چي شي/ فسنجان يکي از غذاهاي اصيل ايراني است که در جاي جاي ايران به شکل هاي مختلفي تهيه مي شود. شايد برايتان جالب باشد که بدانيد علاوه بر مغز گردو، مي توانيد از ساير مغزهاي روغني مانند بادام زميني، پسته و کنجد نيز براي طبخ اين غذاي خوشمزه استفاده کنيد. يکي از ويژگي هاي فسنجان جا افتاده اين است که بتوانيد به خوبي روغن مغزگردو يا هر مغز ديگري را در بياوريد. ما در اين آموزش، ترفندهاي روغن انداختن فسنجان را به شما مي آموزيم.
 
راز روغن انداختن فسنجون
آب سرد
اين نکته بسيار حائز اهميت است که حتما گردو هاي آسياب شده را قبل از پخت با آب سرد قاطي کنيد. بر خلاف ساير خورش ها که بايد با آب جوش سر و کار داشته باشيد، در فسنجان هرچه آب سردتر باشد بهتر است.
 
تکه هاي يخ
قبل از پخت فسنجان، به ميزان کافي يخ آماده کنيد. اين تکه هاي يخ را هر ۱۵ دقيقه چندتايي به خورش اضافه کنيد. با اضافه کردن تکه هاي يخ به خورش در حال جوش، به مغز گردو شوک وارد مي شود و در نتيجه روغن آن خيلي زودتر آزاد مي شود. اين کار به جا افتادن فسنجان نيز کمک مي کند.
 
صبور باشيد!
يکي از دلايلي که در فرهنگ غذايي ايراني از فسنجان به عنوان يک غذاي شاهانه ياد مي شود اين است که اين خورش علاوه بر اينکه معمولا گران است، براي آماده شدن به زمان زيادي نياز دارد. خانم هاي کدبانو در سالهاي پيش از يک روز قبل فسنجان را بر روي چراغ هاي سه فيتيله اي با حرارت بسيار بسيار پايين به عمل مي آوردند. شايد امروزه اين کار براي زندگي هاي مدرن امکان پذير نباشد اما مي توانيد حداقل تا جاي ممکن زمان بيشتري به خورش بدهيد تا به خوبي جا بيفتد.
 
سخن پاياني
البته اين نکته را در نظر داشته باشيد که اين زمان بالاي پخت ممکن است روي گوشت شما نيز اثر بگذارد. بسته به اينکه از چه نوع گوشت يا ماکياني براي فسنجان استفاده مي کنيد، زمان پخت متغير است. براي اينکه به ويژه گوشت هاي قل قلي يا مرغ در فسنجان له نشود مي توانيد آن را زمان کوتاه تري در خورش بريزيد تا هم بپزد و مزه دار شود و هم وا نرود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar