ایسنا/ اختتامیه بخش رادیوتئاتر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با تجلیل از بیوک میرزایی برگزار شد.
 این مراسم شامگاه جمعه ۷ مهرماه در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی برگزار شد و طی آن بیوک میرزایی به عنوان هنرمند پیشکسوت مورد تجلیل قرار گرفت.
اجرای مراسم اختتامیه را آن‌طور که روابط عمومی آیینی سنتی گزارش داده است، در قالب مراسم بازی ترنا طراحی شده بود، امیرحسین کاشفی و رضا آسمانی برعهده داشتند.
در ابتدای مراسم علی بهرامی، دبیر بخش رادیو تئاتر و مدیر ستاد خبری رادیویی و تلویزیونی این دوره از جشنواره، گزارش کوتاهی از روند برگزاری این بخش ارائه داد و گفت: برای اولین بار است که بخش رادیو تئاتر در جشنواره آیینی و سنتی فرصت ظهور و بروز پیدا کرده است و این به همت دکتر کاظم نظری، دکتر محسن سوهانی و دکتر احمد جولایی اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به تعداد بالای آثاری که از استان‌های کشور به این بخش رسیده، افزود: پس از بررسی آثار ۹ اثر شایسته حضور بودند که از آن میان ۶  اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند که برگزیدگان در طول مراسم معرفی خواهند شد. در این دوره آثار بخش رادیو تئاتر از رادیو نمایش پخش شدند. امیدوارم در دوره‌های بعدی جشنواره نیز بخش رادیو تئاتر در فراخوان باشد.
در ادامه و با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی بر صحنه ، ۶ نمایش راه یافته به بخش رادیو تئاتر گواهی شرکت دریافت کردند.

سپس کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی با اشاره به مشارکت هنرمندانی که از استان‌های مختلف در جشنواره حضور دارند، گفت: امسال در شرایط سختی جشنواره را برگزار کردیم و اگر کاستی وجود داشت می‌خواهم که عفو بفرمایید. تلاش‌مان این بود که این جشنواره به خوبی برگزار شود چون یکی از جشنواره‌های مهم اداره کل هنرهای نمایشی است.
وی با ابراز امیدواری از این که بخش رادیو تئاتر در دوره‌های بعد جشنواره برگزار شود افزود: امیدوارم ظرفیت هنر آیینی و سنتی در رادیو بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. در این دوره تلاش کردیم که جشنواره را به استان‌های دیگر بکشانیم. تمرکز زدایی از تهران محسناتی دارد که از آن جمله جایگاه تخصصی این هنرهای در استان‌های مختلف کشور است. این اقدام موجب استعدادیابی و رشد هنرهای آیینی و سنتی در کشور می‌شود.
نظری، از تشکیل مرکز تئاتر ایرانی در تماشاخانه سنگلج خبر داد و افزود: امیدوارم این مرکز به زودی شکل بگیرد که آموزش، اجرا و تولید تئاتر ایرانی را در خود دارد تا تئاتر ایرانی و هنرمندانی که عمرشان را برای این هنرگذاشته‌اند، جایگاهش را در سراسر جهان پیدا کنند.

تجلیل از بیوک میرزایی پیشکسوت نمایش رادیو
بخش دوم مراسم به تجلیل از بیوک میرزایی بازیگر پیشکسوت رادیو، تئاتر، تلویزیون و سینما اختصاص داشت و ایوب آقاخانی و حمید یزدانی ابیانه درباره این هنرمند صحبت کردند.
آقاخانی با ابراز خرسندی از برگزاری این تقدیر گفت: مهم‌ترین شکر امروز همین است که می‌توانیم در این فضا و حال و هوا بنشینیم و چیزهایی را ارزش بدهیم که شاید در نوسانات زندگی از یادمان می‌روند. تشکر می‌کنم که اینجا موسیقی هست، یاد خدا هست اما شکر اصلی به خاطر این است که وارد اینجا شدم و کسانی را دیدم که برایم عزیزند به خصوص شخصی را که برایم بسیار خاص است.
وی با اشاره به سال‌های ۶۳ تا ۶۵ ، سال‌های جنگ و قطعی برق و رادیوی باطری‌داری که در تاریکی برایش رویا می‌ساخته، افزود: صدایی سحرانگیز، جادویی و گرم، منِ محصل شیدای نمایش را با چیزهایی آشنا می‌کرد که می‌فهمیدم مهم است. آدم‌های مهم ادبیات ایران و جهان را با صدای گرم او شناختم. سال ۷۳ بود که در زمانی که دانشجوی تئاتر بودم، نویسنده رادیو شدم. گشنگی تئاتر را می‌کشیدم و نان از رادیو در می‌آوردم. به تدریج وارد بازیگری رادیویی شدم و یک روز در استودیو ۸ رادیو نمایش که از خستگی مفرط دراز کشیده بودم و چشم به سقف دوخته بودم، آن صدا را به صورت زنده شنیدم. همان جا خدا را شکر کردم که بین صداهایی بودم که برایم رویا بودند. خدایا هزار بار تشکر می‌کنم که مرا در این جهان آوردی که بزرگانی از این دست را درک کنم.
حمید یزدانی نیز درباره بیوک میرزایی گفت: او هنرمندی است که افتخار داشته‌ام سی و اندی سال با او کار و دوستی و زندگی کنم. زنده یاد احمد آقالو می‌گفت «پسرک هنرمند بودن سخت است اما خیلی سخت نیست اما آدم خوب بودن خیلی سخت است» . امشب از هنرمندی تجلیل می‌شود که اگر ساعت ۲ نصفه شب به او زنگ بزنی، می‌گوید کجایی بیایم! او هنرمندی است که در اوج ناراحتی لبخند می‌زند، کسی است که مهربانی و عشق ورزیدن به دیگران را بلد است و قلبش می‌تپد برای آنکه گره‌ای از مشکلات دیگری باز کند. بلد است چطور نامش را بزرگ نگه دارد. من به شخصه برای این آدم لحظه لحظه زندگی‌ام را فدا می‌کنم.

در ادامه مراسم تجلیل با حضور ایوب آقاخانی، حمید یزدانی ابیانه پیشکسوت رادیو، دکتر امین رهبر، مدیر دفتر ادبیات نمایشی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ، دکتر محسن سوهانی، مدیر کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش ، اسرافیل فرج‌الهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، هومن شیخ بشارتی، معاون مجموعه برج فرهنگی هنری آزادی، دکتر کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی و غلامرضا نعمتی معاون آن اداره کل و علی بهرامی دبیر بخش رادیو تئاتر و مدیر ستاد خبری رادیویی و تلویزیونی جشنواره برگزار شد.
بیوک میرزایی در سخنانی کوتاه گفت: یکی از خاطرات بسیار زیبای من امشب است. به حق لیاقت چنین صحبت‌هایی را ندارم. من قطره‌ای هستم در میان هنرمندان. ریشه کاری ما از این هنرهای آیینی و سنتی است که به ما رسیده است. بزرگان بسیاری بودند که ما در مقابل‌شان کوچکترین بودیم. هنرمندان و نسل جوان باید آنها را بشناسند که چه کسانی بودند و در این عرصه جانفدا شدند. افتخار می‌کنم در رادیو جوانی مثل ایوب آقاخانی هست. عرصه هنر به انسان‌های فرهیخته نیاز دارد. آدم وقتی چنین افرادی را می‌بیند، بیشتر به خودش امیدوار می‌شود. همواره نگرانم که پایمان را اشتباه نگذاریم. این حرفه جان دادن و جان گرفتن است.


معرفی برگزیدگان بخش رادیو تئاتر
بخش سوم مراسم اختتامیه بخش رادیو تئاتر به معرفی برگزیدگان این بخش اختصاص یافت و برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:
لوح تقدیر و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی به صورت مشترک به کارگردانان دو رادیوتئاتر اجرا شده در جشنواره، ماکان رضایی پور برای رادیو تئاتر «برفچال» از تهران و علی حسینقلی‌زاده برای رادیوتئاتر «افسانه‌ی مارها» از آذربایجان شرقی، تبریز اهدا شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار، جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی جشنواره نیز برای کسب مقام اول-مشترک به دو رادیوتئاتر «جی بی ام تاو» به کارگردانی محمد رادمهر از اصفهان و «علیمردان خان» به کارگردانی شیرین سپهراد تعلق گرفت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar