ايرنا/ شرايط کنوني ايجاب مي‌کند که نوجوانان از راه دور و در خانه به تحصيل بپردازند، بهتر است ما براي آرام و مناسب‌سازي فضاي خانه بکوشيم.
در سال تحصيلي پيش دانش‌آموزان روزهاي تعطيلي زيادي را به علت هواي آلوده، بارش برف و باران داشتند و در انتها هم که به علت شيوع ويروس کرونا، تدريس تنها از راه دور امکان‌پذير بود. حالا در سال تحصيلي جديد هنوز هم شرايط تدريس از راه دور ، براي برخي مقاطع، بر قوت خود باقيست. کمکي که ما خانواده‌ها مي‌توانيم در اين شرايط به فرزندان محصل خود کنيم، آماده کردن محيطي آرام و مناسب براي مطالعه دانش‌آموزان و حتي دانش‌جويان است. در ادامه «ايرنا زندگي» ۵ نکته کليدي درباره آماده‌سازي محيط خانه براي دانش‌آموزان را بر مي‌شمارد.

۱. تجهيزات تدريس از راه دور
دانش‌آموزان، براي تدريس حضوري نياز به وسيله‌ي نقليه، تغذيه و لباس فرم مدرسه داشتند. حالا به جاي وسيله نقليه بايد تلفن هوشمند، لپتاپ، کامپيوتر يا تبلت داشته باشيم و به جاي لباس فرم بايد اينترنت با حجم و سرعت مناسب داشته باشيم. فرزندمان نبايد استرسِ عدم وجود تجهيزات تدريس را که ضروري هستند، داشته باشد.

۲. حالت نشستن مناسب
بهترين حالت براي نشستن به هنگام درس خواندن، همان حالتي است که دانش‌آموزان سر کلاس مي‎‌نشينند (روي صندلي بنشينند و تکيه دهند).در واقع بهتر است که اندازه ميز، صندلي و فاصله‌ي آنها با يکديگر به گونه‌اي باشد که در طولاني مدت موجب گردن درد نگردد. دراز کشيدن ولم دادن وضعيت مناسبي براي تمرکز حواس و يادگيري درس‌ها مناسب نيست.

۳. محل نگهداري وسايل
بهتر است براي نظم و ترتيب دادن وسايل مدرسه قفسه، کمد يا جايي که دانش‌آموز بتواند وسايل خود را آنجا بگذارد، به آنها اختصاص دهيد. در واقع، بهتر است خودتان يا با مشورت با دانش‌آموز فقط جا و مکان اين وسايل را مشخص کنيد و مرتب‌سازي، نظم و ترتيب دادن به وسايل را به عهده خود دانش‌آموز بسپاريد.

۴. دقايقي براي استراحت
بهتر است در بين در کلاس‌هاي درس (يک‌ روز) و انجام تکاليف، دقيقا همانند زنگ‌هاي تفريح مدرسه، ساعاتي را براي تفريح اختصاص دهيد. بهتر است در اين بين دانش‌آموز، تحرک فيزيکي داشته باشد و تغذيه مقوي بخورد. از امر و نهي کردن در اين ساعات به شدت پبرهيزيد و استقلال نوجوان را زير سوال نبريد.

۵. شخصي‌سازي موارد
بگذاريد درسنامه‌ها و جزوات را آنطور که مي‌خواهد براي خود شخصي‌سازي کند. در واقع تنها در اين شرايط است که او مي‌تواند نظمي که بر افکار خود دارد را بر محيط بيروني نيز اعمال کند. اگر در ابتدا کمي در مسير درست حرکت نکردند، با بياني نرم و دوستانه، پيشنهادهايي درباره نظم دادن به مسايل براي آنها بگوييد و اسرار بر عمل آنچه گفتيد نکنيد. اجازه دهيد آزمون و خطا کند.
منبع: هاف پست

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar