زيبامون/ بوتاکس يکي از روش‌هاي عالي براي برطرف کردن افتادگي پلک هست اما آيا ميدونيد علت افتادگي پلک بعد از بوتاکس چيست؟
در دنياي امروزي، بوتاکس (Botox) به عنوان يک معجزه مدرن شناخته شده و ميشه با يک تزريق ساده، ميتونه چين و چروک‌هاي پوستي و خطوط ريزي که روي پوست صورت ايجاد شده رو از بين ببره و چهره شما رو چند سال جوانتر کنه! اين روش خيلي ساده و سريع انجام ميگيره و تاثيرات آني بر روي چهره به وجود مياره و جاي تعجبي نداره که چرا بوتاکس به يکي از محبوب‌ترين روش‌هاي زيبايي در کلينيکهاي برتر سراسر جهان تبديل شده است!
بوتاکس در کنار تمام مزيت‌هايي که داره، گاهي اوقات باعث ايجاد عوارض جانبي هم ميشه. حرکت کردن مواد بوتاکس به قسمت‌هاي ناخواسته صورت باعث ايجاد مشکلاتي در چهره ميشه که از اين بين ميتونيم به افتادگي پلک اشاره کنيم. 

دليل افتادگي پلک بعد بوتاکس
بوتاکس يک روش آرايشي هست که مورد تاييد FDA بوده و مي تونيد براي درمان خطوط صورت، چين و چروکهاي پيشاني، خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغي کنار چشم استفاده کنيد.سم بوتولونيوم (botulinum toxin) موجود در بوتاکس باعث فلج شدن عضلات صورت ميشه و از انقباض اين عضلات جلوگيري ميکنه و از اين طريق، ظاهر چين و چروک و خطوط ايجاد شده روي پوست رو از بين ميبره.


 لواتور (levator)، عضله‌اي هست که وظيف حفظ حالت پلک‌ها در وضعيت عادي و طبيعي رو داره. گاهي اوقات ممکنه بوتاکس از ناحيه‌اي که تحت درمان قرار گرفته، حرکت کنه و به عضله لواتور برسه و باعث فلج شدن و از کار افتادن اين عضله بشه. در اين مواقع افتادگي پلک بعد از بوتاکس يا پتوز (ptosis) ايجاد ميشه.
از جمله دلايلي که باعث افتادگي پلک بعد از بوتاکس مي‌شوند عبارتند از:

بوتاکس پيشاني
تزريق بوتاکس به پيشاني با هدف از بين بردن چين و چروک‌هاي پيشوني انجام ميگيره. تزريق بوتاکس به پيشاني مانع از انقباض عضله فرونتاليس (frontalis) ميشه. اين عضله وظيفه داره که ابروها رو بالا نگه داره و از ايجاد خط اخم افقي جلوگيري کنه. گاهي اوقات ممکنه بعد از تزريق بوتاکس به پيشاني اين عضله بيش از حد ريلکس بشه و منجر به افتادگي ابرو بعد از بوتاکس بشه که در اين حالت با افتادگي پلک هم همراه خواهد شد. 

بوتاکس بين دو چشم
تزريق بوتاکس بين دو چشم و بالاي بيني، معمولا با هدف از بين بردن خط اخم افقي که در اين قسمت از صورت ايجاد شده، انجام ميگيره. گاهي اوقات ممکنه بوتاکس به سمت پلک فوقاني يا بالايي حرکت کنه و باعث فلج شدن ماهيچه‌ يا عضله‌اي که پلک فوقاني رو به سمت بالا نگه ميداره، بشه. اگر اين عضله فلج بشه، با افتادگي پلک بعد از بوتاکس يا سنگيني پلک بعد از بوتاکس مواجه خواهيد شد.

براي جلوگيري از افتادگي پلک بعد از بوتاکس چه بايد کرد؟
اولين و بهترين توصيه اين هست که هميشه به يک متخصص پوست يا جراح پلاستيک که داراي تجربه بوتاکس هست و عضلات صورت رو به خوبي ميشناسه و درک ميکنه، مراجعه کنيد.
حتما از پزشک در رابطه با اصل بودن و باکيفيت بودن مواد بوتاکس پرس و جو کنيد و به هيچ عنوان از محصولات متفرقه و بي کيفيت براي اينکار استفاده نکنيد.
بوتاکس اصل در کمپاني Allergan توليد ميشه و ساير محصولات باکيفيت با عنوان بوتاکس ديسپورت (Dysport) شناخته شده هستند که اين محصول توسط کمپانيMedicis توليد ميشه. نوع ديگري از بوتاکس هم با عنوان بوتاکس اگزمين (Xeomin) وجود داره که اين محصول هم توسط کمپاني Merz توليد ميشه. هر سه اين محصولات، آزمايشات گسترده‌اي رو پشت سر گذاشتند و نتايج قابل قبول‌تري نسبت به بوتاکس‌هاي عمومي و بدون نام و نشان خواهند داشت.
افتادگي پلک بعد از بوتاکس معمولا بعد از گذشت 2 هفته بهبود پيدا ميکنه. بنابراين بهتره اين مدت زمان رو صبر کنيد تا مطمئن بشيد که آيا واقعا با افتادگي پلک مواجه هستيد يا نه؟! و زودتر از اين مدت زمان هيچگونه تصميم و اقدامي براي درمان افتادگي پلک نداشته باشيد.

رفع افتادگي پلک بعد از بوتاکس
اگر بعد از تزريق بوتاکس با افتادگي پلک يا پتوز پلک مواجه شديد، بهتره اقداماتي که در زير اشاره کرديم رو انجام بديد:
در مرحله اول لازمه بدونيد که افتادگي پلک بعد بوتاکس يک مشکل نادر و موقتي هست. اگرچه ممکنه اين مشکل در موقعيت‌هاي اجتماعي و معاشرت‌هاي شما باعث ايجاد احساس خجالت يا کم شدن اعتماد به نفس بشه اما يک مشکل تهديد آميز و دائمي نيست.


 پزشک معمولا براي از بين بردن اثرات افتادگي پلک ممکنه براتون قطره چشم تجويز کنه. قطره نفازولين (naphazoline) براي افتادگي پلک، يک داروي موثر براي تنگ کردن عروق هست و تاثير خوبي هم در از بين بردن پف، سوزش و خارش چشم داره. اين قطره حتما بايد با تجويز پزشک مورد استفاده قرار بگيره و در صورت مصرف خودسرانه ممکنه عوارض جانبي به همراه داشته باشه.
 قطره چشم آپراکلونيدين (apraclonidine) هم يکي ديگه از درمان‌هاي مناسب براي افتادگي پلک بعد از بوتاکس هست که حتما بايد با مشورت پزشک مورد استفاده قرار بگيره. اين قطره چشمي، با انقباض عضله مولر (Muller’s muscle) که در کنار عضله بالا نگهدارنده پلک قرار داره، پتوز بعد از بوتاکس رو کم ميکنه.
 گاهي اوقات هم ممکنه پزشک متخصص براي از بين بردن افتادگي پلک، تزريق بوتاکس بيشتر رو تجويز کنه. در اين روش، بوتاکس به عضلات ديگه اضافه ميشه تا اثر متضاد داشته باشه و بتونه افتادگي پلک رو از بين ببره. البته در اين مورد لازمه که حتما اين تزريق بوتاکس اضافي، توسط پزشک متخصصي که شناخت کافي و دقيقي نسبت به آناتومي صورت داره، انجام بگيره.
 
سخن آخر
اگر احساس کرديد تزريق بوتاکس ميتونه مشکل شما رو به خوبي برطرف کنه، بهتره يک پزشک معتبر و متخصص و با تجربه براي اينکار انتخاب کنيد. اينکار بهترين روش براي جلوگيري از مشکلاتي مثل افتادگي پلک بعد از بوتاکس خواهد بود.
اما اگر بعد از تزريق بوتاکس، با افتادگي پلک مواجه شديد (که معمولا جز عوارض جانبي نادر هست)، بايد حداقل 4 تا 6 هفته منتظر بمونيد تا وضعيت صورت شما بعد از بوتاکس به حالت عادي برگرده و بعد از اين مدت زمان اگر هنوز هم افتادگي پلک يا ابرو وجود داشت، ميتونيد براي اصلاح اين مشکل، به پزشک مراجعه کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar