پارسی دی/ ترشی خرمالو یکی از ترشی های بسیار جذاب و خوشرنگ می باشد که می توانید با خرمالو رسیده یا نارس تهیه کنید. این ترشی دو هفته زمان برای رسیدن نیاز دارد و حتما در جای خشک و خنک و تاریک نگهداری کنید. شما می توانید بین لایه از زنجبیل تازه یا پودر آن استفاده کنید و به دلخواه از سرکه سفید یا قرمز استفاده کنید که این کاملا سلیقه ای است زیرا سرکه سفید تند و تیز تر می باشد و سرکه قرمز کمی ملایم تر است. می توانید در فصل پاییز و زمستان این ترشی را تهیه کنید. 
مواد لازم برای تهیه ترشی خرمالو
خرمالو کال ۱ کیلوگرم
زنجبیل تازه ۱ عدد
فلفل ۲ عدد
سیر ۳ حبه
مخلوط سرکه و آب و نمک به مقدار لازم
طرز تهیه ترشی خرمالو کال خوشمزه و شیک به صورت حلقه ای و درسته
مرحله اول: آماده سازی
ابتدا باید خرمالو ها را خوب بشورید و به کمک یک دستمال خوب خشک کنید، خشک کردن خرمالو مانع کپک زدن آن می شود. سپس خرمالو ها را به سلیقه خود به صورت حلقه ای یا مربعی برش بزنید و یا می تواتید به صورت درسته نیز خرمالو را تهیه کنید ولی حتما با کمک خلال دندان دور تا دور خرمالو سوراخ ایجاد کنید تا مخلوط مزه ها و سرکه وارد آن شود.
مرحله دوم: آماده سازی مواد
در ادامه باید زنجبیل تازه را پوست بگیرید و به صورت مکعبی یا ورقه ای خرد کنید. سیر ها را نیز پوست بگیرید و خرد کنید. داخل یک ظرف آب و سرکه را به مقدار مساوی بریزید و ۱ ق چای خوری نمک اضافه کنید و هم بزنید تا مواد مخلوط شود.
مرحله سوم: تهیه ترشی خرمالو
یک شیشه استریل و تمیز که عاری از هر گونه چربی باشد را باید بردارید و خرمالو ها را با زنجبیل و سیر و فلفل له صورت لایه روی هم داخل ظرف بریزید و بگذارید تا ظرف کاملا پر شود و بعد در انتها مخلوط آب و سرکه را روی خرمالو ها بریزید و درب شیبشه را خوب محکم کنید و حتما در یخچال یا جای خشک و خنک تاریک نگهداری کنید و برای دو هفته صبر کنید تا ترشی برسد و جا افتاده شود و بعد میل کنید. نوش جان
فوت و فن های دستور تهیه ترشی خرمالو نرسیده با ۲ مدل با زنجبیل
می توانید از پور زنجبیل بین لایه ها استفاده کنید ولی عطر زنجبیل تازه خیلی بیشتر می باشد.
حتما درب شیشه را خوب محکم کنید و برای اطمینان از نرفتن هوا داخل شیشه یک نایلون می توانید قرار دهید و بعد درب شیشه را بسته یا یا درب فلزی استفاده کنید.
این ترشی را نباید در جای گرم قرار دهید.
مقدار فلفل به سلیقه خود بستگی دارد و می توانید داخل هر شیشه ۱ عدد قرار دهید.
اگر به صورت حلقه ای نیز خرمالو ها را خرد کردید حتما با خلال دندان نیز چند سوراخ ایجاد کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar