باشگاه خبرنگاران/ لازانيا هميشه جزو محبوب‌ترين غذا‌ها چه در مهماني‌ها و چه در جمع‌هاي خودماني بوده است.

اين غذاي خوشمزه را هم در فر و هم بدون فر مي‌توانيد درست کنيد و در طرز تهيه آن، از مواد اوليه سالم و مقوي استفاده کنيد تا ارزش غذايي آن چند برابر باشد.

لازانيا با مرغ و انواع سبزيجات از اسفناج گرفته تا بروکلي و سيب زميني هم از انواع محبوب غذا‌هاي خانواده ماکاروني و لازانيا است. در لازانيا مرغ و سيب زميني، از خود ورقه‌هاي لازانيا استفاده نمي‌شود و معمولا روي آن، سس بشامل را مي‌ريزند.

لازانياي مرغ و سيب زميني مثل لازانياي ساده با مرغ، لازانيا با مرغ و سوسيس، لازانيا با مرغ و سس بشامل و لازانيا با مرغ و سبزيجات خوشمزه و آسان است.

مواد لازم براي ۵ نفر

فيله مرغ: ۳۰۰ گرم

سيب زميني: ۳ عدد بزرگ

پياز: ۱ عدد

فلفل: ۲ عدد

سير: ۲ حبه

روغن نباتي: ۳ قاشق غذا خوري (براي سلول لازانيا)

روغن: ۱/۲ ليوان دسته‌دار فرانسوي

پاپريکا: به مقدار لازم

آويشن: ۱ قاشق چاي‌خوري

نمک: به مقدار لازم

مواد لازم براي تهيه سس بشامل

پنير چدار: به مقدار لازم

کره: ۲ قاشق غذا خوري

شير: ۲ ليوان دسته‌دار فرانسوي

آرد: ۲ قاشق غذا خوري

نمک: ۱ قاشق چاي‌خوري

فلفل قرمز: به مقدار لازم و به صورت آسياب شده

طرز تهيه

مرحله اول

در طرز تهيه لازانيا مرغ و سيب زميني، پايه غذا با سيب زميني درست مي‌شود و در واقع در اين لازانيا، از خود ورقه‌هاي لازانيا استفاده نمي‌شود. در نتيجه براي کساني که با اين نوع کربوهيدرات مشکل دارند يا نمي‌توانند آن را به‌خوبي هضم کنند، اين نوع لازانيا بهترين گزينه است. شايد بهتر باشد بگوييم اين لازانيا مرغ بيشتر شبيه انواع گراتن گوشت و سبزيجات است.

در مرحله اول طرز تهيه لازانيا مرغ و سيب زميني، سيب زميني‌ها را به شکل ورقه‌اي برش دهيد. سپس پاپريکا، آويشن و نمک را در روغن بريزيد و ترکيب کنيد. سپس دو طرف سيب زميني‌ها را با روغن چرب کنيد. اين کار را مي‌توانيد با دست يا ليسک انجام دهيد. سپس در سيني فر، فويل آلومينيومي پهن کنيد و سيب زميني‌ها را در سيني فر بچينيد. اين سيب زميني‌ها بايد به مدت ۲۰ دقيقه و در دماي ۱۸۰ درجه سانتي‌گراد باشند.

مرحله دوم

پياز‌ها را به صورت ريز خرد کنيد و با کمي روغن، تفت دهيد. سپس فلفل و سير را اضافه کنيد و همراه با پياز تفت دهيد. فيله مرغ را خرد کنيد و به تابه اضافه کنيد. سپس نمک و کمي پاپريکا را روي مواد بپاشيد تا طعم‌دار شود. پس از پخت مرغ، زير تابه را خاموش کنيد.

مرحله سوم

طرز تهيه سس بشامل

در اين مرحله از طرز تهيه لازانياي مرغ و سيب زميني، بايد سس بشامل لازانيا مرغ و سيب زميني را درست کنيد. براي طرز تهيه سس بشامل يا همان سس سفيد کره را روي حرارت قرار دهيد تا کاملا ذوب شود. سپس آرد را به کره اضافه کرده و اجازه دهيد سرخ شود. پس از سرخ شدن کره، شير را به مواد اضافه کرده و اجازه دهيد با حرارت ملايم بپزد. بايد مدام به اين تابه سر بزنيد، سس را هم بزنيد تا ته نگيرد و پس از غليظ شدن سس، کمي نمک به آن اضافه کنيد. زير تابه را خاموش کنيد و تابه را کنار بگذاريد.

مرحله چهارم

در آخرين مرحله از طرز تهيه لازانيا مرغ و سيب زميني، در ظرف مخصوص فر، مرغ آماده شده را بريزيد. روي مرغ، پنير چدار و فلفل قرمز آسيب شده بريزيد. سپس سيب‌زميني‌هاي ورقه ورقه شده را روي مواد قرار دهيد و روي آن سس آماده شده را بريزيد. اين مواد را مي‌توانيد به مدت ۱۰ دقيقه، در دماي ۱۸۰ درجه سانتي‌گراد در فر قرار دهيد تا پنير چدار آب شود و به خورد مواد برود.

اگر مي‌خواهيد از خود ورقه‌هاي لازانيا استفاده کنيد، مي‌توانيد لازانياي ساده با مرغ، لازانيا با مرغ و سوسيس، لازانيا با مرغ و سس بشامل و لازانيا با مرغ و سبزيجات را نيز امتحان کنيد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar