برنا/ ساخت سریال های چند فصلی در مدیای مختلف بدون در نظر گرفتن فاکتورهای موثر در اقبال اثر و جذب مخاطب در تلویزیون یک بیزنس یک طرفه و در پلتفرم ها و دیگر مدیای پخش و تولید سریال یک شکست اقتصادی محسوب می شود، در گزارشی موضوع سریال سازی چند فصلی را بررسی می کنیم و به زودی در گزارشی مفصل آثار چند فصلی شکست خورده تلویزیون را معرفی می کنیم.
در تمام دنیا ساخت سریال های چند فصلی در کمپانی های فیلمسازی اتفاقی مرسوم است اما موفقیت سریال های دنباله دار با استاندارهایی مواجه است که طبیعتا نادیده گرفتن آن به شکست آثار در فصل های دیگر می انجامد که این اتفاق را در تولیدات داخلی و خارجی بارها تجربه کرده ایم. ساخت سریال های چند فصلی اصولا باید در نقطه صفر اتفاق بیافتد و گروه نویسنده در زمان ایده پردازی، طراحی داستان، شخصیت پردازی، بسط داستان و  بچه قصه ها، بایستی آجرهای سناریوی درحال نگارش را بر اساس تعداد فصول مشخص شده بچینند و داستان منتخب از  دو خطی، پتانسیل و کشش این را داشته باشد که بتواند در چند سیزن ادامه پیدا کند. 
اینکه مدیران تصمیم بگیرند یک سریال متوسط را که در فصل اول نتوانسته نظر مخاطب را جلب کند در فصل های بعدی به زور ادامه می دهند یا به دلایل اقتصادی و پیش تولید تصمیم می گیرند سریالی را در چند مناسبت به تیم سازنده سفارش دهند در بسیاری از مواقع پول دور ریختن است چرا که حتما سریالی که در فصل اول نتوانسته مخاطبش را جذب کند در فصول بعدی هم جز شکست عایدی نخواهد داشت. اگر سریال های پایتخت، زیرخاکی، نون خ و ... کارشان به فصول بعدی کشیده حتما با اقبال مخاطب در فصل اول مواجه شده اند و در ادامه کشش تولید فصل های بعدی را در گزینه هایی چون؛ 
_ دو خطی داستان
_ طراحی شخصیت های جذاب 
_ وجود موقعیت های مورد نیاز درام 

و ... 
را داشته اند که تیم سازنده این ریسک را به جان میخرد تا برای ساخت قسمت های بعدی سریال که می تواند خاطرات مخاطب را از فصول قبلی تحت تاثیر خود قرار دهد اقدام نماید. 
جالب است بدانید یکی از دغدغه های همیشگی الهام غفوری، سیروس مقدم و محسن تنابنده بعد از سفارش هر فصل از سریال پایتخت طراحی داستانی بود که قرار است در فصل های بعدی ساخته شود، بارها در گپ و گفت های مختلفی که با سیروس مقدم و الهام غفوری داشتم ایشان معتقد بودند تا داستان جذاب مد نظرمان تصویب نشود ساخت فصل بعدی سریال پایتخت امکان پذیر نیست. 
سیروس مقدم در این باره می گوید: اگرچه خیلی ها فکر می کنند شخصیت ها از سریال پایتخت در آمده اند اما تا داستان جدید، من و سایر اعضای گروه را جذب نکند به فکر ساخت فصول دیگر نمی افتیم. 
الهام غفوری تهیه کننده سریال پایتخت نیز می گوید: در ساخت فصل های مختلف پایتخت مدت ها روی ایده و قصه جدید کار کردیم و روی جزئیات هر داستان وقت گذاشتیم و هزینه کردیم و تا به داستان جذاب برای فصل بعدی نرسیم کار تولید آغاز نشد. 
مهران مهام دیگر تهیه کننده رسانه ملی که در تولید آثار چند فصلی سابقه درخشان دارد و اصولا در تولید آثار مناسبتی در ژانر طنز و جدی کارنامه ای درخشان دارد می گوید: بارها برای رسیدن به یک قصه جاندار، جذاب و قوی که بتواند به یک سریال موفق تبدیل شود با نویسندگانم نشست های طولانی مدت داشته ام، شاید برایتان جالب باشد که بدانید سریال «بی همگان» که اخیرا با دو کارگردان تولید شد و با استقبال مخاطب مواجه شد چند سالی در دست ما بود و تا به آنچه می خواستیم نزدیک نشد و چفت و بست لازم را پیدا نکرد برای ساخت آن اقدام نکردیم، فیلمنامه حرف اول را در موفقیت یک سریال تلویزیونی می زند و حاضر نیستم تحت هیچ شرایطی با قصه ای که خودم از آن اطمینانی ندارم اقدام به تولید کنم. 
تجربه نشان داده است که بسیاری از سریال های تلویزیونی ما بدون قدرت و توان و لازمه های ابتدایی به فصل بعدی کشیده می شوند، وقتی که سریالی به لحاظ شخصیت پردازی و رنگ آمیزی کارکترها نتوانسته یک شخصیت جذاب را به مخاطبانش معرفی کند نمی تواند روی داستان های احتمالی کارکتر در ادامه حسابی باز کند چرا که شخصیت بار لازم را برای درگیر کردن مخاطب نداشته است.
شما به تک تک کارکتر های تیپیکال سریال تلویزیونی پایتخت دقت کنید هنوز هر یک از این شخصیت ها در ذهن مخاطب ماندگار هستند و می توانند راوی داستان های متفاوتی برای این سریال باشند. 
احمد زالی تهیه کننده سریال خوشنام هم می گوید: در ساخت این سریال از همان روز اول به دنبال قصه ای با موقعیت های مفصل، شخصیت های جذاب و ... که بتواند در چند فصل ادامه پیدا کند بودیم. خودت در جریان هستی که بارها فیلمنامه در نشست های دورهمی ما، فهیمه سلیمانی و علیرضا نجف زاده باز نویسی می شد تا هم قصه ها و هم شخصیت های متعدد این سریال توانایی کشش مخاطب را پیدا کنند و یکی از دلایلی که امروز معتقد هستیم سریال خوشنام می تواند در فصل های بعد تولید شود این است که تعدادی شخصیت جذاب و دارای پتانسیل برای قصه های متفاوت در سریال خوشنام وجود دارد که می تواند کماکان قصه های متنوعی را تولید کند.
زالی معتقد است: قصه برای رسیدن به فصل های مختلف باید پتانسیل و قدرت خود را در فصل اول نشان دهد و شخصیت ها آنقدر گیرا باشند که مخاطب تمایل داشته باشد که حالا آن ها را در قصه های جدید نیز دنبال کند. 
برخی از سریال های تلویزیونی به دلیل شکست در فصل اول به فصل های جدید کشیده می شوند جالب اینکه، برخی تهیه کنندگان معتقد هستند با گذشت 17 الی 18 قسمت تازه موتور سریال روشن شده است و حیف است در 26 قسمت سریال بسته شود و می توان در فصل های بعدی به موفقیت سریال امیدوار بود. 
در یک نظرسنجی میدانی و در گفت و گو با چند کارشناس و منتقد سینما و تلویزیون که به زودی از نظر می گذرانید به آمار جالبی دست پیدا کردیم: سریال های پایتخت، زیر خاکی و نون خ جزء معدود آثاری بودند که ا زنظر کارشناسان و مخاطبین عام در فصل های مستمر نمره قبولی گرفته اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar