تبیان/ کیک اسفنجی یک کیک ساده است، ولی ویژگی اسفنجی بودن آن نسبت به کیک‌های ساده بیشتر است و از آن برای تهیه کیک تولد استفاده می‌شود.

اساس پخت برای تهیه بیشتر کیک‌های ساده یکسان است و فقط طریقه پخت و میزان مواد در آن‌ها متفاوت است، به طور مثال کیک ساده با کیک اسفنجی تفاوت خاصی ندارد و فقط در طرز تهیه کیک اسفنجی از تخم مرغ بیشتری استفاده می‌شود.

مواد لازم:

- تخم مرغ ۸ عدد
- شکر ۲۷۵ گرم
- آرد ۳۰۰ گرم
- آب سرد یک سوم پیمانه
- بکینگ پودر یک قاشق چایخوری
- عسل یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:
در مرحله اول پخت کیک اسفنجی ابتدا سفیده و زرده‌ها را جدا کنید و سفیده تخم مرغ را به حدی بزنید که کاملا پف کند و سفت یعنی زمانی که ظرفتان را برمی گردانید از داخل ظرف نریزد بعد از این مراحل شکر را کم کم به سفیده اضافه کنید و هم زدن را ادامه بدهید و بعد زرده را داخل ظرفی که شکاندید و جدا است را یک عدد یک عدد اضافه کنید یعنی همزن روشن باشد یک عدد زرده بریزید هم بزنید وقتی با سفیده ترکیب شد یک عدد دیگر زرده بزنید تا آخر زرده‌ها تمام شود سپس آردتان را هم که در ظرفی جدا سه بار با پکینگ پودر الک کردید آماده باشد.

در این مرحله زرده و سفیده ما آماده شده حالا وقت اضافه کردن عسل است عسل را برای چی اضافه می‌کنیم به خاطر رنگ آمدن کیک است. کیک بعد از پختن یک رنگ عسلی به خودش می‌گیرد اینجا دقت داشته باشید که عسل را با مقدار آبی که در دستور نوشتم مخلوط کنید بعد به مواد تخم مرغی اضافه کنید حالا نوبت اضافه کردن آرد است اینجا از یکی کمک بگیرید تا آرام آرام آرد را برای شما بریزد و شما هم با همزن دستی مشغول همزدن باشید.

بعد از آماده شدن مواد، ته قالبتان کاغذ روغنی را پهن کنید و دیواره‌ها را خیلی کم چرب کنید و مواد را داخل قالب بریزید و داخل فری که از قبل گرم کردید بریزید ۴۵ دقیقه و در دمای ۱۸۰ درجه قرار بدهید البته حواستان به فر باشد دمای فر‌ها متغیر هست.

نکات کلیدی در تهیه کیک اسفنجی ساده:
- تخم مرغ و شیر باید به دمای محیط رسیده باشند.

- قبل از پخت و آماده کردن کیک اسفنجی باید ظرف‌ها خشک و تمیز باشند.

- بیست دقیقه اول به هیچ عنوان درب فر باز نشود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar