نمناک/ ممکن است خنک نگه داشتن خانه بدون کولر در نگاه اول کار خيلي عجيبي به نظر برسد؛ اما هر چقدر هم عجيب، اين کار غير ممکن نيست. در اين مقاله 11 روش ساده را به شما معرفي خواهيم کرد که با اجرايي کردنشان مي توانيد خانه را بدون استفاده از کولر خنک کنيد. 

1.جلوي نور را بگيريد
يکي از عواملي که مي تواند به گرم شدن حداکثري خانه منجر شود، ورود نور گرم تابستانه از طريق پنجره ها است. جالب است بدانيد پنجره هاي مجوز ورود 25 درصد از گرماي تابستان به درون خانه را صادر مي کنند. به همين دليل به ويژه در ساعت هاي گرم تر روز جلوي آن ها را با استفاده از پرده بپوشانيد و نگذاريد خانه گرم شود. 

2.پنکه سقفي با چرخش معکوس!
واقعيت اين است که انواع پنکه به ويژه پنکه سقفي مثل انواع کولرها خاصيت خنک کنندگي ندارند؛ در حالي که حتي کوچک ترين مدل هاي کولر گازي يا اسپليت پرتابل و ايستاده خاصيت سرمايشي بالايي دارند؛ قرار دادن حتي چندين پنکه هم نمي تواند به پاي بخشي از خاصيت سرمايشي آن ها شود؛ اگر چه قاعدتا قيمت پنکه به مراتب پايين تر از انواع کولر است.
با وجود اين مي توانيد از يک ترفند اساسي براي ايجاد احساس راحتي بيشتر با پنکه کمک بگيريد و آن اين است که پره هاي پنکه سقفي بايد بر خلاف جهت حرکت عقربه هاي ساعت بچرخد تا هوا به صورت مستقيم به سمت پايين بيايد. هر چه هوا گرم تر بود مي توانيد سرعت چرخش پنکه سقفي را بالاتر ببريد؛ به شرط آنکه از امنيت آن مطمئن باشيد. 


3.عايق بندي کنيد
بسياري از کارهايي که در زمستان براي گرم تر نگه داشتن خانه انجام مي شوند، در تابستان هم به کمک ايجاد سرمايش مي آيند و يکي از اين گزينه ها عايق بندي ديوارهاست. انجام عايق بندي براي فصل تابستان نه تنها انرژي مصرفي خانه را پايين مي آورد و منجر به هزينه کمتر قبض ها خواهد شد؛ بلکه مي تواند به راحتي هواي خنک را داخل خانه کند و هواي گرم را پشت ديوارها نگه دارد.
نگران زمستان هم نباشيد؛ با رسيدن اين فصل مي توانيد با استفاده از پکيج يا اسپليت هواي گرم و مطبوع را در خانه ايجاد کرد و داخل خانه و پشت ديوارها نگهش داريد؛ اگر هم فکر مي کنيد هزينه ها بالا خواهد رفت سراغ خريد پکيج يا اسپليت از برند ايران رادياتور برويد که علاوه بر اينکه جزو برندهاي معتبر ايراتي است، با توجه به بودجه شما مدلي با قيمت مناسب را پيشنهاد خواهند کرد.


4.استفاده از درزگيرها
درزگيرها هم کارکردي مشابه عايق بندي براي خانه خواهند داشت؛ با اين تفاوت که استفاده از درزگير براي درها و پنجره ها ضروري است و مانع از ورود گرد و خاک و حشرات کوچک هم مي شود. زماني که درزهاي در و پنجره ها را بپوشانيد، مانع از خروج هواي خنک از داخل خانه به سمت بيرون خواهيد شد. اين روش بسيار کم هزينه است و در عين حال نصب ساده آن باعث مي شود خيلي زود بتوانيد همه درزها را بگيريد. 

5.شب ها پخت و پز کنيد
دستگاه هاي بزرگي مثل ماشين لباسشويي، اجاق گاز و ماشين ظرفشويي مقادير قابل توجهي گرما از خودشان ساطع مي کنند. به همين دليل است که پيشنهاد مي شود براي جلوگيري از اين اتفاق و کاهش اثر آن به حداقل شب ها و بعد از ساعات اوج مصرف برق از اين وسايل استفاده کنيد. هواي شب خنک تر است و نمي گذارد دماي داخل خانه آن طور که ممکن است در طول روز بالا برود، افزايش پيدا کند. مي توانيد شب ها غذاي دو وعده براي روز بعدتان درست کنيد تا در طول روز بعد مجبور به پخت و پز نشويد

6.در اتاق ها را ببنديد
يکي ديگر از روش هايي که با استفاده از آن مي توانيد مانع از خروج هواي خنک داخل خانه شويد اين است که هواي خنک را به محلي هدايت کنيد که زمان بيشتري را داخل آن مي گذرانيد. اين کار هم مستلزم بستن درب اتاق ها و فضاهايي است که از آن ها استفاده اي نداريد. با اين کار هواي خنک در محل دلخواه شما تراکم بيشتري پيدا خواهد کرد. 


7.ترفند پنکه يخي
اگر تنها وسيله سرمايشي موجود در منزل تان يک پنکه ايستاده است، احتمالا متوجه شده ايد که جز جا به جايي هوا نقش خنک کننده ديگري ايفا نمي کند؛ براي اينکه بتوانيد هواي خنک را هم به پنکه تان اضافه کنيد؛ هميشه مقداري يخ در فريزر داشته باشيد. يخ ها را در کاسه اي بريزيد و جلوي پنکه بگذاريد. خواهيد ديد که هواي خنک و مطبوع فضاي اتاق را پر خواهد کرد؛ چيزي شبيه کولر با هزينه کمتر. 


8.پرده ها را خيس کنيد
کافي است يک اسپري تهيه کنيد و هميشه در يخچال آب خنک داشته باشيد، تا بتوانيد هواي خنک را به خودتان هديه کنيد. نحوه کار هم اين است که روي پرده ها با استفاده از اسپري آب خنک بپاشيد و کمي پنجره ها را باز کنيد تا نسيم ملايمي داخل بوزد و پرده ها را تکان دهد. اين کار باعث خنک شدن هوا خواهد شد. جالب است بدانيد اين روشي است که مدت ها قبل از استفاده از کولر در کشورهاي مختلف از جمله ايران مورد استفاده قرار مي گرفت. 

9.هود و هواکش را روشن کنيد
روشن کردن هواکش سرويس بهداشتي و هود آشپزخانه کمک بزرگي به خنک شدن فضاي منزل شما خواهد کرد. دليلش هم اين است که چه هواکش و چه هود، هر دو هواي گرم را با مکش بالا از خانه خارج مي کنند و مانع از بالا رفتن دماي داخل اتاق ها خواهند شد. 

10.بالش خنک بخريد
خوابيدن در اتاق خواب بدون کولر کلافه کننده است؛ نکته مهم اين است که اولا بايد تمام ملحفه ها نخي و ترجيحا الياف به کار رفته در تشک، بالش و لحاف طبيعي باشند (در اين مطلب مي توانيد با رايج ترين پارچه ها براي سرويس خواب آشنا شويد).
در مرحله دوم استفاده از بالش هاي حاوي ژل خنک کننده مي تواند اقدام مناسبي براي کاهش دماي بدن موقع خواب به شما رود. اگر اين امکان را نداريد مي توانيد بسته هاي ژل خنک کننده را از داروخانه ها تهيه کنيد. اين بسته ها را در فريز بگذاريد و موقع خواب لا به لاي يک حوله بپيچيد در دستتان بگيريد. دليل اينکه نبايد مستقيم اين بسته ها را در دست بگيريد، اين است که بسيار سرد هستند و ممکن است به بدنتان آسيب وارد کنند. 

11.سايه بان نصب کنيد
همان طور که پيشتر اشاره کرديم، پنجره ها انتقال دهنده گرماي زيادي به فضاي داخل خانه هستند. يکي از روش هاي خوبي که مي توانيد اين ميزان گرما را کاهش دهيد، نصب و استفاده از سايه بان است. سايه بان هم در هواي باراني براي پنجره ها مناسب است و هم در هواي گرم مانع از ورود حرارت به خانه خواهد شد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar