نمناک/ آش رشته يکي از خوشمزه ترين آش هاي اصيل ايراني است که در مراسمات مختلف و نذري ها مورد استفاده قرار مي گيرد پس با ما همراه باشيد تا دستور تهيه آش رشته مجلسي را به شما آموزش دهيم.
 
مواد لازم آش رشته رستوراني به روش تهراني :
مواد اوليه ذکر شده براي 6 الي 7 نفر مناسب مي باشد براي تعداد نفرات بيشتر و يا کمتر مقدار مواد اوليه را ضرب و تقسيم کنيد.


نکته :سبزي آش شامل 400 گرم اسفناج، 200گرم گشنيز، 100 گرم جعفري و 100 گرم تره مي باشد.

مواد لازم تزيين آش رشته:

دستور پخت آش رشته مجلسي سنتي:
آماده سازي مواد اوليه آش رشته:
نخود و لوبيا چيتي از شب قبل بايد خيس شوند تا هم بهتر بپزد و هم از نفخ شکم جلوگيري کند.
پياز ها به صورت نگيني بسيار ريز خرد شود.
سير تازه به صورت کامل ريز شود.
تمام حبوبات اين آش را بايد به صورت جداگانه پخته شود و به هيچ عنوان در هنگام پخت آنها نمک اضافه نکنيد.


مرحله اول
عدس را درون قابلمه اي بريزيد و دو سانتيمتر بيشتر از سطح عدس بايد آب سرد بريزيد و سپس روي شعله ملايم قرار دهيد و درب آن را بگذاريد و نبايد عدس را به طور کامل بپزيد، حدود 95 درصد بپزد کافي است .
نخود و لوبيا چيتي را هم به مانند عدس بپزيد با اين تفاوت که نخود و لوبيا بايد به طور کامل بپزد وسپس آنها را کنار بگذاريد.

مرحله دوم
درون قابلمه اي ديگر مقداري روغن مي ريزيم و پياز هايي که به صورت نگيني خرد شده است را اضافه ميکنيم و مقداري با روغن مخلوط ميکنيم و روي شعله مناسب قرار مي دهيم و سپس درب قابلمه را مي گذاريم تا پياز ها نرم و پخته شوند .بعد از اينکه پيازها طلايي شد سير خرد شده را اضافه کنيد و به همراه پياز تفت دهيد، سپس 2 قاشق چايخوري زرد چوبه را اضافه کنيد و هم بزنيد.

 

مرحله سوم
عدس پخته شده را به پياز ها اضافه کنيد و سپس نخود و لوبيا چيتي پخته را اضافه کنيد.سپس چند ليتر آب جوش اضافه کنيد به طور کي چند سانتيمتر از سطح مواد آش بالاتر باشد و سپس مقداري فلفل قرمز اضافه مي کنيم و مواد را به آرامي مخلوط مي کنيم و درب قابلمه را مي گذاريم تا به خوبي به جوش آيد و مزه مواد با هم ترکيب شود.

مرحله چهارم

در اين مرحله نوبت اضافه کردن سبزي آش است و وقتي سبزي ها را اضافه ميکنيد نيازي به اضافه کردن آب نيست چون خود سبزي ها آب مي اندازد و درب قابلمه را نگذاريد تا رنگ سبزي ها سياه نشود.

مرحله پنجم
بعد از حدود 10 دقيقه که سبزي را اضافه کرديد نوبت اضافه کردن رشته آش است و سپس خيلي آرام شروع به هم زدن مواد کنيد.بعد از اضافه کردن رشته اگر آش سفت شد مي توانيد يک ليوان آب جوش اضافه کنيد و سپس در اين مرحله مقداري نمک اضافه کنيد.وقتي آش به طور کامل پخت شعله را خاموش کنيد .

مرحله آخر
در آخرين مرحله بايد آش را به وسيله پياز داغ، سير داغ، نعنا داغ و کشک تزيين کنيد و سپس نوش جان کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar