آخرین خبر/ شامی لپه یک نوع کتلت خوشمزه و معروف ایرانی می باشد و متعلق به شمال کشورمون می باشد. در حقیقت شامی لپه پیش غذا به حساب می آید ولی در ایران بیشتر آن را به عنوان یک غذای اصلی سرو می کنند. 
مواد لازم شامی لپه
گوشت خورشتی200 گرم
سیب زمینی2 عدد
لپه1 لیوان
تخم مرغ2 عدد
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
ادویه به میزان لازم
پودر پاپریکا به میزان لازم
بکینگ پودر نصف قاشق چای خوری
زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری
مراحل دستور پخت شامی لپه
مرحله اول
برای درست کردن این شامی خوشمزه، ابتدا گوشت را به شکل خورشتی خرد می کنیم و آن با مقداری آب در یک قابلمه روی حرارت می گذاریم تا پخته شود.

مرحله دوم
در یک قابلمه دیگر سیب زمینی ها را هم با مقداری آب روی حرارت می گذاریم تا آب پز شوند. همچنین لپه را هم جداگانه با مقداری آب روی حرارت می گذاریم تا لپه هم کامل پخته شود.

مرحله سوم
بعد از اینکه همه مواد کامل پخته شدند، سیب زمینی ها را پوست گرفته و همراه با گوشت و لپه داخل غذا ساز می ریزیم و یا با چرخ گوشت دو بار چرخ می کنیم تا حسابی یکدست شده و مواد حالت چسبندگی بگیرد.

مرحله چهارم
در ادامه مواد چرخ شده را در یک ظرف مناسب می ریزیم و تخم مرغ‌ ها و همه ادویه ها را بهش اضافه کرده و مخلوط می کنیم.

مرحله پنجم
در نهایت دو قاشق زعفران دم کرده به موادمان اضافه می کنیم و حسابی باهم مخلوط می کنیم. بعد از مخلوط کردن، آن را یکی دو ساعتی در یخچال می گذاریم تا استراحت کند.

مرحله ششم
بعد از استراحت مواد، آن را از یخچال درمی آوریم. در یک تابه نچسب مقداری روغن ریخته و آن را روی حرارت می گذاریم تا داغ شود.

مرحله هفتم
حالا از مواد به اندازه گردو برمی داریم و آن را در کف دستمان گرد می کنیم. دقت داشته باشید که مواد این شامی چسبنده هست پس حتما یه ظرف آب کنار دستتان باشد و زود زود دستتان را خیس کنید تا تا مواد به دستتان نچسبد.

مرحله هشتم
بعد از گرد کردن شامی وسطش یک سوراخ ایجاد کنید و آن را به آرامی داخل روغن داغ بندازید تا سرخ شود. به این ترتیب همه شامی ها را آماده کرده و در روغن سرخ می کنیم.

مرحله نهم
توجه داشته باشید که همه مواد این شامی پخته شده هست و نیازی به مغز پخت شدن آن نیست. فقط کافیه سرخ و برشته شوند.

مرحله دهم
وقتی یک طرف شامی ها سرخ شد، طرف دیگر آن ها را هم سرخ می کنیم و روی توری می گذاریم تا روغن اضافی آن گرفته شود.

مرحله یازدهم
در انتها شامی های آماده شده را در ظرف سرو می چینیم و با نان تازه سرو می کنیم. امیدواریم از خوردن این شامی لپه خوشمزه و تبریزی لذت ببرید.
منبع: بارونک

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar