ایرنا/ بازیگر فیلم «زمزمه» گفت: اگر شرایط مهیا شود حتما فیلمنامه‌ای درباره امام رضا(ع) می‌نویسم. اینکه از چه زاویه‌ای به امام رضا پرداخته شود مهم است و باید در این حوزه به سمت کارهای جدیدتر و خلاقانه‌تر رفت.

در هشتمین شب برنامه شصت سال سینمای ایران و عرض ارادت به پیشگاه امام رضا(ع)، فیلم زمزمه ساخته خسرو ملکان در پردیس مهر کوهسنگی به نمایش در آمد و در ادامه با حضور رضا صابری بازیگر این فیلم نشست پرسش و پاسخ فیلم زمزمه برگزار شد.

این بازیگر، کارگردان و نمایشنامه نویس پیشکسوت گفت: از فیلم زمزمه خیلی خاطرات دارم و زمانی که در مشهد در اوج تئاتر بودم آقای خسرو ملکان به سراغم آمدند و نپذیرفتم. این موضوع متعلق به سال هایی بود که جوان تر بودم و در تئاتر هم اسم و رسمی داشتم و دوست نداشتم فیلم بازی کنم و وارد سینما بشوم و الان هم چنین حسی دارم. من عشقم با تئاتر است و همه زندگی ام در تئاتر است. اگر گاهی به سمت سینما می‌روم به خاطر رفاقت با دوستان و سایر مسایل دیگر است. این در حالی است که عشق و علاقه اول من تئاتر است.

صابری افزود: درچندین نوبت آقای ملکان آمدند تا بالاخره پذیرفتم. البته اولین فیلمی که من بازی کردم یار در خانه آقای خسرو سینایی بود. آقای سینایی به من می گفت تو تئاتر را رها کن و برای سینما خیلی خوب هستی. هم چهره خوبی داری و هم قد وقواره خوبی داری. نصیحت آقای سینایی را خیلی گوش نکردم و به سمت سینما نرفتم.

صابری تاکید کرد: سینما همچنان جزو اولویت‌های من نیست و تئاتر احساسات، عواطف و باورهای من را بیشتر جواب می دهد.

وی ادامه داد: فیلمبرداری فیلم زمزمه کاملا در مشهد انجام شد. همکاری من با آقای ملکان، اتفاق خیلی خوبی برای من به جا گذاشت.

بازیگر بدون قرار قبلی گفت: در مورد مسائل مذهبی ایده‌های بسیار زیبایی وجود دارد وبسیار مفاهیم قشنگ و انسانی هست ولی نمی دانم چرا هنرمندان به سمت این مضامین نمی‌روند. ولی من خودم بیشتر کار مذهبی می کنم. آثار ماندگاری در این زمینه هنوز خلق نشده است.

او افزود: بسیار قصه های ناب برای سینما و تئاتر وجود دارد که هنوز به درستی. نسل امروز ما دچار کج فهمی های امروز فضای مجازی شده است.

صابری افزود: من خراسانی هستم و عشق ما امام رضا (ع)است. من در سن نوجوانی دچار ۷۰ درصد سوختگی شدم ووقتی من را دکتر بردند و دکتر گفت این مردنی است و چرا آن را پیش من آوردید؟ مادرم من را برد پشت پنجره فولاد و رفت. وقتی آمد سراغ من، یک ذره سوختگی در بدن من وجود نداشت. از آنحا بود که این عشق من به علی بن موسی الرضا (ع) در من نهادینه شد. من هر کاری در زمینه امام رضا انجام می دهم وظیفه ام است و امیدوارم مورد قبول واقع شود.

او ادامه داد: یکی از بهترین فیلم‌هایی که در سینما بازی کردم فیلم بدون قرار قبلی است. با اینکه نقش کوتاهی هم بازی داشتم ولی تجربه بسیار لذت بخشی برایم بود. اخلاق و رفتار وکردار حرفه ای آقای بهروز شهیبی بسیار ستودنی بود. سر فیلمبرداری هیچ وقت کار را شروع نمی کرد مگر اینکه از من اجازه بگیرد و می گفت: آقای صابری اجازه می دهید که کار را شروع کنیم؟

صابری در پاسخ به سوالی که آیا به دنبال نوشتن فیلمنامه ای درباره امام رضا نیستید؟ چرا، اگر شرایط آن مهیا شود حتما این کار را خواهم کرد. اینکه از چه زاویه ای به امام رضا پرداخته شود مهم است. باید به سمت کارهای جدید تر و نو تر و خلاقانه تر رفت.

صابری که این روزها نمایش سفر تمدن ساز را در حرم امام رضا (ع) اجرا دارد گفت: این نمایش درباره سفر تاریخی امام رضا است که با استقبال خوب مردم مواجه شده و هر روز در دونوبت اجرا می شود.

بهروز شعیبی هم در این برنامه گفت: یکی از اسم های مهم در تئاتر مشهد رضا صابری است . اگر چیزی در تئاتر هنوز فعال است و مشهد هنوز تئاتر و فیلمسازی دارد، یکی از دلایل آن وجود مرد بزرگی به اسم رضا صابری است .او هم نسل بسیاری از بازیگرانی است که به سینما رفتند و معروف شدند . رضا صابری یکی از ستون های اصلی تئاتر مشهد در این سال‌ها بوده است. یعنی امکان داشت خیلی از چیزها در تئاتر از دست برود ولی به خاطر حضور رضا صابری پابرجا ماند.

وی ادامه داد: ارتباط بچه هایی که کار سینما و تئاتر می کنند با آقای رضا صابری ارتباطی نوستالژیک است. حضور وقتی ایشان به فیلم بدون قرار قبلی آمدند .من را به آرزویم رساندند که با ایشان همکاری کنم و امیدوارم این همکاری ادامه داشته باشد.

در ادامه مراسم تقدیر از رضا صابری با حضور حجت الاسلام قاسم پور قائم مقام بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع)، برگزار شد.
اجرای این برنامه را مسعود نجفی برعهده داشت.

این برنامه توسط بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با مشارکت حوزه هنری و همراهی فیلمخانه ملی ایران،موسسه تصویر شهر ومدرسه اسلامی هنر برگزار می شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar