نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
آشپزی من

صفر تا صد تهيه قيمه نثار قزوين خوشمزه

منبع
خراسان
بروزرسانی
صفر تا صد تهيه قيمه نثار قزوين خوشمزه

خراسان/  مواد لازم براي 5نفر
  گوشت گوسفند -  ۶۰۰ گرم
 پياز - يک عدد بزرگ
 برنج - ۴ پيمانه
 رب گوجه فرنگي - ۳ قاشق غذاخوري
 زعفران دم کرده - ۴ قاشق غذاخوري

 پودر دارچين - يک قاشق غذاخوري
 پودر هل - يک قاشق غذاخوري
 خلال پسته - ۴ قاشق غذاخوري
 خلال بادام - ۴ قاشق غذاخوري
 گلاب -  يک فنجان
 روغن مايع - به مقدار لازم
 زرشک - ۵ قاشق غذاخوري
 شکر- يک قاشق غذاخوري
کره - ۵۰ گرم
 آب - ۴ پيمانه
 خلال پوست پرتقال - ۲ قاشق غذاخوري
 نمک و زردچوبه - به مقدار لازم

 ادويه مخصوص قيمه نثار - يک قاشق چاي‌خوري
 طرز تهيه
۱-ابتدا گوشت شسته  و خشک شده را به صورت قيمه‌اي خرد کنيد. ۲-خلال پسته و بادام را در يک فنجان گلاب خيس کنيد. ۳-بهتر است قطعات گوشت قيمه نثار زياد درشت نباشند. پياز را به صورت نازک خلال و پياز داغ فراوان درست کنيد.۴- اگر فکر مي‌کنيد يک عدد پياز ديگر لازم است، يک پياز متوسط  اضافه کنيد.۵- بعد از اين‌که پيازها سبک و کاراملي شدند، گوشت قيمه شده را اضافه کنيد و خوب با پياز تفت دهيد.
۶- بعد از اين‌که رنگ گوشت تغيير کرد و کمي تفت خورد، رب گوجه‌فرنگي را هم اضافه کنيد و تفت دهيد تا طعم خامي رب گرفته شود.ادويه را به گوشت اضافه کنيد و باز هم تفت دهيد. ۷-گوشت بايد روي شعله بسيار ملايم گاز تفت داده شود تا ترد و آبدار باقي بماند. چهار پيمانه آب را به ترکيب گوشت و رب اضافه کنيد و اجازه دهيد روي شعله ملايم گاز خوب جا بيفتد.۸-در اين فاصله برنج را طبق دستور تمام پلوها در آب جوش بپزيد و آبکش کنيد ، سپس با زعفران دم کرده به مقدار دلخواه دم کنيد. ۹-زماني که برنج در حال دم کشيدن است خلال پوست پرتقال را آماده کنيد.۱۰- اگر مي‌خواهيد يک قيمه نثار به روش قزويني‌هاي اصيل داشته باشيد حتما بايد خلال پوست پرتقال داشته باشيد.۱۱-زرشک‌هاي شسته شده را با ۵۰ گرم کره و يک قاشق غذاخوري شکر کمي تفت دهيد سپس خلال پوست پرتقال، خلال پسته و خلال بادام را هم اضافه کنيد و کمي تفت دهيد. ۱۲-بعد از اين‌که خلال‌ها به همراه زرشک کمي تفت خورد به مقدار دلخواه زعفران آب کرده اضافه و صبر کنيد تا آب تمام مواد کشيده شود سپس زير شعله گاز را خاموش کنيد.
 نکته : بعد از آسياب کردن تمام مواد، ترکيب ادويه(در پايين ) را در يک ماهي تابه به مدت يک دقيقه روي شعله ملايم تفت دهيد و بعد از اين‌که سرد شد در يک شيشه در بسته در جاي خشک و خنک نگهداري کنيد.
 
   ادويه  
پودر گل سرخ - ۴ قاشق غذاخوري
پودر دارچين - يک قاشق غذاخوري

زيره سياه - يک قاشق غذاخوري
پودر زنجبيل - يک قاشق غذاخوري
هل سبز - ۲ عدد
ميخک - ۲ عدد
جوز هندي - نصف يک عدد
همه مواد را با هم آسياب کنيد

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره