خراسان/ بگوييد عاشق چه برنامه‌ها و فيلم‌هايي هستيد تا بر اساس چند مطالعه معتبر روان‌شناسي، بگوييم چه ويژگي‌هاي شخصيتي داريد؟
حدس زدن اين که بسته به ويژگي‌هاي شخصيتي، افراد دست به انتخاب برنامه‌هاي تلويزيوني و نمايشي مي‌زنند، کار چندان دشواري نيست. چه اين‌که به تجربه مي‌دانيم سليقه افرادي که از نظر ويژگي‌هاي شخصيتي با ما متفاوت هستند، به وقت تماشاي فيلم هم خودش را نشان مي‌دهد. بعضي‌ها طرفدار پروپا قرص شبکه مستند هستند، بعضي‌ها فيلم‌هاي کمدي و بعضي‌ها هم سريال‌هاي دنباله‌دار. به همين دليل است که در بعضي خانه‌ها، اختلاف سليقه براي اين‌که کدام شبکه تلويزيوني براي تماشا انتخاب شود، بالا مي‌گيرد! اما مطالعات روان‌شناسي در اين باره چه مي‌گويند و آيا مي‌توانيم با بررسي انتخاب‌هاي يک نفر براي فيلم ديدن، پي به ويژگي‌هاي شخصيتي او ببريم؟ براي يافتن پاسخ اين سوال، با ما همراه باشيد.
 
    در جست‌وجوي ارتباط 5 عامل با انتخاب‌هايمان
بگذاريد پيش از ورود به بحث، نکته‌اي را روشن کنيم. وقتي در متون معتبر روان‌شناسي مي‌خواهند از ويژگي‌هاي شخصيتي صحبت کنند و رابطه آن‌ها را با موضوعاتي چون سليقه انتخاب فيلم و سريال مورد بررسي قرار دهند، در اغلب اوقات اين کار را با کمک آزمون‌هاي معتبر در اين زمينه انجام مي‌دهند. يکي از آزمون‌هاي معتبر براي اندازه‌گيري ويژگي‌هاي شخصيتي، آزموني است که به نام پنج عاملي شناخته مي‌شود و همان طور که از نامش هم پيداست، پنج عامل شخصيتي را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. اين پنج عامل عبارتند از برون‌گرايي، مسئوليت‌پذيري، گشودگي و پذيراي تجربيات جديد بودن، سازگاري و توافق‌جويي و در نهايت روان‌رنجوري. در ادامه مروري بر رابطه اين پنج عامل با تمايل به تماشاي فيلم‌ها و برنامه‌هاي نمايشي خواهيم داشت و طي آن، شما با جزئيات بيشتري از اين پنج عامل هم آشنا خواهيد شد.
    طرفداران کمدي و درام‌هاي عاشقانه
افرادي که به شدت برون‌گرا هستند، اگر دست خودشان باشد، در وهله اول تلويزيون را خاموش کرده و در عوض ترجيح مي‌دهند تا روابطي چهره به چهره با ديگران داشته باشند. اما اگر امکان اين کار وجود نداشته باشد يا در شرايطي قرار بگيرند که براي پر کردن اوقات فراغت‌شان به جز تلويزيون پيشنهاد ديگري در دسترس‌شان نباشد، انتخاب آن‌ها برنامه‌هاي کمدي، سريال‌ها و فيلم‌هايي با روابط انساني و کمي عاشقانه خواهد بود.
    عاشقان مستند
افرادي که از نظر ويژگي گشودگي نسبت به تجربيات، نمره بالاتري در آزمون کسب مي‌کنند، احتمال بيشتري دارد که سراغ برنامه‌هاي مستند با موضوعات متنوع بروند. بخشي از اين انتخاب مي‌تواند به اين موضوع بازگردد که اين افراد پذيرش بالاتري براي آشنا شدن با سبک زندگي‌هاي متفاوت و موضوعات عجيب و غريب دارند و همين هم باعث مي‌شود بيشتر بتوانند از تماشاي چنين برنامه‌هايي لذت ببرند. از طرفي طبق برخي بررسي‌ها ويژگي گشودگي با کنجکاوي و تخيل ارتباط دارد. توجه به اين ارتباط مي‌تواند نشان دهد که چرا اين افراد اهل تماشاي برنامه‌هاي مستند هستند.
    بيزار از فيلم‌هاي اکشن و تخيلي
ويژگي شخصيتي مسئوليت‌پذيري در افراد ارتباط نزديکي با موضوع وجدان و پذيرش هنجارهاي اجتماعي دارد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد که افرادي که در اين ويژگي نمرات بالاتري را کسب مي‌کنند، به صورت معمول همراهي بالاتري با هنجارهاي اجتماع اطراف خود دارند. در نتيجه اين موضوع هم، اين افراد کمتر سراغ فيلم‌هاي اکشن مي‌روند. چرا که به صورت معمول در اين سبک فيلم‌ها، رفتارهاي قانون‌شکنانه بيشتر وجود دارد و تماشاي اين رفتارها مورد پسند اين افراد نيست.
    دنبال‌کننده سريال‌هاي مطرح
افرادي که در ويژگي توافق‌جويي نمره بالايي کسب مي‌کنند، از همراهي با ديگران لذت مي‌برند، در عين حال اين افراد به صورت معمول راحت‌تر به اطرافيان خود اعتماد مي‌کنند. در نتيجه اين ويژگي‌ها هم اصلا عجيب نيست که اين افراد اهل تماشاي سريال‌ها و برنامه‌هاي مطرح در هر زماني باشند. بخشي به واسطه اين‌که به راحتي به ديگران اعتماد و پيشنهاد آن‌ها درباره تماشاي برنامه‌ها را راحت‌تر قبول مي‌کنند و بخشي هم به خاطر تمايل آن‌ها در همراهي کردن با ديگران است.
    درباره برنامه مورد علاقه، من نظري ندارم!
افرادي که در بعد روان‌رنجوري نمره بالايي مي‌گيرند، به صورت معمول با چند ويژگي شناخته مي‌شوند: اين افراد اضطراب بالايي دارند، احساساتي‌اند و مديريت هيجانات در آن‌ها ضعيف است. در نتيجه اين ويژگي‌ها هم اغلب ،اين افراد اعتماد به نفس ضعيفي دارند و درباره انتخاب‌هاي خود چندان مطمئن نيستند. در نتيجه اين وضعيت احتمال اين که اين افراد ديگران را در تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني همراهي کنند و درباره سليقه خود صحبتي نکنند، زياد است. البته به‌رغم همراهي اين افراد با ديگران، خيلي بعيد است که آن‌ها حاضر به تماشاي برنامه‌هايي چون مستندهاي اجتماعي يا فيلم‌هايي با مضامين تلخ شوند چراکه اين برنامه‌ها مي‌تواند باعث تشديد هيجانات ناخوشايند در آن‌ها شود.
نويسنده : نرگس عزيزي | کارشناس‌ارشد مشاوره

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar