نمناک/ استان لرستان دارای فرهنگ غذایی خاص و تنوع غذایی بالایی می باشد. اگر به این استان سفر کردید غذاهای محلی و اصیل لرستانی ها را از دست ندهید.

لیست غذاهای محلی خوشمزه و معروف لرستان
از لذت بخش ترین و در عین حال مهمترین جاذبه های هر شهری می توان به فرهنگ غذایی آن شهر اشاره کرد. چرا که آشنایی با تنوع غذاها و تست هر کدام از آن ها میتواند برای هر گردشگری جذابیت داشته باشد.

لرستان از آن دسته استان هایی می باشد که پیشینه دور و درازی به خود اختصاص داده است و مردمان آن از هزاران سال پیش در این منطقه زندگی میکرده اند. تنوع، ظرافت و سادگی خاصی در غذاهای اهالی لرستان به چشم می خورد به همین منظور در این بخش قصد داریم شما کاربران گرامی را با فرهنگ غذایی خاص مردم لرستان و شهرها و روستاهای اطراف آن آشنا کنیم.

آش پرشکه
در لرستان یک نوع آش خوشمزه درست می کنند که مختص روز های سرد سال در این منطقه می باشد، این آش، پرشکه نام دارد. در پخت این آش موادی همچون آرد گندم، ادویه، سبزی بلوک، عدس، کشک، نمک، عدس و ... به کار برده می شود. این آش بهترین درمان برای اکثر بیماری ها باالخص سرماخوردگی می باشد.

آش شله ماش
آش شله ماش از غذاهای محلی شهرستان درود می باشد که برای تهیه آن نیاز به زمان کافی می باشید. ماش، لوبیا چیتی، عدس، آب گوشت، پیاز، زعفران، برنج، نعناع داغ و ... از جمله مواد تشکیل دهنده برای تهیه این آش خوشمزه می باشد. ناگفته نماند حتما یک شب قبل لوبیا را خیسانده و آب آن را تعویض کنید و البته عدس و برنج را همچنین یک ساعت قبل از پخت بخیسانید.

آش کلونک
از غذاهای سنتی و خوشمزه شهرستان الیگودرز، می توان به آش کلونک اشاره کرد که بیشتر در فصل بهار پخته می شود. دلیل تهیه این آش در فصل بهار به این خاطر است که در ترکیب آن گیاهی خودرو در بهار به کار برده می شود.

آش ورکوا
آش ورکوا از جمله آش های محلی و سنتی استان لرستان می باشد که بسیار مقوی و پر مغذی می باشد. در تهیه آش ورکوا نوعی سبزی به کار می رود که به صورت خودرو در اطراف دشت های بروجرد رشد می کند. این آش به خاطر مقوی بودنش در عملکرد بهتر روده و درمان بیماری های روماتیسم موثر است.

آش ترخینه
آش ترخینه از آش های بسیار مقوی این منطقه به شمار می رود و به خاطر وجود کشک در آن دارای خواص بیشماری می باشد. در تهیه این آش از حبوباتی همچون عدس، لوبیا، بلغور گندم، نخود و ... بکار می رود. نا گفته نماند در تهیه این آش حبوبات را باید پیش از استفاده بخیسانید.


آش برتله
یکی از آش های سنتی و خوشمزه استان لرستان که بسیار ساده است و اکثرا در مراسم های مذهبی تهیه و توزیع می شود آش برتله نام دارد. در تهیه این آش گندم، شیر، نمک و ... بکار می رود و در بین مردم لرستان بسیار پر طرفدار لست.

آش بادمجان
آش بادمجان یکی از غذاهای سنتی و معروف بروجرد می باشد که بسیار پر طرفدار است. چنانچه شما از دوستداران حلیم بادمجان و کشک بادمجان هستید مطمئنأ از خوردن این آش هم لذت خواهید برد. لوبیا سفید، بلغور گندم، پیاز، سیر، گوشت و ... از جمله مواد اولیه و مورد نیاز در تهیه این آش می باشد.

آش گوشت
آش گوشت به عنوان غذای سنتی خرم آبادی ها محسوب می شود که در اعیاد و عروسی ها تهیه می شود. جالب است بدانید چلو گوشت را در یک سینی بزرگ به نام مجمع سرو میکنند و نحوه کشیدن آن در مجمع دارای آداب و رسوم خاصی است، بدین گونه که ابتدا کمی برنج در کف مجمع ریخته می شود و سپس گوشت های پخته شده و میان برنج کشیده می شود و بعد روی همین گوشت ها را طوری با برنج می پوشانند که هیچ گوشتی پیدا نباشد و در نهایت کمی نمک و قطعه ای پیاز در سینی میگذارند و روی غذا را با نان می پوشانند تا سرد نشود.

چزنک رغو
در لرستان غذایی به نام چزنک رغو معروف است که به رسم احترام برای مهمانی که تازه از راه رسیده است آماده می کنند. موادی که در این غذا به کار می رود را می توان از نامش تشخیص داد.

این غذای خوشمزه از چزنک (نان فطیر) و رغو (روغن حیوانی و محلی) به دست می آید که پس از تهیه نان و پیش از اینکه سرد شود چند قاشق روغن محلی روی آن ریخته می شود و اغلب به ترکیب آن شیره خرما یا انگور و یا حتی خاک قند نیز اضافه میکنند.

دلمه برگ مو
در بروجرد غذایی به نام دلمه برگ مو سنتی رایج است که طرفداران بیشماری به خود اختصاص داده است. در این غذا علاوه بر استفاده از مواد معمول دلمه از روغن حیوانی، باقلا و ماست نیز استفاده می شود.


کوفته نخود چی
کوفته نخودچی یکی دیگر از غذاهای سنتی استان لرستان می باشد که پخت آن در این رایج است. از موادی که در تهیه این غذا به کار برده می شود می توان به گوشت چرخ کرده بدون چربی، آرد نخودچی، پودر تخم گشنیز، آبلیمو، شوید، زعفران، شکر و ... اشاره کرد. در دستور پخت اصلی این غذا رب گوجه وجود ندارد ولی چنانچه تمایل به استفاده از آن داشتید می توانید در سس آن مقداری بگنجانید.

آبگوش دوگوله دودار
نام دیگر آبگوشت دوگوله دودار آبگوشت کشک لری می باشد که از غذاهای سنتی و محلی استان لرستان و اراک به شمار می رود. در تهیه این غذای خوشمزه و لذیذ از موادی همچون نخود، لوبیا، بادمجان سرخ کرده، لوبیا، نعناع خشک، سیر، گوشت آبگوشتی و ... استفاده می شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar