طبيب عطار/ حمام کردن زياد و استفاده‌ي مداوم از شامپو و صابون هاي شيميايي، چربي طبيعي پوست را از بين مي برد، در نتيجه پوست خشک شده و بيشتر در معرض تحريک و التهاب قرار مي گيرد. اگر شما عادت داريد هر روز حمام کنيد، پيشنهاد مي کنيم در خانه صابون عسل بسازيد.
دو قاشق غذاخوري صابون زيتون رنده شده را در دو ليوان آب بريزيد و روي حرارت ملايم هم بزنيد تا خوب حل شود، سپس دو قاشق غذاخوري روغن زيتون را قطره قطره به آن اضافه کنيد و به هم زدن ادامه دهيد.
دو قاشق چايخوري عسل را به مخلوط اضافه کنيد، آن را از روي حرارت برداريد و در قالب بريزيد. سپس صبر کنيد تا صابون حالت بگيرد. از اين صابون گياهي مي توانيد در حمام براي شست و شوي بدن استفاده کنيد.
صابون گياهي آويشن، ضد عفوني کننده‌ي معطر
ما براي دوري از بيماري ها بايد به طور مرتب دست هايمان را بشوييم تا ضد عفوني و تميز شوند. به اين منظور مي توانيد صابون آويشن را امتحان کنيد. ۵۰ گرم برگ خشک شده‌ي آويشن را ۷۲ ساعت در آب بخيسانيد.
عصاره‌ حاصل را با روغن هاي گياهي مانند زيتون و نارگيل مخلوط کنيد و روي حرارت قرار دهيد. سپس اجازه دهيد تا خنک شود. آويشن قدمتي ديرينه دارد و از قرن شانزدهم به عنوان يک گياه دارويي معرفي شده است.
اين گياه داراي خاصيت ضد باکتريال، ضد قارچ و ضد تورم، محرک سيستم ايمني و التيام بخش است و در صنايع بهداشتي در تهيه‌ي صابون هاي معطر يا خمير دندان ها و محلول هاي دهان شويه استفاده مي شود.
صابون گياهي معطر
ابتدا يک قالب صابون گليسيرين بدون بو را روي شعله‌ي ملايم بگذاريد تا به آرامي ذوب شود. تا زماني که صابون آب شود آن را هم بزنيد. وقتي صابون کاملا ذوب شد، بر اساس سليقه‌ي خودتان گياهان معطري مانند نعناع، ريحان، رزماري و … را بپزيد و به مايع ذوب شده‌ي صابون اضافه کنيد.
پوست مرکباتي مثل ليمو يا پرتقال نيز قابل استفاده هستند؛ فقط کافي است آن ها را رنده کرده و داخل مايع صابون بريزيد. ظرف صابون را از روي شعله برداريد و اجازه دهيد خنک شود.
سپس يک ظرف کوچک شيشه اي را با يک روغن گياهي مانند روغن بادام يا زيتون چرب کنيد و مايع صابون را داخل قالب بريزيد. اجازه دهيد اين قالب يک ساعت داخل فريز بماند. بعد از اين که صابون آماده شد، به راحتي از قالب خارج مي شود و قابل برش زدن است.
يادتان باشد…
براي هر فنجان از صابون ذوب شده، يک قاشق غذاخوري افزودني گياهي لازم است.
هم زدن ترکيب مايع صابون و افزودني هاي گياهي را تا زماني که رنگ دلخواه تان حاصل شود ادامه دهيد.
اين صابون تا سه ماه قابل نگهداري و استفاده است.
صابون مراغه، قديمي ترين صابون سنتي
صابون مراغه تهيه شده از دنبه‌ي گوسفند و سود سوزآور است و چون در ترکيب اين صابون از مواد صنعتي و افزودني هاي شيميايي استفاده نمي شود، بهترين صابون براي شست و شوي بدن و موي سر است. صابون سنتي و طبيعي مراغه با ۱۵۰ سال قدمت در حال حاضر به شکل سنتي و نيمه صنعتي توليد مي شود و با وجود توليد انبوه صابون هاي صنعتي همچنان يک شوينده‌ي موثر و پر مصرف است. اين صابون در سه رنگ سفيد، زرد و سياه توليد مي شود که معروف ترين نوع آن، صابون زرد است و به دليل داشتن pH مناسب و ميزان اسيد کنترل شده‌ي آن، حساسيت هاي پوستي را از بين مي برد و پياز موي سر را تقويت مي کند. در برخي موارد به ترکيبات صابون سياه، سدر و رنگ حنا اضافه مي شود که صابوني مناسب براي رفع شوره‌ي سر، ريزش مو و تقويت پياز موست.

پوست خود را بشناسيد
يکي از راه هاي کمک به طراوت و سلامت پوست، شناخت نوع پوست است تا با توجه به آن صابوني متناسب براي شست و شوي صورت و بدنتان انتخاب کنيد. از آن جا که پوست بدن حالت اسيدي دارد، تماس پوست با مواد قليايي صابون هاي شيمايي مي تواند باعث تحريک و خشکي آن شود، به همين دليل کساني که پوست خشک دارند، هنگام استفاده از صابون هاي معمولي بيشتر دچار خشکي مي شوند و زمينه‌ي ابتلا به اگزما در آن ها به وجود مي آيد. از طرف ديگر، صابون چربي طبيعي پوست را هم پاک مي کند و با اين چربي زدايي، زمينه‌ي خشک شدن پوست فراهم مي شود. کساني که پوست خشک دارند، هرگز نبايد پوست صورتشان را بيش از يک بار در روز بشويند و حتي در برخي موارد، شست و شوي روزانه‌ي صورت با صابون نيز براي اين افراد نياز نيست. افراد داراي پوست چرب مي توانند براي چربي زدايي سطحي از پوستشان، دو بار در روز پوست خود را با صابون بشويند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar