باشگاه خبرنگاران/ دو نوشيدني که شايد تنها در ايران نام آنها به گوش شما خورده باشد؛ شربت خاکشير و تخم شربتي، معجزه گر‌هايي براي روز‌هاي گرم تابستان که شما را از گرمازدگي نجات مي‌دهند.

خاکشير و تخم شربتي يکي از بهترين دانه‌هايي هستند که مي‌توانيد براي رفع گرمازدگي و همچنين تامين آب از دست رفته بدن از آن‌ها استفاده کنيد.

نوشيدني شربت خاکشير که به طور معمول با گلاب تهيه مي‌شود درجه حرارت بدن را کاهش مي‌دهد و يکي از بهترين راه‌هاي مقابله با گرمازدگي است. اين نوشيدني سردرد و بي حالي را تسکين مي‌دهد و همچنين عطش و سرگيجه ناشي از گرما را رفع مي‌کند.

خاکشير همچنين داراي خاصيت صفرابر، برطرف کنندگي عطش، کمک به کنترل فشار خون و ازبين بردن بوي بد دهان را دارد.

براي تهيه‌ي اين شربت ابتدا خاکشير را شسته و سپس به ميزان دلخواه با يک ليوان آب، گلاب و شکر و ياعسل مخلوط کنيد و در صورت تمايل مي‌توانيد مقداري آبليمو به آن اضافه کنيد.

تخم شربتي بايد پيش از استفاده در آب خيس شود. انجام اين کار باعث ايجاد يک لايه لعاب ژله‌اي در اطراف اين دانه مي‌شود که براي رفع تشنگي بسيار عالي است. اين شربت خاصيت ضد اشتهايي دارد که براي کاهش وزن مفيد است و باعث ايجاد اعتدال در فشار خون مي‌شود.

اين نوشيدني باعث بهبود خلق و خو مي‌شود، تنش‌هاي عصبي، افسردگي و ميگرن را بهبود مي‌بخشد. اين شربت داراي طبع سرد و خشک بوده و همچنين براي تنظيم قند خون بسيار مناسب است.

براي تهيه‌ اين شربت مقداري از تخم شربتي را در آب خيس کرده و سپس به همراه يک ليوان آب، گلاب و شکر و عسل مخلوط کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar