ایرنا/ نمی شود به سراغ غذاهای استان سمنان رفت و از سبزی پلوی معروف آن حرفی نزد. سبزی پلو سمنانی از جمله غذاهایی است که در تمام رستوران های این استان سرو می شود و پای ثابت تمام مراسم های این استان است. مشخصه خاص سبزی پلوی سمنانی که در هیچ جای دیگر به غیر از سمنان طبخ نمی شود عطر و بو و طعم ویژه آن است. سبزی پلویی در سمنان از برگ کلم، برگ چغندر، شوید شنبلیله ، گشنیز، اسفناج، تره و جعفری تشکیل شده است.
مواد لازم
برنج   سه پیمانه
سبزی‌پلویی خرد شده   200 گرم
روغن محلی  یک قاشق غذاخوری
پیاز متوسط    یک عدد
سیر   یک حبه
ماهیچه گوسفندی    300 گرم
چوب دارچین    یک عدد
بادمجان، گوجه‌فرنگی، سیب زمینی و چقندر   4 عدد
لوبیا چشم بلبلی   یک پیمانه
نمک و فلفل و روغن   به مقدار لازم
طرز تهیه
مرحله اول
سبزی پلویی را پس از پاک کردن شسته و پهن می کنیم تا آب آن گرفته شود. سپس آن را خرد کرده و آماده طبخ می کنیم. همچنین لوبیا چشم بلبلی را خیسانده و سپس در ظرف جدا گانه ای می پزیم.
مرحله دوم
گوجه و بادمجان و لبو را ورق ورق کرده و مقداری اسفناج را هم شسته و آماده می کنیم. سیب زمینی ها را هم با پوست شسته و آماده می کنیم.
مرحله سوم
به مقدار لازم آب و برنج را در ظرف ریخته و می جوشانیم و سپس سبزی های خرد شده را هم در آن مخلوط می کنیم.
مرحله چهارم
پس ازنیم پز شدن برنج را آبکش کرده و کف قابلمه را روغن حیوانی زده و مقداری سبزی خرد شده را در کف آن می پاشیم. سپس نیمی از برنج مخلوط شده با سبزی را در قابلمه ریخته و گوشت بره شسته شده را کمی نمک زده و در وسط برنج قرار می دهیم و مقداری زعفران دم شده و آماده شده را به آن می زنیم.
مرحله پنجم
گوجه و بادمجان و چغندرهای ورق شده ، لوبیا چشم بلبلی پخته شده ، سیب زمینی های باپوست، سیر و اسفناج را که از قبل تمیز شسته بودیم در کنار گوشت قرار می دهیم و ادویه مورد علاقه ازجمله فلفل سیاه و زرد چوبه را مقداری بر روی آن می پاشیم و مابقی برنج و سبزی مخلوط شده را بر روی این مواد می ریزیم.
مرحله آخر
پس از ۳الی ۴ ساعت سبزی پلوی سمنانی آماده شده و مقداری روغن حیوانی ( دنبه ) بر روی آن ریخته و سرو می کنیم.نوش جان .

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar