خراسان/ با اين‌که گل و گياهان خانگي باعث طراوت و سرزندگي خانه‌مان مي‌شوند اما افرادي هم هستند که براي پرورش و مراقبت از انواع پيچيده‌تر آن‌ها در خاک، آبياري، کوددهي و ... به اندازه کافي صبور نيستند. در اين مطلب قصد داريم برخي از گياهاني را که به‌راحتي و بدون خاک با روش «هيدروپونيک» رشد مي‌کنند، به شما معرفي کنيم. هيدروپونيک درواقع پرورش گياهان در آب بدون کاشتن در خاک و تنها در گلداني پر از آب است.
 
اشک نوزاد   ظريف و رونده
برگ‌هاي ريز و بي‌شمار اين گياه، چمني پرپشت و چشم‌نواز را به وجود مي‌آورد. کافي است يک دسته از ساقه‌هاي گل چه با ريشه و چه بدون آن را جدا کرده و در آب قرار دهيد. «اشک نوزاد» روي ساقه خود برگ‌هاي فراواني توليد مي‌کند و ممکن است برگ‌هاي پايين ساقه در آب بپوسند و آب را آلوده کنند. هر هفته آب را تعويض و برگ‌هاي زيرين را جدا کنيد و با شکل‌گيري ريشه، سطح آب را کاهش دهيد. اين گياه در مقابل نور مستقيم آفتاب   هيچ دوامي ندارد و در مکان کم نور هم به‌صورت علفي رشد مي کند و زيبايي خود را از دست مي‌دهد. در برابر هواي گرم تابستان و هواي سرد زمستان هم کم مقاومت و مهمان هميشگي محيط داخلي منزل‌تان است.
حسن يوسف  دشمن يکنواختي در خانه
با استفاده از انواع رنگي اين گل محبوب، مي‌توانيم سبزي باغچه خانه را از يکنواختي درآوريم. «حسن يوسف» به آساني در آب کشت و تکثير مي‌شود. کافي است حدود 15 سانت از گل را برش دهيد، برگ‌هاي پايين ساقه را جدا کنيد تا باعث آلودگي و فساد آب نشود. سپس ساقه را درون آب قرار دهيد و بعد از چند هفته شاهد شکل‌گيري ريشه‌ها باشيد. براي تقويت گل، مي‌توانيد هربار با تعويض آب مقداري کود مخصوص اضافه کنيد.


بامبو گل خوش‌شانسي
بامبو با ساقه‌هاي سختي که دارد براي زندگي در آب و بدون خاک سازگار شده است. اين گياه را مي‌توان با ساقه‌‌هاي مارپيچي يا بافته هم پرورش دهيد که البته اين‌کار در رشد گياه اختلالي ايجاد نمي‌کند اما موجب سنگيني گل در قسمت‌هاي بالايي مي شود و تعادلش در آب حفظ نمي‌شود. در اين صورت مي‌توانيد در اطراف ساقه شن يا سنگ تزييني قرار دهيد تا هم زيباتر شود و هم تکيه‌گاهي براي گياه باشد.

ترادسکانتيا    رنگ‌بخشي به خانه
قسمتي از نوع بالغ اين گل را جدا کنيد و در ظرف آب قرار دهيد. البته فقط بايد ساقه در آب باشد چون قرار گرفتن برگ در آب، باعث پوسيده شدن گل خواهد شد. گلدان را در مکان پرنوري قرار دهيد تا بعد از چند هفته ريشه‌ها پديدار شوند. اين گياه بي‌دردسر خلأ حضور رنگ را در گلخانه پر مي‌کند.


مترجم : فاطمه قاسمي منابع: sanjagh ، thespruce

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar