باشگاه خبرنگاران/ رسانه ملی در سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب و قیام خونین ۱۵ خرداد ویژه برنامه‌هایی را برای پخش تدارک دیده است.
 

رسانه ملی به مناسبت سی وچهارمین سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب و قیام خونین ۱۵ خرداد ویژه برنامه‌هایی را برای پخش آماده کرده است.

همزمان با فرارسیدن سالگرد رحلت جانسوز امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ویژه برنامه «ایران امروز» در دو قسمت روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

این برنامه از ۹:۳۰ صبح ۱۴ خردادماه روی آنتن می‌رود و شامل بخش‌های مختلف از جمله نمایش تصاویر و روایت‌های کمتر دیده و شنیده شده از امام خمینی (ره) و پخش بیانات مقام معظم رهبری می‌شود.

«ایران امروز» یکشنبه و دوشنبه در بخش‌های متعددی ساعت ۹:۳۰ الی ۱۳، ۱۵:۱۵، ۱۷:۳۰ و ۱۹ روی آنتن شبکه یک می‌رود.

همچنین برنامه «جماران» پیرامون بازخوانی و سیره حضرت امام خمینی (ره) از شنبه ۱۳ خرداد تا چهارشنبه هرشب ساعت ۲۰ با اجرای حبیب رحیم پورازغدی با میهمانان برجسته کشوری پخش خواهد شد.

«جماران» بعد از این هفته نیز سه‌شنبه‌ها در همین ساعت روانه آنتن شبکه یک خواهد شد.

ویژه برنامه «کلمه»، یادنامه امام خمینی (ره) است که با فضای عرفانی و اخلاقی بنیانگذار کبیر انقلاب شنبه و دوشنبه ساعت ۲۳ با اجرای وحید یامین‌پور پخش خواهد شد.

میهمان روز شنبه برنامه «کلمه» آیت‌الله دکتر رضا رمضانی گیلانی خواهد بود.

مستند «روایت رهبری» نیز در این شب‌ها ساعت ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه یک پخش خواهد شد.

در «سخنرانی مذهبی» به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد، حجج اسلام دکتر ناصر رفیعی و احمد مروی، درخصوص موضوعاتی همچون «رمز محبوبیت امام خمینی (ره) در دل‌ها» و «پانزده خرداد، پیوند مردم با دین و روحانیت» صحبت می‌کنند. این برنامه کاری از گروه معارف اسلامی شبکه دو سیماست که در روز‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد ساعت ۶:۱۵ صبح به مدت تقریبی ۳۰ دقیقه مهمان خانه مخاطبان می‌شود.

هیأت باران «دست کی بالا» ویژه برنامه‌ای را با موضوع «گوش کردن به حرف بزرگترها» به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام پانزده خرداد تهیه و تدارک دیده که در این برنامه دو فرزند دختر شهید مدافع حرم شهید محمدجلال ملک محمدی از شهر کرمان، مهمان برنامه هستند. این برنامه یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۵:۱۵ پخش شده و روز بعد در همان ساعت بازپخش می‌شود.

مستند «اعتراض سرخ» به بررسی یکی از اولین قیام‌های صورت گرفته در سال ۱۳۴۲ پس از دستگیری امام خمینی (ره) می‌پردازد که با اشاره به حرکت انقلابی مردم روستای پیشوای ورامین و شهادت جمعی از مردم انقلابی آن منطقه، به اعتراض یکپارچه مردم شهر‌های قم، تهران، شیراز و … در پی دستگیری امام خمینی (ره) پرداخته می‌شود. این مستند به تهیه‌کنندگی علی تاجیک و کارگردانی و نویسندگی مرجان یگانه‌پرست، شنبه ۱۳ خرداد ساعت ۱۷:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه دو سیما پخش خواهد شد و بازپخش آن روز بعد ساعت ۲:۱۰ بامداد است.

مستند «امام ما» داستان نامه‌ای مختصر از زندگی امام خمینی (ره) پیرامون ویژگی‌های شخصیتی، علمی، فقهی و اجتماعی ایشان است که تصاویر آرشیوی دوران مبارزات انقلابی ایشان و سخنرانی معروفشان درباره قیام ۱۵ خرداد را به نمایش می‌گذارد. این برنامه با مشارکت سازمان اوج و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی و نویسندگی و تدوین سیداحمد میرمحمدی، شنبه ۱۳ خرداد ساعت ۱۸:۴۵ پخش شده و بازپخش آن دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۳:۳۰ بامداد است.

مستند «انقلاب خمینی» از دیگر مستند‌هایی است که به نقش امام خمینی (ره) از آغاز انقلاب تا زمان ارتحالشان می‌پردازد. این برنامه، شنبه ۱۳ فروردین ساعت ۱۱:۳۰ پخش شده و یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۳:۳۰ بامداد بازپخش می‌شود.

مستند «به جرم خمینیست» را شاید بتوان بابی تازه از پرونده‌ای دانست که به تازگی افشا شده است. این مستند روایتی است از اعدام دوستداران امام خمینی (ره) در افغانستان و فهرست پنج هزار نفره‌ای از این افراد که جدیداً کشف شده است. «به جرم خمینیست» به تهیه‌کنندگی شهرام ناصری و کارگردانی محسن اردستانی، یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۹ از شبکه دو پخش می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۲:۱۰ بامداد است.

«سخنرانی استاد رحیم پورازغدی» نیز از دیگر تدارکات شبکه دو به مناسبت ایام ۱۴ و ۱۵ خرداد است که در روز‌های ۱۴ و ۱۵ ساعت ۱۷:۱۰ روانه آنتن می‌شود.

مستند «قیام برای خدا» روایتی از تاریخی‌ترین سند مبارزاتی امام خمینی (ره) است. این برنامه دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۸:۵۰ پخش می‌شود و روز بعد ساعت ۲:۱۰ بامداد بازپخش خواهد شد.

مستند «روایت رهبری» با استفاده از تصاویر آرشیوی بکر و دیده نشده، ماجرای انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان رهبر انقلاب روایت می‌کند. کارگردانی این اثر را مهدی نقویان عهده‌دار است که دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۲۲ به مدت ۹۰ دقیقه پخش می‌شود.

مستند «۱۱۶ روز در نوفل لوشاتو» به تهیه‌کنندگی و نویسندگی عبدالحمید ارجمند پیرامون هجرت حضرت امام خمینی (ره) به فرانسه، در سه قسمت از یکشنبه ۱۴ خرداد تا سه‌شنبه ۱۶ خرداد ساعت ۱۱:۲۰ پخش می‌شود.

در مستند «قاب ناب» فیلم‌های آرشیوی دیده نشده از لحظات و رویداد‌های تاریخی زمان ارتحال امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد به نمایش درمی‌آید. این برنامه به تهیه‌کنندگی سیدهاشم موسوی و نویسندگی و اجرای امین فرج‌اللهی، ۱۳ و ۱۴ خرداد حوالی ساعت ۲۲ روانه آنتن می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۱۲:۲۰ است.

مستند «آرام جان جهان» به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) درخصوص مردمی است که در کشور‌های مختلف دنیا تحت تأثیر رهبری امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی، تغییر کرده و مسلمان شده‌اند. این برنامه به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی شیدا نیکوروین، یکشنبه ساعت ۱۳:۱۵ روانه آنتن خواهد شد.

مستند «پدر، پسر، گلوله» روایت یک سرباز در دوران انقلاب است که دستور شلیک به مردم را نداده و از حوادث انقلاب، قیام ۱۵ خرداد، دستگیری امام خمینی (ره) و نحوه شهادت پسرش می‌گوید. این مستند کاری از گروه اوج است که ۱۵ خرداد ساعت ۱۳:۱۵ روانه آنتن می‌شود.

همچنین برنامه «صبحانه ایرانی» نیز به صورت ویژه با دعوت از مهمانان و بخش‌های مرتبط با این دو مناسبت، شنبه ۱۳ خرداد ساعت ۷ صبح روانه آنتن خواهد شد.

برنامه «فصل روح الله» به تهیه‌کنندگی و اجرای مرتضی صفایی در روز‌های ۱۳ تا ۱۷ خرداد در ۵ قسمت از ساعت ۲۱ روی آنتن می‌رود.

این برنامه با محوریت گفتگو درباره شخصیت و اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) با اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی تولید شده است.

شبکه پنج سیما به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد مستند‌های ویژه‌ای با مضامین مرتبط با این ایام را در جدول پخش برنامه‌های خود قرار داده است.

بامداد یکشنبه حوالی ساعت ۲۴ مستند «دکتر الیاسی» با موضوع بازسازی زندگیِ پزشک معالج امام خمینی (ره) و ذکر خاطرات ایشان از این شبکه روانه آنتن می‌شود.

 مستند پرتره «تشییع بزرگ» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مصطفی فتاحی و نویسندگی محمد طه امیری دیگر تدارک این شبکه روایت‌گر سیر پرشور مردم در بدرقه، تشییع و تدفین پیکر مطهر حضرت امام خمینی (ره) است. این مستند با محوریت گفتگو با خلبان‌هایی که وظیفه جابه‌جایی پیکر امام خمینی (ره) را بر عهده داشتند و نمایش تصاویر دیده نشده‌ای از روز تشییع (۱۶ خرداد ۱۳۶۸) و کابین خلبان بالگرد حامل پیکر امام (ره) تهیه شده است. «تشییع بزرگ» یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۱ صبح روانه آنتن می‌شود.

همچنین به مناسبت ۱۴ خرداد و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری، مستند «ضیاءالدین» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی محمدرضا دهستانی یکشنبه ساعت ۲۲ به روی آنتن می‌رود. «ضیاءالدین» یک مستند پرتره اجتماعی-سیاسی است که حقایقی کمتر شنیده شده از زندگی رهبر معظم انقلاب را از دوران کودکی تا جوانی روایت می‌کند. این مستند به علاقه و بهره‌مندی رهبر معظم انقلاب نسبت به تفسیر، تبیین و قرائت قرآن کریم، از کودکی تا زمان انقلاب و تمام مراحل زندگی او و نقش ایشان در ترویج قرآن کریم می‌پردازد.

مستند روایی «آن روز» به واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ در شهر ورامین و روستا‌های اطراف آن می‌پردازد و این واقعه را از زبان شاهدان عینی و خانواده‌های شهدای ۱۵ خرداد به تصویر می‌کشد. در این مستند همچنین زندگی شهید والامقام حسن خانی روایت خواهد شد. «آن روز» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سید احمد مصطفوی با استفاده از تصاویر آرشیوی کمتر دیده شده از واقعه ۱۵ خرداد دوشنبه ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

مستند «عیسای خمینی» به کارگردانی محسن سلیمانی روایتی از حاج عیسی معروف به «عیسای خمینی» است. این مستند داستان عیسی جعفری، خادم روز‌های حیات امام خمینی (ره) و ارتباط او با رهبر انقلاب اسلامی ایران را نقل می‌کند و بامداد دوشنبه حوالی ساعت ۲۴ از شبکه پنج روانه آنتن می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar