کتاب کاله/ کساني که ترشي انبه را تا حالا امتحان نکردند، احتمالا با شنيدن اسمش ميلي به چشيدن آن نداشته باشند. قبل از اين که پرونده آن را نچشيده بپيچيد، کافيست امتحانش کنيد. اين ترشي اصيل جنوبي با طعم تند و تيزش در سفره جنوبي‌هاي عزيزمان برو بيايي دارد. قول مي‌دهيم جايش را در دل شما هم باز کند. با طرز تهيه ترشي انبه به روش‌هاي مختلف همراه ما باشيد.

مواد لازم براي تهيه ترشي انبه کال جنوبي
انبه سبزسه کيلو
سيريک‌ونيم کيلو
فلفل قرمز تندشش قاشق غذاخوري
تخم گشنيزشش قاشق غذاخوري
سياه دانهشش قاشق غذاخوري
سرکه يک‌ونيم ليتر
شکر يک‌ سوم پيمانه
گلپر مقدار کمي
نمک به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم
طرز تهيه ترشي انبه کال جنوبي
مرحله اول
براي شروع انبه‌ها را بعد از اين که خوب شستيد، پوست بکنيد و بعد از برش زدن هسته آن را خارج کنيد و به شکل خرد کنيد.
مرحله دوم
مقداري نمک و زردچوبه روي خلال‌ها بريزيد و به دست خلال‌هاي انبه را جابه‌جا کنيد تا زردچوبه و نمک به خوردشان رود و زردرنگ شوند. اجازه دهيد تا خلال‌ها حدود 24 ساعت زير آفتاب بمانند تا کمي خشک شوند.
مرحله سوم
يک قابلمه برداريد و سرکه را با شکر و مقدار کمي زردچوبه روي حرارت بجوشانيد.
مرحله چهارم
صبر کنيد تا سرکه و شکر خنک شوند سپس سير‌ها را در آن رنده کنيد.
مرحله پنجم
به اندازه خلال‌هاي انبه يک شيشه برداريد و يک رديف انبه داخل آن بچينيد. بعد از چيدن هر لايه روي آن‌ها تخم گشنيز، سياه دانه و فلفل قرمز تند بريزيد تا شيشه پر شود.
مرحله ششم
حالا شيشه را از محتواي سير و سرکه‌اي که آماده کرديد، پر کنيد. در شيشه را محکم ببنديد و در جاي خنک نگهداريد. حدود يک هفته بعد مي‌توانيد از ترشي ميل کنيد.
مواد لازم و روشي که براي تهيه ترشي انبه براي شما در نظر گرفتيم به سبک جنوبي و مختص خطه چابهار بود. ترشي انبه را به سبک بندر عباسي، با هسته، ترشي انبه هندي سياه و با آبليمو هم درست مي‌کنند که در ادامه به نکات تهيه هرکدام مي‌پردازيم.
ترشي انبه بندرعباس
براي تهيه ترشي بندرعباس از تمام مواد لازم بالا، به غير از زردچوبه و شکر و به اندازه يک پيمانه روغن زيتون و از سرکه کمتري استفاده مي‌کنيم. نکته مهم براي تهيه اين انبه استفاده از انبه شيرين و زرد و سرکه کمتر است. اين ترشي بايد غليظ باشد.
براي تهيه اين ترشي تمام ادويه‌ها را داخل يک تابه روي حرارت تفت دهيد. سپس سرکه، سير کوبيده يا رنده شده، ادويه‎ها و روغن زيتون را با هم مخلوط کنيد. بعد از اين که خلال‌هاي انبه را داخل شيشه چيديد، مايه آماده شده را داخل ظرف ريخته و حدود يک هفته تا ده روز به آن زمان دهيد تا جا بيفتد.
اگر مي‌خواهيد طعم شيرين انبه کاملا از بين برود کمي آن را له کنيد تا مواد بيشتر به خوردش رود.
ترشي انبه سياه
در اين دستور علاوه بر مواد لازم بالا از يک پيمانه رب انار و 100 گرم تمر سياه و ادويه‌هاي محلي (تخم خردل و زيره سبز) هم استفاده مي‌شود.مانند دستور اصلي انبه‌هاي سبز را برش دهيد و هسته‌هاي آن را جدا کنيد. در اين دستور پوست انبه را نبايد جدا کنيد. ادويه‌ها را داخل يک تابه تفت دهيد.
تمر هندي را داخل مقدار کمي سرکه بجوشانيد و آن را صاف کنيد. مابقي سرکه را هم به طور جداگانه بجوشانيد. مايه تمر و سرکه را همراه دو مشت انبه به سرکه اضافه کرده و بعد از هفت دقيقه رب انار را اضافه کنيد. حالا تمامي انبه‌ها را اضافه کنيد و بلافاصله حرارت را خاموش کنيد. اجازه دهيد تا مواد خنک شوند، سير رنده شده را اضافه کرده سپس داخل شيشه بريزيد.
ترشي انبه هندي با آبليمو
در اين دستور فقط از سرکه، آبليمو، انبه کال، رب گوجه و دارچين و هل استفاده مي‌کنيم. از روز قبل سه کيلوگرم انبه را با سه فنجان آبليمو و نيم کيلو رب گوجه داخل يک ظرف حل کرده و کنار قرار دهيد. دارچين و هل (به مقدار لازم) و سرکه را به مايه‌ اضافه کنيد و داخل شيشه بريزيد. دو هفته صبر کنيد تا ترشي آماده شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar