دلتا/ اکثر غذاهای شمالی چاشنی مخصوصی مثل رب انار یا سیر را دارند، اما در این غذا علاوه بر سیر از آب نارنج هم استفاده می‌شود. ترشی نارنج طعم فوق‌العاده‌ای به این غذا می‌دهد. امروز با ما همراه شوید تا طرز تهیه خورشت تره اسفناج خوش‌عطر و طعم را یاد بگیرید.
مواد لازم
اسفناج ۵۰۰ گرم
تخم‌مرغ ۳ عدد
سیر ۱ بوته متوسط
نارنج ۲ عدد یا ( آب نارنج ۱/۲ پیمانه )
برنج نیم‌دانه ۱/۲ پیمانه
کره ۵۰ گرم
نمک و فلفل به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم
دارچین به مقدار لازم
 طرز تهیه خورشت تره اسفناج
مرحله اول
برای درست کردن این غذا ابتدا اسفناج را پاک کرده و بشویید. وقتی آب اسفناج کاملا رفت، آن را درشت خرد کنید. در واقع بعد از پاک کردن و خرد کردن باید ۵۰۰ گرم اسفناج جدا کنید.
مرحله دوم
برنج نیم‌دانه را پاک کنید و تمیز بشویید. سپس اسفناج خردشده و برنج را داخل یک قابلمه بریزید. یک و نیم لیوان آب به آن‌ها اضافه کرده و گاز را روشن کنید. حرارت گاز باید ملایم باشد و چند وقت یک بار آن را هم بزنید تا تره اسفناج ته نگیرد. وقتی برنج کاملا پخت حرارت را خاموش کنید. در همین حالت که برنج داغ است آن را با گوشتکوب له کنید.
مرحله سوم
داخل یک تابه مقداری روغن بریزید و سیر را با مقداری زردچوبه تفت دهید تا کمی طلایی رنگ شود. مراقب باشید که آن‌ها را نسوزانید. وقتی سیرها طلایی شدند تخم‌مرغ‌ها را داخل آن بشکنید و هم بزنید تا سفت شوند. وقتی تخم‌مرغ‌ها آماده شد حرارت را خاموش کرده و دوباره سراغ قابلمه برنج و اسفناج بروید.
مرحله چهارم
مجدد زیر قابلمه را روشن کرده و آب نارنج، فلفل سیاه، نمک و کمی دارچین به خورشت اضافه کنید. بعد از ۵ دقیقه مخلوط سیر داغ و تخم‌مرغ‌ها را به آن اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا مواد به صورت یکنواخت داخل قابلمه پخش شوند. مقداری از غذا تست کنید اگر به نظرتان چاشنی ترشی و نمک غذا کم بود یک مقدار دیگر اضافه کنید.
مرحله پنجم
اگر روی خورشت جمع شد و به اصطلاح دلمه بست، غذا آماده است. ۵ دقیقه آخر پخت کره را داخل خورشت تره اسفناج بریزید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar