روزیاتو/ در حالی که شاید بسیاری سریال های کره ای را به خاطر درام های بامزه و رمانتیکش بشناسند، برخی از بهترین فیلم های ترسناک جهان نیز از کره جنوبی می آید و در ادامه این مطلب شما را با بهترین فیلم های ترسناک زامبی محور ساخته کره جنوبی آشنا خواهیم کرد. یکی از مورد انتظارترین فیلم های سینمایی سینمای کره جنوبی در سال ۲۰۲۰ فیلم زامبی محور Peninsula از سانگ هو یئون بود که دنباله ای بسیار مورد انتظار از فیلم پرفروش و بی نقص Train to Busan در سال ۲۰۱۶ بود. اما این ها تنها فیلم های ترسناک بی نقص ساخت کره جنوبی در سال های اخیر نبوده اند، فیلم هایی که برخی از آن ها در ژانر زامبی هستند. ژانر زامبی در کلیت آن در طول سال های اخیر محبوبیت خود را از دست نداده است و سریال هایی مانند All of Us are Dead و The Walking Dead نشان داده اند که ژانر زامبی هنوز پرطرفدار بوده به این زودی ها محبوبیت و حضورش را از دست نخواهد داد.
شاید کمی غلو به نظر برسد اما مخاطبان اغلب به دنبال فهرستی خوب از بهترین فیلم های زامبی محور کره ای هستند. با توجه به این که بخش اعظم ژانر ترسناک سینمای کره روی افسانه های قدیمی و فولکلور این کشور متمرکز است، بهترین فیلم های زامبی محور سینمای این کشور اغلب پیچشی به دنیای مردگان می دهند که آن ها را از فیلم های زامبی محور ساخته شده در کشورهای غربی متمایز می سازد. با این وجود، نتیجه این پیچش خلق برخی از ترسناک ترین فیلم های ژانر وحشت است که تا مدت ها بعد از تماشا در ذهن مخاطب باقی خواهند ماند. از آنتالوژی ها تا فیلم های حماسی، نمونه های بسیاری از فیلم های ترسناک ژانر زامبی در سینمای کره جنوبی وجود دارند که علاقمندان به این ژانر باید تماشا کنند. بدین ترتیب می خواهیم شما را با ۱۰ مورد از بهترین فیلم های ترسناک سینمای کره در ژانر زامبی آشنا کنیم.

۱۰- Horror Stories (2012)
فیلم Horror Stories یک فیلم آنتالوژی ترسناک کره ای است که بدون شک ترسناک ترین داستان را برای آخرین قسمت حفظ کرده و یکی از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جنوبی به شمار می آید. این فیلم داستان ورود همراه با زور به خانه، فرار یک بزهکار از زندان و یک داستان هشدار دهنده در مورد جراحی پلاستیک را روایت می کند و در پایان با یک روایت ترسناک در مورد زامبی ها به پایان می برد. به کارگردانی کوک و سان کیم، اپیزود Ambulance on the Death Zone از این فیلم در مورد دختری است که بعد از ابتلا به یک عفونت ناشناخته و مرگ در اثر آن، به یک زامبی ترسناک تبدیل می شود. مادر این دختر و متخصص اورژانسی که به منزل آن ها فرا خوانده می شود، با هیولایی مواجه می شوند که عواقب هولناکی برایشان در پی دارد. این فیلم ترسناک آنتالوژی چنان با استقبال مخاطبان مواجه شد که دو دنباله نیز داشت و هر کدام داستان های ترسناک منحصربفرد خودشان را داشتند، فیلمی که در نهایت به یک فرانچایز مشهور و موفق تبدیل شد.

۹- Seoul Station (2016)
به کارگردانی سانگ هو یئون که Train to Busan را در کارنامه داشت و در همان سال منتشر شد، انیمیشن ترسناک Seoul Station یک فیلم بلند زامبی محور است که به نوعی پیش درآمدی بر فیلم لایو اکشن ترسناک کارگردان است و یکی از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جنوبی به شمار می آید. داستان این فیلم یک روز پیش از اتفاقاتی روایت می شود که در قطار بوسان شاهد بودیم و مرکز شهر سئول را نشان می دهد که مورد حمله لشکری از زامبی ها قرار می گیرد. اکثر داستان در مورد شخصیت سوک گیو است، پدری که پیش از شیوع ویروس زامبی کننده تلاش دارد دختر گمشده اش هیو سان را پیدا کند. این فیلم انیمیشن فصلی هیجان انگیز در داستان فیلم های زامبی محور مدرن سینمای کره است که کسانی که از قطار بوسان خوششان آمده حتماً باید به تماشای آن بنشینند، فیلمی که رویکردی بامزه و جدید برای ایجاد بنیان داستان داشته و جذابیت بیشتری به داستان وسیع سانگ هو یئون می بخشد.

۸- Rampant (2018)
در فیلم تاریخی زامبی محور Rampant ساخته سانگ هون کیم، کره دوران سلطنت پادشاهان خود را تحت حمله بیرحمانه ارتشی از غول های تشنه خون می یابد. به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جنوبی، این فیلم در مورد شخصیت لی چونگ، شاهزاده سلسله جوسئون است که توسط خانواده قدرتمند خینگ بوده می شود تا او را به عنوان ولیعهد جدید منصوب کنند. در شرایطی که لی چونگ با کیم جا جون وزیر جنگ جوسئون درگیر می شود، حمله گروهی شبه انسان موسوم به هیولاهای شب، بقای کلیت منطقه را تهدید می کند. اگر چه این فیلم به اندازه وسعت فضای داستان و آنچه که انتظار می رفت مورد استقبال قرار نگرفت اما همچنان مثالی حماسی از رویکرد متفاوت سینمای کره جنوبی در روایت داستان های زامبی محور است. این فیلم در هفته اول اکران در صدر باکس آفیس داخلی کره جنوبی قرار گرفت و ثابت کرد که ترکیب بهترین درام های تاریخی کره ای و ترس باکیفیت و پرتنش بهترین گزینه برای جلب علاقمندان به سینمای کره جنوبی است.

۷- The Cursed: Dead Man’s Prey (2021)
فیلم The Cursed: Dead Man’s Prey یک نسخه توسعه یافته از درام کره ای ترسناک The Cursed و یکی از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جنوبی است. با حضور برخی از بازیگران سریال اورجینال، این تریلر مرموز و کمتر شناخته شده با یک مرگ شوکه کننده آغاز می شود. بدتر از همه اینکه جنازه قاتل نیز کنار جنازه مقتول پیدا می شود و گفته می شود که وی سه ماه پیش مرده است. در حالی که یک روزنامه نگار تلاش دارد کسی که مدعی است قاتل اصلی است را دنبال کند، مشخص می شود که نیروهای شیطانی تری در این مسئله دخالت دارند. مردی که مدعی است قاتل ماجراست، پیشگویی می کند که مردگان زنده شده سه قتل وحشتناک دیگر را نیز مرتکب خواهند شد و بدین ترتیب نبردی پرتنش با زمان شروع می شود که واقعیت ماجرا مشخص شود و اینکه چرا زامبی ها در میان زندگان راه می روند. این فیلم دارای تصاویر خیره کننده و سکانس هایی به شدت پرتنش از تعقیب و گریز با زامبی هاست. تصاویر باکیفیت این فیلم برای تزریق کابوس به خواب بینندگان کافی خواهد بود، موضوعی که باعث می شود The Cursed: Dead Man’s Prey یکی از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جنوبی باشد.

۶- The Odd Family: Zombie on Sale (2019)
به عنوان یکی از بهترین کمدی های زامبی محور کره ای، The Odd Family: Zombie on Sale که با نام Zombie for Sale نیز شناخته می شود، به کارگردانی لی مین جائه، میزانی از کمدی را به ترکیب درام و داستانی زامبی محور اضافه می کند. یکی از بهترین فیلم های کره ای این ژانر، در مورد خانواده پارک است که وقتی پدر خانواده به شکل ناگهانی توسط یک زامبی گاز گرفته می شود، زندگی شان به سرعت زیر و رو می شود. وقتی خانواده اش در می یابد که اولین زامبی در اثر یک آزمایش غیرقانونی صورت گرفته توسط یک کمپانی فاسد دارویی به وجود آمده است، تلاش می کند تا از این آزمایشات برای منافع مالی استفاده کنند. با نقدهای بسیار مثبت و امتیازهای بالا از منتقدان، این فیلم بالاتر از بسیاری از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جوبی قرار می گیرد و یکی از شاهکارهای این ژانر است.

۵- Alive (2020)
فیلم جمع و جور زامبی محور و مملو از اشکن Alive که در ژوئن ۲۰۲۰ در کره جنوبی منتشر شد، به سرعت توجه همگان را جلب کرد و نتفلیکس نیز به سرعت آن را برای انتشار بین المللی انتخاب کرد. در یکی از بهترین فیلم های ترسناک زامبی محور سینمای کره جنوبی، داستان فیلم در یک منطقه مسکونی شلوغ روایت می شود که بعد از شیوع ویروسی ناشناخته، به محاصره زامبی ها در می آید و یک گیمر گوشه گیر به نام اوه جون وو باید در آپارتمانش مانده و زامبی هایی که به خانه اش حمله می کنند را عقب براند. منتقدان وبسایت راتن تومیتوز به اتفاق بازیگری، وحشت و کمدی این فیلم را ستوده و این نقدهای مثبت نشان داد که قطار بوسان اتفاقی به چنین جایگاهی در ژانر زامبی دست نیفتاده است. بازی آه این یو به ویژه مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و تصویری که از یک گیمر ارائه می دهد توجه منتقدان و سینماروها را به خود جلب کرد. به همین خاطر، جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول سال ۲۰۲۰ در جشنواره Cine 21 Awards به وی داده شد.

۴- Doomsday Book (2012)
در یکی از فصول Doomsday Book ، شیوع یک ویروس زامبی کننده با پیچشی نقادانه و تند و تیز همراه می شود، فیلمی سه بخشی در ژانر وحشت از کیم جی وون و فیل سونگ ییم که یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژانر وحشت سینمای کره جنوبی به شمار می رود. در داستان ییم، و در بخش A Brave New World، یک دانشمند باهوش سیبی مسموم را در زباله دان می اندازد که در نهایت راهش را به خوراک گاوهای محلی باز می کند. در ادامه گوشت آن گاوها آلوده شده و در یک کبابی توسط مردی خورده می شود که زنجیره ای زامبی کننده را ایجاد می کند. لازم به ذکر است که کارگردانان مشهور کره ای ماند بونگ جون هو نیز در این فیلم حضورهای کوتاهی دارند و به همین خاطر تماشای این فیلم برای طرفداران سینمای مدرن کره جنوبی و نه تنها علاقمندان به ژانر زامبی، اهمیت دارد. فیلم Doomsday Book در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه Cheval Noir در فستیوال فانتازیا شده و نامزدی بهترین جلوه های ویژه در جوایز سینمایی آسیا را نیز کسب کرد.

۳- Peninsula (2020)
علیرغم انتظار فراوان و علاقه ای که طرفداران ژانر وحشت زامبی محور سینمای کره جنوبی به آن داشتند، فیلم Peninsula از لحاظ کیفیت و محبوبیت در رتبه پایین تری نسبت به فیلم اورجینال قطار بوسان قرار دارد. با این وجود، فیلم Peninsula هنوز یکی از بهترین فیلم های ترسناک زامبی محور کره ای است که همانند فیلم قبلی توسط سانگ هو یئون کارگردانی شده اما این دنباله هرگز نتوانست به استانداردهایی برسد که توسط قطار بوسان ایجاد شده بود و به همین خاطر آن فیلم در رتبه بالاتری در این فیلم قرار دارد. در این فیلم، جونگ سئوک یک سرباز سابق است که ماموریتی برای هدایت گروهی از افراد به منظور ورود به یک منطقه موسوم به شبه جزیره در کره جنوبی زامبی شده و پیدا کردن کامیونی پر از پول را بر عهده می گیرد اما در ادامه تنها توسط گروهی از زامبی های ترسناک روبرو می شود. مخاطبانی که فیلم اورجینال را دوست داشتند از تماشای یک اکشن زامبی محور دیگر در این داستان لذت خواهند برد. Peninsula در مراسم Chunsa Film Arts Awards در پنج بخش نامزد دریافت جایزه شد و جایزه بهترین فیلم فنی را به خاطر طراحی تولید دریافت کرد.

۲- Train To Busan (2016)
به عنوان یکی از بهترین فیلم های زامبی محور سینمای کره جنوبی، Train To Busan فیلمی بسیار پرفروش و موفق بود که ساخت دنباله ای به نام Peninsula را در پی داشت. علاوه بر اینکه مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، این فیلم اکنون امتیاز ۹۴ درصد را در راتن تومیتوز و ۷۲ را در متااسکور کسب کرده است. این فیلم در مورد پدری است که به سختی تلاش دارد تا در داخل قطاری که به سمت بوسان می رود از دختر نوجوانش در مقابل حمله زامبی ها محافظت کند. شخصیت های متمایز، بازی های احساسی و اکشن پرتنش داستان باعث شد که این فیلم به سرعت مورد استقبال مخاطبان ژانر زامبی محودر در سراسر جهان قرار گرفته و امتیازات بالایی از منتقدان دریافت کند. این فیلم زامبی محور کره ای چنان توجهی را در سراسر جهان به خود جلب کرد که قرار است نسخه بازسازی شده هالیوودی آن با نام The Last Train to New York نیز ساخته شود. علاوه بر این، فیلم Train to Busan توانست ۱۰ جایزه معتبر بدست آورد، از جمله جوایزی در مراسم Blue Dragon Film Awards, Fangoria Chainsaw Awards, و Baeksang Arts Awards.

۱- The Wailing (2016)
در حالی که تریلر ترسناک شاهکار The Wailing از هونگ جین نا چیزهای فراتر از جنبه زامبی محور بودنش دارد، نباید وحشت ایجاد شده توسط غول های زامبی شده و تسخیر شده داستان را نادیده گرفت. با حال و هوایی بیشتر نزدیک به تریلرهای پلیسی تاریک مانند Se7en تا فیلم های زامبی محور جرج ای رومرو، The Wailing در مورد تحقیقات پلیس بعد از یک سری اتفاقات ماوراءالطبیعه است که یک شهر ماهیگیری کوچک را بدنبال ورود یک غریبه مرموز درگیر خود کرده است و بدین ترتیب یکی از بهترین فیلم های ترسناک زامبی محور سینمای کره جنوبی خلق می شود. رفته رفته یک ویروس زامبی کننده در سراسر شهر شایع می شود، اگر چه عامل آن یک روح شیطانی است تا دیگر افراد مبتلا به ویروس زامبی کننده. اکنون وظیفه یک افسر محلی به نام جونگ گوو است تا این راز را حل کند در حالی که با یک داستان ترکیبی از فرهنگ کره ای و ژانر زامبی و ماوراءالطبیعه مواجه هستیم. The Wailing نه تنها در صدر بهترین فیلم های زامبی محور مدرن سینمای کره جنوبی قرار می گیرد بلکه یکی از بهترین فیلم های ترسناک کره ای در کلیت آن نیز هست. این فیلم توانسته ۳۰ جایزه به نام خود ثبت کند که در فستیوال های داخلی و خارجی بدست آمده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar