تابناک با تو/  با توجه به اينکه متخصصان و محققان بهداشتي و پزشکي استفاده از ماسک را در پيشگيري از شيوع و ابتلا به ويروس کرونا موثر مي‌دانند، نهادينه سازي اين فرهنگ براي جامعه ضرورت و تکليفي است که بايد همانند کمربند ايمني درهنگام رانندگي براي همه افراد جا بيفتد. بخش عمده مردم دنيا همزمان با شيوع ويروس کرونا به استفاده از ماسک‌هاي بهداشتي روي آورده‌اند، زيرا ماسک‌ها مي‌توانند مانع از انتقال قطرات بزرگي شوند که پس از عطسه و سرفه ديگران در هوا پخش مي‌شوند به همين دليل استفاده از ماسک‌هاي بهداشتي مفيد است.
علاوه بر اين ماسک باعث مي‌شود تا فرد نتواند بيني و دهان خود را با دست لمس کند و به اين ترتيب امکان ابتلاي او به ويروس به دنبال تماس دست‌هايش با سطح آلوده کمتر است.
اما ما در اين گزارش، به شما نحوه تهيه ماسک خانگي و مراحل دوخت آن را ـ که البته خنده زيباي شما را از پشت ماسک نمايان مي کند ـ آموزش مي دهيم. همراه ما باشيد.
براي تهيه اين ماسک ساده، تنها به ۴ تکه پارچه پنبه اي، ۲ عدد کش و يک تکه وينيل يا پلاستيک نياز است.
اما چه نوع وينيل (پلاستيک) بهتراست؟
وينيلي که در تهيه پرده حمام استفاده ميشود مناسب است، زيرا در مقابل شست و شو مقاوم است، اما اين نوع از وينيل بوي شديدي دارد که ممکن است اذيت کننده باشد. گزينه ديگر استفاده‌ي مجدد از  کيسه‌هاي وينيل است که ست‌هاي روتختي را در آن‌ها قرار مي‌دهند. اين نوع در مقايسه با نوع قبلي بوي بسيار کمتري دارد.
ولي ما از کاور پلاستيکي کاغذ استفاده مي کنيم، زيرا علاوه بر اينکه با دست قابل شست و شو است، هنگام خشک شدن روي سطح صاف قرار ميگرد و در دوخت نيز منعطف است.

آيا اين ماسک شفاف قابل شست و شوست؟
بله؛ اما توجه داشته باشيد که آن را با دست و آب سرد بشوييد. همچنين از مواد شوينده قوي استفاده نکنيد. پس از شست و شو ماسک را در دستگاه خشک کن قرار ندهيد، بلکه اجازه دهيد در سطحي صاف و به مرور خشک شود.

طريقه‌ي دوخت:
۱. با بريدن تکه پارچه‌هاي خود و اتو کشيدن چين و چروک‌ها شروع کنيد.

۲. تکه‌ي پلاستيکي را با استفاده از الگو‌هاي ارائه شده برش دهيد.
۳. کش خود را به اندازه ۱۵ سانتي متر ببريد (به دو تکه نياز داريد).
۴. لبه‌هاي پارچه را به اندازه ۶ ميلي متر تا کنيد و هر ۴ لبه ۴ تکه را اتو کنيد.

۵. هر قطعه پارچه را از وسط تا کنيد و با اتو آن را صاف کنيد.

۶. دوخت را با دوختن قسمت‌هاي کوتاهتر پارچه به هر طرف پلاستيک شروع کنيد. پارچه را روي قسمت کمي از پلاستيک قرار دهيد تا در نهايت ماسک زيباتري داشته باشيد.

۷. اکنون قسمت‌هاي بلندتر پارچه را بدوزيد. لبه‌هاي پارچه را آماده کنيد و با کوک‌هاي مستقيم به سمت پايين به دوختن ادامه دهيد. شما متوجه مي شويد که در انتهاي تکه‌هاي بلند، پارچه مقداري آويزان شده است. قسمت اضافي را قبل از اينکه دوخت به سمت پايين را تکميل کنيد، مرتب کرده و تو بگذاريد. نگران قسمت‌هاي بالايي که دوخته نشده است نباشيد. هنگام دوخت کش به آن قسمت مي‌پردازيم. قسمت بالايي و مياني لبه‌ها را اينگونه تکميل کنيد.

۸. در اين مرحله کش‌ها را اضافه ميکنيم. انتخاب کنيد که ميخواهيد کدام طرف، پشت ماسک باشد. يک پيلي کنار ماسک ايجاد کنيد، يک طرف کش را به زير لبه‌ي بالايي پيلي و طرف ديگر آن به زير لبه‌ي پاييني پيلي بدوزيد.


۹. مرحله ۸ را براي طرف ديگر تکرار کنيد.
۱۰. آخرين مرحله اين است که يک پليسه ساده پايين ماسک قرار دهيد تا پارچه کاملا در اطراف چانه قرار گيرد.

هم اکنون ماسک شما آماده است؛ با اميد سلامتي همه شما همراهان باتو!

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar