایش «سی و پنج» هر شب ساعت 19:30 پذیرای عموم مخاطبان است.

یک کمدی فانتزی در «حضور آدم‌ها ممنوع»

* نمایش کمدی فانتزی «حضور آدم‌ها ممنوع» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی حنیف مظفری هر شب ساعت 20:30 در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می‌رود.

در داستان این نمایش می‌خوانیم: "حیوانات از ظلم و ستم مزرعه‌دار به تنگ آمده و و با رهبری گاو، علیه این بشر دو پا قیام می‌کنند! پس از پیروزی، مزرعه توسط حیوانات اداره می‌شود تا روزی که نادانی، سادگی و خودخواهی خر، باعث می‌شود جانشان و هر چه را که به سختی مال خود کرده‌اند را از دست بدهند."

حنیف مظفری، توفیق حیدری، علی علیایی، علی کریمی، کیارش عسگری و ... از جمله بازیگران این نمایش‌اند. اجرای این نمایش تا 3 اردیبهشت ماه در تهران ادامه دارد.

قصه آدم‌هایی از طبقه پایین، متوسط و بالا با زبان طنز!

* «چند مرد و چند زن» نمایش دیگری به کارگردانی حنیف مظفری است که تا 18 فروردین ماه در عمارت نوفل لوشاتو اجرا خواهد داشت. این تئاتر هر شب ساعت 19 روی  صحنه می‌رود.

«چند مرد و چند زن»، داستان اعتراض و انتظار است و در آن قصه از زبان آدم‌هایی از طبقه پایین، متوسط و بالای جامعه روایت می‌شود که هرکدام به نوعی دردشان را که فکر می‌کنند از دیگری بیشتر و عمیق‌تر است، طنزگونه فریاد می‌زنند.

رسول بانگین نویسنده این نمایش است و از جمله بازیگران آن می‌توان به حنیف مظفری، رضا آرامش، رسول احمدی، لاله ذوالفقاری، آرزو مجیدی و فاطمه کرابی اشاره کرد.

«ماشین دودی» و روایتی از طلسم دو دلداده

* حسین تفنگدار نویسندگی و کارگردانی نمایش «ماشین دودی» را برعهده دارد که از 6 تا 18 فروردین ماه در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود.

این نمایش، روایت دو دلداده به نام فارِس و آناهیتا است که به دستور شاه سلطان حسین صفوی توسط سه دیو طلسم شده‌اند. حال، آناهیتا پس از سال‌ها به کمک مرشد بلقیس و چند زن دیگر به جنگ دیوها می‌رود تا این طلسم‌ها را باطل کند.

سپیده سپهری، شیرین ‌کاشفی، میترا شجاعی، الهام هادیان، سیدمحسن میرهاشمی، حامد پیراسته، شهرام نجاتی، دانیال ‌تفرشی و داوود ‌معینی‌کیا بازیگران این نمایش هستند.

نمایش «ماشین دودی» هر شب ساعت 19:30 پذیرای مخاطبان خواهد بود.

شروع یک ماجرای طنز با ورود آقا و خانم اسمیت به مهمانی

* «آوازه خوان طاس» نمایش دیگری است که این شب‌ها از ساعت 21 در سالن شماره 2 عمارت ارغوان اجرا می‌شود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «خانه آقا و خانم اسمیت، یک مهمانانی دعوت‌اند که با ورود آنها اتفاقات کمدی شروع می‌شود.»

محمد شایان طهماسب‌پور کارگردان نمایش «آوازه خوان طاس» است و از بازیگران آن می‌توان به مریم ‌نجاری، محمدشایان ‌طهماسب‌پور، مریم ‌نبی‌زاده، محمدرضا ‌زند، مهزاد کاری و رضا ‌حسین‌نژاد اشاره کرد.

* جشن نوروزی کافه ریگولتو همراه با نمایش‌های سنتی شاد با موضوع نوروز، توسط امیرحسین انصافی روی صحنه می‌رود. این نمایش‌ آیینی سنتی 4 اجرا  داشته که دو اجرای آن امروز 10 فروردین ماه و یکشنبه 13 فروردین ماه در کافه ریگولتو خواهد بود.

امیرحسین ‌انصافی، امیرمحمد ‌انصافی، محمدرضا معجونی، ساسان مهرپویان و علی جباری اجراگران این نمایش هستند.

نمایش‌هایی که در روزهای آینده به صحنه می‌‌آیند

سیاوش طهورث و نسیم ادبی روی صحنه تئاتر

* نمایش «معرکه در معرکه» به نویسندگی داود میرباقری و طراحی و کارگردانی سیاوش طهمورث از 15 فروردین در تماشاخانه ایرانشهر، سالن استاد سمندریان روی صحنه می‌رود و تا 29 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

معرکه در معرکه داستان نمایش، تقابل نیروهای خیر و شر است که در لباس پهلوان و لوطی به نمایش در می‌آیند. داستان درباره دشمنی بدون دلیل لوطی با پهلوان است. پهلوان توسط یک زن و با نقشه لوطی کشته می‌شود و در ادامه، نقشه قتل شاگرد پهلوان را نیز می‌کشند تا پهلوان را از پا دربیاورند. اما با دخالت پهلوان، آنها موفق به این کار نمی‌شوند. در نهایت و بعد از ترک کردن لوطی، زن، عاشق پهلوان می‌شود و ...

تئاتر , تئاتر شهر , نمایش , عید نوروز , ماه رمضان ,

سیاوش طهمورث، نسیم ادبی، سیروس سپهری، مجید رحمتی و دنیا فتحی بازیگران این نمایش‌اند.

نمایش «پنج به علاوه‌ی یک» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی حسینی قیری از 14 تا 18 فروردین ماه

دقیقا 9 سال و 3 ماه و 20 روز پیش کجا بودی...؟

نمایش «دقیقا 9 سال و 3 ماه و 20 روز پیش کجا بودی...؟» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی سیدفرشاد هاشمی از 16 فروردین ماه در تماشاخانه ملک روی صحنه می‌رود و اجرای آن تا پایان فروردین ادامه دارد.

اجرای دو تئاتر جدید در «خانه نمایش دا» از 25 فروردین

* خانه نمایش دا از 25 فروردین ماه پذیرای 2 نمایش جدید خواهد بود؛ تئاتر «نئورئالیسم» به نویسندگی و کارگردانی سلمان سامنی هر شب ساعت 21 روی صحنه می‌رود.

نئورئالیسم داستان گمگشتگی زندگی دختری در میان مرزهای واقعیت و خیال است، چرا که توان رویارویی با سیمای دهشتناک حقیقت را ندارد.

از بازیگران این نمایش می‌توان به رسول ‌احمدی، سحر آخان، سپهر جاویدیان، لیلا شاهی، فائقه ‌شلالوند، حمید باهوش و لیدا ‌وعیدی اشاره کرد.

* علاوه براین، نمایش «افسانه ببر» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی صدرالدین زاهد از 25 فروردین ماه به خانه نمایش دا می‌آید و اجرای آن تا 15 اردیبهشت هر شب ساعت 19:30 ادامه دارد.

داریو فو نمایشنامه «افسانه ببر» را نوشته و داستان سربازی زخمی در راهپیمایی انقلاب چین است که توسط همکارانش در کوهستان هیمالیا رها می‌شود و به غاری پناه می‌برد که مأوای ماده ببری و بچه‌هایش است.

کدام نمایش‌ها در تئاتر شهر روی صحنه خواهد رفت؟‌

براساس این گزارش، علاوه بر نمایش‌های مذکور، «تالارهای اصلی»، «چهارسو»، «قشقایی» و «سایه» مجموعه تئاتر شهر نیز از بیست و هفتم فروردین 1402 میزبان تماشاگران با 6 اجرای جدید خواهند بود.

* در تالار اصلی، نمایش «مکبث زار» به کارگردانی ابراهیم پشتکوهی پیش‌روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

* در تالار چهارسو نمایش «اپرای شیپور» به کارگردانی فریدون ولایی و نمایش «مردمان خشمگین» به کارگردانی ایرج افشاری‌اصل میزبان علاقه‌مندان تئاتر خواهد بود.

* نمایش «لانگ شات» به کارگردانی محمدرضا مالکی هم عنوان نمایش جدیدی است که در تالار سایه میزبان علاقه‌مندان تئاتر می‌شود.

* «دل لرزه» عنوان دیگر نمایش جدیدی است که به کارگردانی مجتبی لاله‌زاری در کارگاه نمایش تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

* در تالار قشقایی نیز نمایش «فراموشان» به کارگردانی امیر امیری اجرای خود را آغاز خواهد کرد. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: "بعد از 20 سال یه قدمی اون قاتلم، یه فشنگ توی اسلحه می‌ذارم، به ترتیب قرعه می‌چکونم تا رولور اجدادی بگه قاتل کیه."

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar