نمناک/ چرم ماده اي است که از پوست دباغي شده حيوانات تهيه شده و از آن در ساخت کاپشن، مبلمان، کفش، کيف پول، کمربند و بسياري ديگر از محصولات استفاده مي شود. اگرچه چرم ماده اي بسيار بادوام است اما تميز کردن آن از الياف طبيعي يا مصنوعي سخت تر است.
چرم مي تواند بوهايي چون بوي نم، دود، عرق، غذا و عطر را سريعا به خود بگيرد که در مدت زمان طولاني ناخوشايند به نظر مي رسد. از بين بردن اين بوها نياز به آزمون و خطا دارد تا بهترين روش را بيابيد و بدون از بين رفتن چرم بوي آن را از بين ببريد. که در اين قسمت از نکات خانه داري  به معرفي آن ها خواهيم پرداخت.
براي رفع بوي بد چرم، از کيف و لباس، مبل و کفش از اين روش ها استفاده کنيد:

روش اول - استفاده از روش هاي خانگي:
1. چرمي که خيس شده است را خشک کنيد:
اگر چرم خيس است يا به نظر مي رسد که کپک و قارچ دارد لازم است سريعا رطوبت آن را از بين ببريد زيرا رطوبت به چرم آسيب رسانده و سبب ايجاد بوهايي مي شود که از بين بردن آن ها دشوار است. با انجام چند روش ساده مي توانيد از ايجاد اين مشکل پيشگيري کنيد:
ابتدا چرم را در محلي قرار دهيد که در معرض نورغير مستقيم آفتاب باشد زيرا نور مستقيم سبب چروک، خراب شدگي و ترک خوردن چرم خواهد شد. جايي در کنار پنجره مناسب است.
با استفاده از يک سشوار با درجه حرارت پايين و با فاصله، خيسي و رطوبت چرم را از بين ببريد تا بوي ناخوشايند آن برطرف شود.
پس از خشک شدن براي تميز کردن چرم از پارچه اي خشک استفاده کنيد. خصوصا اگر مي خواهيد بوي بد کفش يا کاپشن را از بين ببريد. از استفاده از موادي که الکلي هستند خودداري کنيد زيرا در صورت استفاده به درون چرم نفوذ کرده و آن را از بين مي برد.
2. محصول چرمي را در کيسه اي کاغذي يا روزنامه بسته بندي کنيد:
ماهيت و کيفيت کاغذ و روزنامه چنين است که با قابليت جذبي که دارند براي بوي بد چرم مناسب مي باشند. درصورتي که قصد استفاده داريد توجه کنيد که چرم، کاغذ يا روزنامه خشک باشند. فيبر نرمي که در روزنامه وجود دارد آن را جاذب تر و نرم تر از ديگر محصولات کاغذي چون کاغذ دفتر مي کند.
محصول چرمي را در چند ورق روزنامه به خوبي بپيچيد و آن را در يک جعبه درب دار به مدت دو روز نگهداري کنيد.
به صورت مداوم آن را بررسي کنيد و اگر پس از گذشت چند روز بوي آن از بين نرفته بود چند روز ديگر ، اين کار را ادامه دهيد.
3. محصول چرمي را با محلول سرکه اي پاک کنيد:
اسيد سرکه به از بين رفتن بوي بد چرم کمک مي کند بدان صورت که بوي سرکه با بوي بد چرم خنثي شده و آن را از بين خواهد برد.
قبل از استفاده از محلول پاک کننده اسيدي، ابتدا نقطه اي از چرم را با محلول تست کنيد تا از سالم ماندن چرم خود اطميناني حاصل کنيد. سرکه سفيد و آب را به نسبت مساوي با يکديگر مخلوط کنيد و نقطه اي کوچک را انتخاب و با حرکت دوراني بماليد. اگر تغيير رنگ، چروکيدگي يا تغيير حالت بر روي چرم مشاهده نکرديد از محلول براي تمام قسمت هاي چرم استفاده کنيد.
براي تميز کردن سطح چرم با سرکه از يک پارچه تميز و خشک استفاده کنيد.
همچنين مي توانيد از يک بطري اسپري براي اسپري کردن محلول سرکه اي روي چرم استفاده کنيد و توسط يک پارچه آن را تميز کنيد.
چنان چه بو واقعا شديد و زننده باشد مي توانيد محصول چرمي خود را در محلول آب و سرکه سفيد به مدت 5-10 دقيقه قرار دهيد و پس از گذشت اين زمان محصول را به خوبي خشک کنيد تا مانع رشد کپک و قارچ و خراب شدن چرم شويد.
4. محصول چرمي خود را با جوش شيرين وکيوم کنيد:
جوش شيرين براي از بين بردن بوي بد بسيار عالي عمل مي کند و استفاده از آن براي چرم منعي ندارد. بدين منظور شما به جوش شيرين و يک کيسه زيپ کيپ بزرگ احتياج داريد.
ابتدا محصول چرمي خود را درون يک کيسه زيپ کيپ قرار دهيد و تمام درز و سطح محصول را جوش شيرين بپاشيد، حتي مي توانيد داخل وسيله چرمي نيز از جوش شيرين استفاده کنيد تا هرگونه بو را برطرف کنيد.
کيسه زيپ کيپ را وکيوم کرده و ببنديد و به مدت 24 ساعت صبر کنيد.
پس از گذشت اين زمان جوش شيرين را با يک دستمال تميز پاک کنيد و بعد به آرامي فرچه بکشيد تا مانع از خط و خش بر روي چرم شود.
درصورت ماندگاري بو، اين عمل را چند بار تکرار کنيد تا نتيجه خوبي حاصل شود.
5. اجازه دهيد زمان بوي بد چرم را از بين ببرد:
همانگونه که در نمناک مي خوانيد ماهيت چرم به گونه اي است که بوي نامطبوع، از بوي نويي گرفته تا بوي سيگار را به خوب جذب مي کند. پس به جاي آنکه از عطر براي پوشاندن بو استفاده کنيد که معمولا اثر منفي داشته و مدت زمان طولاني مي خواهد تا بويي که اکنون مخلوط شده است رفع شود اجازه دهيد زمان اين بوي نامطبوع را برطرف کند.
زمان سبب نرم شدن چرم شده و منافذ آن را بصورت موثر باز کرده و بو را برطرف مي کند.

روش دوم - از محصولات مخصوص استفاده کنيد:
1. يک پاک کننده مخصوص چرم خريداري کنيد:
اين محصولات را مي توان از فروشگاه هاي مخصوص چرم يا فروشگاه هاي کفش خريداري کنيد. توجه کنيد که از محصولات متناسب با چرم بايد استفاده کرد.
به منظور پاک کردن چرم با استفاده ازمحصول پاک کننده از پارچه اي تميز و خشک استفاده کنيد. اين پاک کننده ها مي توانند به رفع بوي بد، حفظ رنگ و شفافيت چرم کمک کرده و از ترک خوردگي آن پيشگيري کنند.
2. چرم را مرطوب و نرم نگهداريد:
توجه کنيد که هميشه پس از استفاده وسايل چرمي آن ها را چرب کنيد تا به رفع بوي بد، ثبات رنگ و شفافيت چرم کمک کرده باشيد.
روغن کنجد خالص و با کيفيت براي نرم کردن وسايل چرمي مناسب است. براي اين کار هرگز از روغن کنجد بي کيفيت به دليل قيمت پايين آن استفاده نکنيد زيرا موثر واقع نمي شود. با يک پارچه مقداري روغن کنجد را روي وسيله چرمي خود ريخته و ماساژ دهيد تا روغن جذب چرم شود.
واکس کفش قديمي ترين روش اثبات شده براي نرم کردن چرم است. از واکس کفش مايع روي کفش، کاپشن و کيف پول چرمي خود استفاده کنيد. ترجيحا از واکس هايي استفاده کنيد که حاوي موم کارنوبا و مواد طبيعي است.
محصولات نرم کننده چرم حرفه اي را مي توانيد از فروشگاه هاي لوازم چرمي خريداري کنيد. بيشتر نرم کننده هاي چرمي به عنوان اسپري در بازار موجود هستند. اين اسپري ها به سطح چرم نفوذ کرده و باعث رفع بوي بد خواهند شد.
از روغن هاي چرم استفاده نکنيد زيرا شستشوي آن ها با چرم باعث مي شود تا ظاهر شکننده و ليزي به خود بگيرد.
3. در نظر بگيريد اگر بوي چرم تان در برابر روش هاي ذکر شده مقاومت کرد:
اگر بو به داخل وسيله چرمي شما نفوذ کرده و دربرابر روش هاي ذکر شده مقاومت مي کند، ممکن است وقت آن رسيده باشد که کالاي خود را به يک متخصص چرم ارجاع دهيد تا در مورد تميز کردن و نرم کردن آن به صورت حرفه اي به شما مشاوره دهد. بسته به کالاي چرمي و شدت بو، ممکن است شما با پرداخت هزينه کمي بتوانيد بو را از چرم از بين ببريد.

برخي از سوالات متداول:
1. چگونه بايد بوي سيگار را از مبلمان چرم از بين ببرد؟
به نسبت مساوي آب را با نرم کننده پارچه مخلوط کنيد و سپس براي پاک کردن اين مخلوط روي مبلمان از يک پارچه نرم استفاده کنيد.
2. براي از بين بردن بوي عرق از وسيله چرمي چکار بايد کرد؟
به وسيله چرمي خود جوش شيرين بپاشيد و به مدت 20 دقيقه صبر کنيد و پس از آن جوش شيرين را با يک جاروبرقي از وسيله خود پاک کنيد.
3. چگونه مي توان بوي موش مرده را از داخل يک کفش از بين برد؟
مقداري روغن اسانس ليمو و مقداري مايع سفيد کننده را مخلوط کرده و درون بطري اسپري بريزيد و داخل کفش را اسپري کنيد. اگر ميلي به استفاده از سفيد کننده نداريد، فقط روغن را امتحان کنيد اما ممکن است يک ماده ضد عفوني کننده قوي تر لازم باشد زيرا روغن براي نفوذ به عمق چرم کفش کافي نيست.
4. چگونه مي توان بوي دود را از چرم رفع کرد؟
مقداري روغن مورد علاقه را روي آن با يک پارچه تميز و نرم مالش دهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar