نمناک/ همانطور که مي دانيد بسياري از افراد براي مرتب نگه داشتن منزل و نگهداري از کفش هاي خود از جاکفشي استفاده مي کنند اما عدم رعايت برخي نکات ساده موجب بوي بدي مي شود که بسيار آزار دهنده است. به همين دليل در اين بخش از نکات خانه داري نمناک به ارائه راه کارهايي براي رفع بوي بد جاکفشي مي پردازيم.

از جوش شيرين استفاده کنيد: 
يک قاشق سوپ خوري جوش شيرين، داخل جاکفشي به خصوص در کف آن بريزيد. اين کار علاوه بر جذب رطوبت جا کفشي، مانع از تکثير باکترهايي مي شود که در مناطق گرم و مرطوب رشد مي کنند. صبح روز بعد، جوش شيرين را از داخل جاکفشي پاک کنيد. 

سرکه مصرف کنيد :

در فصول برفي و باراني،جاکفشي علاوه بر بوي بد، بوي نم و رطوبت نيز مي دهد. براي از بين بردن بوي بد جاکفشي، مقداري سرکه را با آب ترکيب کرده و به قسمت هاي مختلف جاکفشي اسپري کنيد.

روغن درخت چاي را امتحان کنيد: 
روغن هاي گياهي مثل درخت چاي خاصيت ضد عفوني کنندگي دارد و باعث از بين بردن بوي باکتري ها مي شود. چند قطره روغن درخت چاي را هفته اي يک بار داخل جا کفشي بريزيد و در صورت ممکن جاکفشي را در هواي آزاد قرار دهيد تا بوي بد کفش ها از بين برود. 

از گل و گياه کمک بگيريد : 
گياهاني مانند مريم گلي، اسطوخودوس و ريحان در از بين بردن بوها عالي هستند. يک از اين گياهان را يک شب داخل جا کفشي قرار دهيد. صبح روز بعد، گياه را دور بريزيد و قبل از قرار دادن مجدد کفش ها در داخل جاکفشي، اجازه دهيد کمي هوا در آن جريان داشته باشد. اين کار را تا زماني که بو از بين رود هر شب انجام دهيد.

پوست مرکبات را به کار ببريد : 
پوست مرکبات مثل پرتقال، ليمو و گريپ فروت براي جذب بوهاي بد مثل بوي جاکفشي شگفت انگيز است زيرا پوست پرتقال حاوي روغن هاي طبيعي است که از رشد باکتري و کپک داخل جاکفشي جلوگيري مي کند. 

جا کفشي مناسب انتخاب کنيد: 

شايد قبلا جا کفشي خريداري کرده ايد، اما اگر به دنبال خريد يک مدل جديد هستيد، در ابتدا مدلي را تهيه کنيد که هوا به خوبي در آن گردش کند. مثل يک جاکفشي طبقه اي با جنس چوب طبيعي ، سپس مدل انتخابي شما بتواند کفش ها را از گرد و غبار و نور فرابنفش محافظت کند. 

کفش هاي فرسوده را نگهداري نکنيد: 
بعد از پوشيدن يک جفت کفش، تقريبا 24 ساعت طول مي کشد تا رطوبت به جا مانده از عرق پا خشک شده و باکتري ها کاهش يابند. بنابراين بهتر است که کفش هايتان را قبل از قرار دادن در جاکفشي، در هواي آزاد بگذاريد ، زيرا به احتمال زياد کاملا خشک نمي شود و مي تواند باعث ايجاد باکتري بيشتر و بوي تعفن شود. 

از خوشبوکننده هوا استفاده کنيد: 
هر چقدر هم که مراقب باشيد احتما آن وجود دارد که جا کفشي شما بو بگيرد .يک راه براي مبارزه با اين مساله، قرار دادن خوشبو کننده هاي موجود در بازار داخل جاکفشي است.
  
چاي کيسه اي سياه در جاکفشي بگذاريد

چاي سياه حاوي تانن هايي است که در از بين بردن باکتري هايي که در داخل جاکفشي يا کفش يافت مي شوند مؤثر هستند. چاي کيسه اي را به مدت چند دقيقه در آب جوش بگذاريد سپس اجازه دهيد تا خنک شود.بعد از آن کيسه چاي را به مدت يک ساعت يا بيشتر در داخل جاکفشي يا کفش قرار دهيد تا بوي بد را به خود جذب کند. 

کفش ها را مرتب کنيد : 
اگر جز آن دسته افرادي هستيد که به محض آمدن از بيرون، کفش هاي خود را داخل جاکفشي قرار مي دهيد بايد بگويم دليل بوي بد جا کفشي مي تواند همين باشد زيرا کفش ها را همراه با کثيفي و آلودگي که از بيرون به همراه دارد داخل جا کفشي قرار مي دهيد.

از قهوه يا عطر استفاده کنيد
پيش از اين هم در نمناک گفتيم که براي خوشبو کردن جاکفشي و رفع بوي بد،در يک ظرف پلاستيکي که چند سوراخ روي درب آن ايجاد کرده ايد کمي قهوه بريزيدو به مدت چند روز آن را در گوشه اي از داخل جاکفشي قرار دهيد تا بوهاي نامطبوع را جذب کند. علاوه براين مي توانيد يک شيشه عطر را نيز در جاکفشي قرار دهيد.

اسپري بوبر کفش به کار ببريد: 
جاکفشي به دليل وجود کفش هاي مختلف و استفاده مدام از آنها ممکن است که بو بگيرد.براي رفع بوي بد آن هر چند وقت يکبار از اسپري بوبر کفش استفاده کنيد تا بوي موجود در آن به طور کامل و البته موقتي رفع شود. 

کفش ها را بر اساس فصل دسته بندي کنيد : 
اگر کفش هاي خود را طبق فصل از هم جدا و کفش هايي که نياز نداريد را در جاي ديگري ذخيره کنيد، مي توانيد جاکفشي را مرتب نگه داريد. با اين حال، هميشه قبل از نگهداري به طور کامل کفش ها را تميز کنيد، در غير اين صورت احتمال افزايش کثيفي ، بو و دوده بيشتر مي شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar