خراسان/ دو سس مايونز و کچاپ ، مادر تمام سس‌ها هستند يعني با کمي تغيير در مواد تشکيل‌دهنده، کم و زياد کردن طعم‌دهنده‌ و ادويه‌هايشان مي‌توان انواع و اقسام سس‌ها را تهيه کرد.  در ادامه به نکاتي براي تهيه اين دو سس اشاره مي کنيم :
   سس مايونز
 هنگام تهيه سس مايونز و پس از مخلوط کردن زرده و سرکه، بايد روغن را مداوم و آهسته به‌طوري که روغن حين ريخته شدن به نخي باريک تبديل شده باشد، افزود زيرا در غير اين صورت سس مي‌برد.
 خيلي‌ها فکر مي‌کنند اين سس را فقط مي‌توان با دستگاه مخلوط کن تهيه کرد در حالي که با همزن‌هاي دستي پره‌دار نيز مي‌توانيم اين سس را تهيه کنيم. البته پره‌هاي همزن بايد زياد باشد و اين وسيله در کاسه‌اي که محتويات در آن وجود دارد، به صورت يکنواخت به حرکت درآيد. سسي که با همزن دستي تهيه مي‌شود، به مراتب خوش‌طعم‌تر است.
 روغن‌هاي مناسب براي تهيه اين سس به ترتيب اولويت عبارت اند از: روغن زيتون بدون بو، روغن آفتابگردان و روغن کانولا. به غير از اين روغن‌ها در تهيه سس مايونز از روغن ديگري استفاده نکنيد.
 سفيده تخم‌مرغ در تهيه سس مايونز نبايد به کار برده شود زيرا باعث بريدن سس مي‌شود و حاصل کار چيزي نخواهد بود که انتظارش را داريد.

 براي تهيه سس مايونز، از سرکه سيب و کمي آبليموي تازه استفاده کنيد اين ترکيب بوي زهم تخم‌مرغ را خواهد گرفت.
 سعي کنيد از تخم‌مرغ‌هايي استفاده کنيد که زرده کم رنگ‌تري دارند زيرا زرده‌ پررنگ، رنگ سس را خراب مي‌کند وسس زرد خواهد شد.
 در تهيه اين سس کمي فلفل سياه  به آن بيفزاييد و در صورت علاقه به طعم تند، کمي فلفل قرمز هم اضافه کنيد.
   سس کچاپ
 شکر يکي از اجزاي اصلي سس قرمز است و انتخاب نوع آن بر طعم سس اثر دارد. بايد شکر پودري باشد و بوي ماندگي ندهد.
 رب گوجه‌فرنگي که در تهيه اين سس استفاده مي‌شود، بايد خوش رنگ باشد از ريختن رب‌هايي که رنگشان به سياهي مي‌زند، خودداري کنيد.
 اين توصيه را در تهيه هر دو سس در نظر داشته باشيد؛ مقدار موادي که براي تهيه سس استفاده مي کنيم بسيار مهم هستند. زياد و کم کردن مقدار مواد اوليه اصلي، در غلظت، عطر و طعم سس‌هاي تهيه شده تاثير به‌سزايي خواهد داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar