آرگا/ بسياري از خانه‌ها و حتي اداره‌هاي امروزي شامل اتاق‌هايي مي‌شوند که متاسفانه فاقد پنجره هستند. کساني که با اين اتاق‌ها سر و کار داشته‌اند، مي‌دانند تحمل اين فضاهاي بسته در فصل تابستان چقدر سخت است. فضاهاي بدون پنجره خيلي زود گرما در خودشان محبوس کرده و به حاضران احساس خوبي نخواهند داد. براي اينکه بتوان اين فضاهاي بدون پنجره را به خوبي تهويه و خنک کرد، راه حل‌هايي وجود دارد که در اين مقاله به هشت مورد از آن‌ها خواهيم پرداخت.

استفاده از تهويه هواي پرتابل
پايين آوردن دماي محلي که هيچ گونه پنجره يا دريچه‌اي ندارد، کار آساني نيست؛ اما غير ممکن هم نيست. يکي از روش‌هايي که از طريق آن مي‌توانيد اتاق بدون پنجره را خنک کنيد استفاده از تهويه مطبوع پرتابل است که اغلب در ابعادي کوچک و به صورت ايستاده طراحي مي‌شود. انواع تهويه مطبوع پرتابل براي فروش در ايران هم وجود دارد و طيف قيمت متنوعي را در بر مي‌گيرد که مدل هاي مختلف آن از طريق اين لينک قابل مشاهده و خريداري هستند. اگر تصميم داريد از اسپليت يا کولر اسپليت به عنوان خنک کننده در فضاي بسته کمک بگيريد، بهتر است قبلا نسبت به برند و مناسب بودن يا نبودن محصولات آن براي فضاي بسته تحقيق کنيد.

چطور از پنکه در فضاي بسته استفاده کنيم؟
پنکه يکي از روش‌هاي قديمي اما کارآمد انسان براي مبارزه با گرما بوده است. مسئله مهم اين است که پنکه به خودي خود سرما ايجاد نمي‌کند؛ بلکه صرفا با جا به جا کردن هوا باعث ايجاد احساسي شبيه خنک شدن مي‌کند. اگر امکان خريد محصولات سرمايشي مثل اسپليت را به دلايل مختلفي مثل بالا بودن قيمت يا پيدا نکردن برند خارجي دلخواه‌تان نداريد، مي‌توانيد سراغ برندهاي ايراني معتبر با نمايندگي‌هاي مجاز، مثل کولر گازي و اسپليت هاي ايران رادياتور برويد؛ اما اگر همچنان پنکه براي شما انتخاب بهتري است و دوست داريد با استفاده از آن خنک شويد، يک ظرف را پر از يخ کنيد و رو به روي پنکه‌ ايستاده بگذاريد. هواي پخش شده به صورت طبيعي خنک‌تر مي‌شود و فضاي اتاق بسته شما را مطبوع خواهد کرد.
هشدار: چنانچه مدل پنکه قديمي است و شيارهاي روي آن باز هستند؛ بسيار مراقب کودکان و افراد دچار اختلال حواس باشيد.

ترفند استفاده از دو پنکه
 وقتي صحبت از اتاق بدون پنجره مي‌شود، يکي از ترفندهايي که براي ايجاد جريان هوا مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد، ترفند استفاده از دو پنکه است. در اين روش بايد دو پنکه تهيه کنيد؛ سپس زاويه يکي از آن‌ها را به سمت پايين و ديگري را به سمت سقف تنظيم کنيد. اين روش باعث جريان پيدا کردن هوا مي‌شود و در عين حال هواي گرم را به سمت بالاي اتاق سوق مي‌دهد. همين مسئله باعث مي‌شود فضاي اتاق بدون پنجره شما هواي بهتري داشته باشد و نفس کشيدن شما هم در آن آسان‌تر شود.
لامپ‌هاي رشته‌اي را خاموش کنيد
هر منبع اضافه‌اي در اتاق بدون پنجره مي‌تواند منجر به توليد گرماي بيشتر شود. يکي از لوازم گرمازاي دردسر ساز در اتاق بسته لامپ رشته‌اي است. جالب است بدانيد ۹۰ درصد انرژي دريافت شده توسط لامپ‌هاي رشته‌اي تبديل به گرما مي‌شود و اين مسئله دقيقا در نقطه رو به روي هدف شما يعني تهويه و خنک کردن فضا قرار دارد. پيشنهاد مي‌کنيم به جاي اين نوع لامپ‌ها از لامپ ال اي دي LED و لامپ‌هاي CFL يا فلورسنت فشرده کمک بگيريد که نور مناسبي را فراهم مي‌کنند؛ اما گرماي زيادي توليد نخواهند کرد.
نکته مهم: دقت داشته باشيد در صورت ترکيدن يا شکستن لامپ‌هايي مثل لامپ‌هاي جيوه‌اي يا حتي گزينه‌هاي بالا بهتر است درب اتاق را باز بگذاريد و اجازه دهيد هوا تخليه شود.

فن سقفي نصب کنيد
نصب پنکه يا فن سقفي از ديگر روش‌هايي است که توسط آن مي‌توان در اتاق بدون پنجره تهويه ايجاد کرد؛ البته از آنجايي که پنکه سقفي وسيله حساسي است حتما بايد نسبت به کيفيت آن و استاندارد بودن روش نصبش توجه داشت تا خطر سقوط آن را به حداقل رساند.
پنکه سقفي به هواي گرم اجازه نمي‌دهد ثابت بماند و با جا به جا کردن آن باعث ايجاد احساس مطبوع‌تري در اعضاي داخل اتاق خواهد شد. مي‌توانيد يک پنکه ايستاده با ظرف يخ را هم روي زمين قرار دهيد. در اين مطلب مي‌توانيد نکاتي براي استفاده بهينه از پنکه سقفي را مطالعه کنيد.

دستگاه‌ها را خاموش کنيد 
درست مثل لامپ‌هاي رشته‌اي وسايل ديگري هم هستند که گرماي زيادي آزاد مي‌کنند؛ کامپيوترها، اتو، اجاق گاز، لپ تاپ و حتي شارژرها هم در رده وسايل گرمازا قرار مي‌گيرند. بعضي از اين وسايل مثل اتو و اجاق گاز را نمي‌توان از کار انداخت و لزوما هر وقت که به آن‌ها نياز باشد، روشن خواهند شد؛ اما وسايل ديگري مثل کامپيوتر و لپ تاپ را مي‌توان در مواقع غير ضروري روي حالت استند باي Stand by  گذاشت و شارژرها را از پريز برق خارج کرد. درست است که اين کارها به ظاهر جزئي هستند؛ اما روي نتيجه نهايي مورد نظر شما تاثير مثبتي خواهند گذاشت.

باز گذاشتن يا بستن درها؟
بر خلاف اينکه ممکن است به نظر برسد باز گذاشتن درها نسبت به بستن آن‌ها انتخاب بهتري است؛ اما بعضي کارشناسان معتقدند بستن درب اتاق بدون پنجره مانع از ورود هواي گرم به اتاق و در نتيجه خنک ماندن آن خواهد شد؛ اما پيشنهاد ما اين است که حد وسط را نگه داريد. وقتي هواي هيچ فضايي براي ورود و خروج نداشته باشد، شرايط بهداشتي را فراهم نخواهد کرد و در عين اکسيژن موجود در آن کم خواهد شد. به همين دليل خوب است که زمان‌هايي را براي باز گذاشتن درها و تهويه هوا در نظر بگيريد. هر چه تعداد افراد حاضر در اتاق بيشتر باشد، اين زمان کمتر خواهد شد. چنانچه جمعيت در يک اتاق هستند؛ به ويژه در شرايط پاندمي حتما درها را باز بگذاريد و ترجيحا از اتاق خارج شويد.

نصب تهويه مطبوع بدون داکت
اگر دوست داريد بتوانيد احساس داشتن دستگاه تهويه مطبوع مرکزي را در يک اتاق بدون پنجره به خودتان هديه دهيد، ممکن است راه حل مناسب براي شما استفاده از دستگاه بدون داکت باشد. اين دستگاه شامل يک يونيت داخلي و يک کندانسور خارجي مي‌شود که به دليل راحتي نصب نظر مثبت مشتري‎‌هاي زيادي را به خودش جلب کرده است. تهويه مطبوع بدون داکت مي‌تواند خنکاي لازم براي محيط بسته اتاق شما را فراهم کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar