نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
آشپزی من

استفاده هاي خلاقانه از قالب‌هاي يخ در آشپزي

منبع
چطور
بروزرسانی
استفاده هاي خلاقانه از قالب‌هاي يخ در آشپزي

چطور/ قبول داريد که اگر در خانه‌داري، کمي خلاقيت به خرج بدهيد، نتايج جالب و مفيدي حاصل مي‌شود؟ مثلا استفاده از قالب‌هاي يخ براي مصارف گوناگون مي‌تواند، يکي از همين نتايج باشد. به‌جاي اينکه به قالب‌ها فقط به چشم قالبي براي درست کردن يخ نگاه کنيد، از آنها براي درست کردن خوراکي‌هاي خوشمزه با ترکيبات جالب يخ و مواد ديگر بهره ببريد. مثلا نگاهي به درون يخچال بيندازيد و ببينيد که چه چيزهايي داريد و ترکيب کدام‌يک با يخ مي‌تواند يک ترکيب جالب و خلاقانه باشد. در ادامه، چند روش براي استفاده از قالب‌هاي يخ به شکلي هنرمندانه و متنوع را معرفي کرده‌ايم. با ما همراه باشيد.

۱. قالب يخ و قهوه
يخ‌قهوه يا آيس‌کافي (iced coffee) دوست داريد؟ هيچ‌چيز مانند اين ترکيب نمي‌تواند عطش و بي‌حالي‌تان را در روزهاي گرم از بين ببرد. يخ‌قهوه ميزان کافئين موردنيازتان را هم تأمين مي‌کند. بعد از اينکه قهوه‌تان را نوش‌جان کرديد و ديگر ميلي به نوشيدن نداشتيد، باقي‌مانده آن را در قالب‌هاي يخ بريزيد و بگذاريد تا در فريزر يخ بزند. بعد آن را به شيرتان اضافه کنيد و لذت ببريد. براي هر فنجان، دو تا سه قالب يخ‌ قهوه کافي است. البته بايد ببينيد که حجم ليوان و اندازه قالب‌هاي يخ چگونه است و بعد خودتان در اين‌باره تصميم بگيريد.

۲. دتاکس واتر

در قالب‌هاي يخ‌تان ترکيبي از ميوه‌ها و گياهان خوش‌عطر و خوش‌طعم بريزيد و بگذاريد که در فريزر يخ بزند. يعني کمي ميوه خوشمزه يا گياه خوش‌عطر را به آب اضافه کنيد و در قالب‌ها بريزيد. سپس قالب را از فريزر خارج کنيد و يخ‌هاي زيبا را به شربت يا آب اضافه کنيد. هم دتاکس واتر خوشمزه‌اي خواهيد داشت و هم در روزهاي گرم تابستاني، مهمانان‌تان را غافل‌گير خواهيد کرد.

۳. تکه‌هاي کوچک چيزکيک

اگر از طرفداران چيزکيک يا کيک پنيري باشيد، از اين پيشنهاد به‌شدت استقبال خواهيد کرد: قالب‌هاي يخ را به صورت خالي چند دقيقه در يخچال بگذاريد. بعد از خروج قالب‌ها، کف‌شان را چرب کنيد و با يک قاشق در آنها شکلات بريزيد. سعي کنيد که کف هر قالب کاملا شکلاتي شود. سپس مواد چيزکيک را که ترکيب کرده‌ايد به قالب اضافه کنيد. روي ترکيبات هم لايه ديگري از شکلات بريزيد.
اجازه بدهيد که قالب حدود دو تا سه ساعت در فريزر بماند و بعد چيزکيک‌تان آماده است. از قالب‌هاي پلاستيکي يا سيليکوني براي اين کار استفاده کنيد. قالب‌هاي يخ، به شما کمک مي‌کنند تا چيزکيک‌هايتان به يک اندازه و منظم درست شود. اگر براي عزيزان‌تان، چيزکيک آماده مي‌کنيد به قالب‌هاي قلبي‌شکل هم فکر کنيد. ايده خوبي خواهد بود.

۴. منجمد کردن سوپ و غذاهاي آبکي ديگر
دقت کرده‌ايد که گاهي نمي‌دانيم با باقي سوپ و غذاهاي آبکي چه کنيم؟ براي اينکه به ترديدها براي روانه کردن غذا به سطل زباله (که کار خيلي ناپسندي است) يا نگه داشتن يک قابلمه بزرگ در يخچال پايان بدهيم، بهتر است به سراغ قالب‌هاي يخ برويم. منجمد کردن سوپ و غذاهاي آبکي ديگر در قالب‌هاي يخ باعث مي‌شود که آنها را به‌راحتي در فريزر نگهداري کنيد و ضمنا بعد از خروج‌شان از فريزر، سريعا قابل‌مصرف شوند؛ يعني يخ‌شان، خيلي زودتر از زماني که در يک ظرف بزرگ منجمد شده‌اند، باز خواهد شد.

۵. منجمد کردن اسکراب‌هاي شکري
اسکراب هاي شکري همان لايه‌بردارهايي هستند که براي پوست استفاده مي‌شوند و در آنها شکر قهوه‌اي و مواد ديگر وجود دارد. با منجمد کردن اين ترکيبات و قرار دادن در ظروف شيشه‌اي مي‌توانيد از کثيف‌کاري‌هايي که در هنگام استفاده از اين اسکراب‌ها در حالت عادي پيش مي‌آيد کاملا جلوگيري کنيد. يادتان باشد، هر بار فقط از يک قالب براي لايه‌برداري بهره ببريد.


۶. تازه نگه داشتن سبزيجات

گياهان معطر و دارويي را هم مي‌توانيد با روغن زيتون ترکيب کنيد و در قالب‌هاي يخ بريزيد. در اين صورت، تازه و شاداب باقي مي‌مانند. براي ماندگاري گياهان در فريزر، يک‌سوم قالب را روغن زيتون و دوسوم آن را سبزي بريزيد. رُزماري، مريم گلي، پونه و آويشن از جمله گياهان مناسب براي اين کار هستند.

۷. اسموتي‌هاي فوري
اسموتي‌ را آماده کنيد و در قالب‌هاي يخ بريزيد. حالا زماني که مي‌خواهيد سرکار، گردش و… برويد، با خالي کردن چند قطعه اسموتي يخ‌زده در قمقمه يا ليوان‌تان، در طول روز يک نوشيدني خنک در اختيار خواهيد داشت.

۸. حفظ ميوه‌هايي از خانواده توت

اگر از عشاق سينه‌چاک ميوه‌هاي خانواده توت مانند توت فرنگي، شاه‌توت، تمشک، بلوبري و… هستيد، حتما دوست داريد که در تمام فصول سال به آنها دسترسي داشته باشيد. براي اين کار مي‌توانيد، اين ميوه‌ها را در قالب‌هاي يخ بريزيد و به آنها آب اضافه کنيد. نگهداري اين مخلوط در فريزر به شما اجازه مي‌دهد تا در طول سال، ميوه‌هاي مورد علاقه‌تان را به خوبي حفظ کنيد و هر وقت که لازم بود از آنها در غذا، دتاکس واتر، نوشيدني‌هاي مختلف و… بهره ببريد.

۹. شربت يخي

شربت‌ها يا آب ميوه‌ها را هم مي‌توان در قالب يخ ريخت و منجمد کرد. در روزهاي گرم تابستاني، اين کار به شما کمک مي‌کند تا در هنگام خروج از منزل، نوشيدني منجمد خوبي به همراه داشته باشيد که در طول مسيرتان کم‌کم آب مي‌شود و آن را نوش‌جان خواهيد کرد.

۱۰. بستني يخي
احتمالا شما هم تجربه درست کردن بستني‌هاي يخي شيري يا آلاسکاي شيري را در کودکي داريد. اکنون هم مي‌توانيد با انواع و اقسام مواد، بستني يخي درست کنيد. مثلا شير، شربت يا… را درون قالب بريزيد و بعد توي آن يک عدد چوب بستني بگذاريد. با يخ بستن محتويات درون قالب و خارج کردن آن از قالب، يک بستني يخي چوبي خواهيد داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره