نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
آشپزی من

فوت و فن تهيه خورشت معروف قرمه سبزي

منبع
ايران کوک
بروزرسانی
فوت و فن تهيه خورشت معروف قرمه سبزي

ايران کوک/  خورشت قورمه سبزي يا خورش قورمه سبزي يکي از معروف ترين غذاهاي لذيذ ايراني است که محبوب همه است و به ندرت کسي پيدا ميشود که دوستش نداشته باشد. اما همين غذاي شناخته شده هم در نقاط مختلف کشورمان به شکل هاي متفاوتي تهيه ميشود. خورشت قورمه سبزي را با لوبياها و سبزي هاي مختلفي ميتوان تهيه کرد و حتي برخي در تهيه آن به جاي گوشت قرمز از مرغ استفاده ميکنند. رايج ترين نوع لوبيا که در قورمه سبزي استفاده ميشود لوبيا قرمز است اما در بسياري از شهرها از لوبيا چيتي و حتي گاهي از لوبيا چشم بلبلي هم استفاده ميشود. در اينجا از لوبيا چيتي استفاده شده اما از ميتوانيد از لوبيا قرمز هم استفاده کنيد. چيزي که اهميت دارد اين است که لوبيا را از چندين ساعت قبل بخيسانيد تا نفخ آن کاملاً گرفته شود.
 در ادامه دستور تهيه مرحله به مرحله خورشت قورمه سبزي را با جزئيات کامل خواهيد ديد. اگر تا به حال اين غذا را درست نکرده باشيد اين دستور گام به گام شما را تا تهيه يک خورشت قورمه سبزي جا افتاده خوشمزه پيش خواهد برد. اما اگر تجربه بيشتري در آشپزي داريد و روش مخصوص به خودتان را براي تهيه قورمه سبزي داريد بعد از خواندن اين مراحل به بخش ديدگاه ها برويد و تجربيات خودتان را با ما در ميان بگذاريد.

مواد لازم براي خورشت قورمه سبزي
سبزي ( تره.جعفري.گشنيز.اسفناج.شنبليله ) 500 گرم 
لوبيا چيتي يا قرمز 1 فنجان
پياز 1 عدد
گوشت گوسفند 300 گرم
ليمو عماني 3-5 عدد
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
گرد ليمو عماني دلخواه
اطلاعات مواد مغذي
350کالري
40 گرمچربي
17 گرمکربوهيدرات
25 گرمپروتئين

طرز تهيه خورشت قورمه سبزي
لوبيا را از شب قبل در آب خيس بدهيد و در اين مدت چند بار آب آن را تعويض نماييد. براي جلوگيري از سياه شدن خورشت ميتوانيد لوبيا را 10 دقيقه در اب بجوشانيد و سپس آن را ابکشي کنيد.
پياز را به صورت ريز خرد کنيد و درون روغن تفت دهيد تا نرم شود.

پياز نرم شده را با قدري زردچوبه مخلوط نماييد. سپس گوشت هاي خرد شده را اضافه کنيد و تفت دهيد تا رنگ گوشت ها تغيير کند. اگر تکه هاي گوشت در فريزر به هم چسبيده اند آنها را به همان شکل اضافه کنيد و نگران نباشيد. چون طي مراحل پخت از هم جدا خواهند شد. البته استفاده از گوشت تازه خورشت قورمه سبزي شما را خوشمزه تر و سالم تر ميکند.
بعد لوبياها را به گوشت اضافه کنيد. 3 پيمانه آب اضافه کنيد. بگذاريد روي شعله بماند و گرم شود.
سبزي ها را پس از شستن ريز خرد کنيد. سپس درون تابه چند قاشق روغن بريزيد و سبزي ها را حدود 15 دقيقه تفت دهيد تا عطر آن به خوبي حس شود.
سپس سبزي هاي تفت خورده را به خورشت اضافه کنيد. ليموهاي عماني را نيز با چنگال سوراخ کنيد و داخل قابلمه بيندازيد و مواد را مخلوط کنيد. پس از مخلوط شدن مواد 1 ليوان اب ولرم داخل قابلمه بريزيد و حرارت را زياد کنيد تا خورشت به جوش بيايد.
پس از به جوش امدن خورشت حرارت زير قابلمه را کم کنيد و به مدت 2-3 ساعت اجازه دهيد خورشت کاملاً جا بيفتد ( به روغن بيفتد ). در اين مدت چند بار خورشت را چک کنيد تا آب کافي داشته باشد ؛ 10 دقيقه اخر نمک و فلفل و در صورت تمايل گرد ليمو عماني بريزيد، سپس در قابلمه را 10 دقيقه باز بگذاريد تا پخت قورمه سبزي کامل شود.


تا قورمه سبزي در حال جا افتادن است پلو را تهيه کنيد. به اين ترتيب که به ازاي هر نفر يک پيمانه برنج برداريد (آن را از کمي قبل بخيسانيد). برنج را در قابلمه حاوي آب با کمي نمک و روغن روي شعله بگذاريد تا جوش بيايد. سپس درب قابلمه را برداريد و چند دقيقه ديگر صبر کنيد تا برنج پخته شود.
برنج را آبکش کنيد و پس از چيدن ته ديگ کف قابلمه آن را به ظرف برگردانيد و بگذاريد دم بکشد.
پلو و خورشت قورمه سبزي را با مخلفات دلخواه از قبيل پياز، ماست و خيار، سالاد شيرازي و سبزي خوردن نوش جان کنيد.
نکته ها : مهمترين نکته تعيين کننده در مزه خورشت قورمه سبزي سبزي آن است. براي 500 گرم سبزي معمولاً به اين صورت تقسيم بندي مي شود: تره 150 گرم + جعفري 150 گرم + گشنيز 100 گرم + اسفناج 50 گرم + شنبليله 50 گرم.

در صورتي که از نوع پخت لوبيا مطمئن نيستيد ( دير پز يا زودپز ) ميتوانيد لوبيا را نيم پز کنيد سپس اضافه نمائيد ؛ در زمان تفت دادن سبزي بايد روغن را همزمان با سبزي اضافه کنيد تا سبزي خشک و تيره نشود. راز يک قورمه سبزي خوشمزه و خوش نما ريز بودن سبزي هاست ( سبزي ها بايد کاملا ساطوري و خرد شوند ، همچنين بايد در روغن کافي سرخ شوند ).
در صورتي که از سبزي فريز شده استفاده ميکنيد، بدون اين که يخ آن باز شود سبزي را به تابه روغن اضافه کنيد تا رنگ سبزي سياه نشود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره